Alstromerija je cvet koji se smatra simbolom bogastva I srece

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Peruanski ljiljan ili alstromerija (Alstroemeria aurea) višegodišnja je ukrasna vrsta, nezahtevna za uzgoj.

Egzotični, nežni cvetovi alstromerije lep su dodatak buketima, ali su takođe privlačni i kao pojedinačni primeri u vrtu ili u posudama.  Lepota cvetova ističe se tokom kasnog proleća i sredine leta u nijansama roze, bele, narančaste, ljubičaste i crvene boje. 

Alstromerija razvija rizom iz kog se razvija korenje, a kasnije cvetne stabljike s uskim listovima. Na kratkoj se stabljici u grupama pojavljuju trubasti cvetovi. Sadi se u zemljište bogato humusom i dobre drenaže, uz neutralan do blago kiseli pH. 

U hladnijim krajevima, alstromeriju je potrebno izvaditi iz zemljišta i presaditi u posudu. Preko zime može boraviti u negrejanoj prostoriji gde temperature nisu niže od 10°C. Letnja suša neće prouzrokovati veće probleme, ali zalivanje će tokom sušnog perioda produžiti cvetanje. Za lepše cvetanje, potrebno je koristiti đubrivo s fosforom.

Alstromerija je otporna na napad bolesti, ali valjkasti crvi, puževi i vaši mogu predstavljati opasnost kod uzgoja. Usled previše zalivanja, može doći do pojave gljivičnih bolesti. Razmnožava se deljenjem. Osetljivo korenje potrebno je tretirati s pažnjom, te ga odmah treba presaditi. Najbolje vreme za to je u aprilu. Deljenje izdanka sprovodi se svakih tri do četiri godine. 

Kod rukovanja s alstromerijom, moguća je pojava alergijskog dermatitisa. 

Izvor:agroklub.rs

Alstromerija je cvet koji se smatra simbolom bogastva I srece

Komentari

Zanimaju me Asromeja cvet dali imate i koliko boja

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

I pored prolećnih vremenskih prilika u kalendarskoj zimi, domaći malinjaci trenutno su u dobrom stanju. Poljoprivredni stručnjaci, međutim, procenjuju da će toplo vreme doprineti da preživi i veliki broj bolesti i štetočina

Ako imate dobro zemljište, malo prostora i niste lenji, uzgajanje grožđa nije težak poduhvat!

Jedna od tri autohtone domaće rase svinja, moravka, pre petnaestak godina bila je pred istrebljenjem. Sada je broj grla veći jer je, zbog veće potražnje, određeni broj uzgajivača našao računicu.

Na nadmorskoj visini većoj od 1.000 metara, na planinskom visu, uz pašnjake i njive smestili se se i zasadi od pola hektara na kojoj Aleksandar Krstić gaji cveklu i to na organski način. Ovu biljku zbog velikog sadržaja vitamina i minerala nazivaju još i kraljicom među povrćem, ali uprskos njenim brojnim blagodetima ovaj domaćin iz sela Vraneša jedan je od retkih proizvođača cvekle u Srbiji.

Cvet lizijantus ne samo da se javlja u nijansama plave i lila boje, već i u ružičastoj, svetlozelenoj, a isto tako i beloj. Svaka boja ima različito značenje u kombiaciji sa simbolikom cveta, tako na primer žuti lizijantus znači da sa nekim želite dobro prijateljstvo, a ružičasti da ta osoba kojoj ste dali cvet ima osećanja prema Vama.

Mnogi smatraju da je ukusniji od plavog patlidžana. Nema gorčine kad je potpuno beo, ali ako je malo kremast, javlja se i gorčina. Osim u boji, razlikuju se u tvrdoći kore, boji i strukturi mesa, kao i u ukusu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета