Upotreba jabukovog sirćeta u mlečnom govedarstvu

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Dokazano je da jabukovo sirće poboljšava mlečnost krava, olakšava teljenje, a mladuncima ojačava kosti

Primena jabukovog sirćeta u prevenciji i lečenju bolesti kod goveda je kod nas skoro nepoznata. U svetu se uveliko radi na njegovoj upotrebi u mlečnom govedarstvu. Neuporedivo je bolje od antibiotika, koji ne samo da su štetni za životinje već kroz meso i mlečne proizvode indirektno utiču i na zdravlje ljudi.

Jabukovo sirće bogato je ugljenim hidratima, belančevinama. Ono u sebi ima 18 vrsta mikroelemenata i ima dosta aminokiselina. One su izuzetno značajne za rad samog organizma, tačnije imunog sistema. Krave kojima se daje jabukovo sirće daju veću količinu mleka, ali i lakše se tele. Daju zdraviju telad koja imaju jače kosti. Veći je broj problema i bolesti koje primena jabukovog sirćeta kao dodatka ishrani goveda može da spreči. Čisto jabukovo sirće sadrži izuzetno veliku dozu kalijuma, zahvaljujući kojem je moguće regulisati pH živog organizma. 

Jabukovo sirće je izuzetno bogato kalcijumom, gvožđem, fosforom. Ima u sebi puno kalijuma, preko 200 miligrama po litru. Uupravo je to razlog zašto se jabukovo sirće koristi za lečenje mastitisa, kostobolja, za jačanje kostiju, za kašalj. Na osnovu naučnih istraživanja ustanovljeno je da je najpovoljniji put doziranja upravo preko vode za piće. Merenja su pokazala da je najpovoljniji odnos 1:100. Litar jabukovog sirćeta na 100 litara vode. U ovom odnosu sirće u vodi reguliše pH vode na nešto ispod pet i to je količina koju stoka rado konzumira. Ovu pH vrednost voda pod dejstvom sirćeta dugo zadržava. Merenja u pitkoj vodi za životinje pri letnjim vrućinama pokazala su da voda koja sadrži sirće ima 1.000 puta manje bakterija u odnosu na pitku vodu koja nije bila tretirana sirćetom.

Izvor:agrosaveti.rs

Upotreba jabukovog sirćeta u mlečnom govedarstvu

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Koliko se zadrži trenutna otkupna cena ili tovljenici uskoro poskupe, što stočari priželjkuju, moguće je očekivati da pojedini obori više ne budu prazni

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vlada Republike Srbije je donela Uredbu o utvrđivanju godišnjeg programa mera za sprovođenje odgajivačkog programa za 2022. godinu.

Počelo je podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov

Podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov je počelo 1. februara i trajaće sve do 31. jula 2022. godine.

Prošle godine naša zemlja je kupila 200.000 prasadi. Jedan deo je otišao u tov, a neke su uvezli i sami trgovinski lanci kako bi imali za klanje i prodaju svežeg mesa.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета