Justicija sobno cveće ružičaste boje

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Justicia je veliki rod koji obuhvata oko 400 vrsta biljaka iz porodice Achantaceae, iz reda zevalica (Lamiales). Može se videti u tropskim karajevima širom sveta.

U svetu baštovana poznata pod imenom jakobinija je veoma popularna dekorativna sobna biljka, a u toplim krajevima može da se gaji i u vrtu. Njeni cvetovi su neobični, nalik na zevalicu. Često se sadi u žardinjere u prostranim enterijerima i eksterijerima, ali izgleda zanimljivo i u saksiji u nekom uglu doma.

Veoma brzo raste, i može da poraste u visinu do 1 m. Njeno stablo kao i sve dalje grane se dele na dve. Listovi justicije su tamnozeleni, dlakavi, jajastog oblika, dugi do 15 cm. Justicija počinje cvetanje na početku leta, a ponekad ponovo tokom kasne jeseni formiranjem zelenih "pupoljaka" na vrhovima grana iz kojih se javljaju veoma brzo pravi pupoljci. Cvetovi se postepeno otvaraju. Oni su nepravilnog oblika sa jezičcima, sakupljeni u glavičaste cvasti na vrhu grana. Uglavnom su ružičaste boje, a mogu biti naranđasti, ljubičasti, crveni i beli bez mirisa.

Kao sobna biljka najčešće se gaji Jacobinija carnea, koja potiče iz Brazila. Zbog svog zanimljivog cveta, poznata je po nazivima kraljeva kruna, brazilsko pero i flamingo cvet, a u mediteranskim područjima i kao dubrovački gospar. U toplijim krajevima se može gajiti i napolju. Cveta tokom celog leta, a cvetovi su krupni i uglavnom ružičaste boje. 

Ne podnosi dobro mraz, idealna temperatura za njega zimi je između 10 i 15ºC, u hladnim klimatskim uslovima pogodno je uzgajati ga u saksiji, što će mu omogućiti da se zaštiti u hladnoj sezoni i ponovo postavi napolje sezona mraza.

Zemlja će biti bogata, porozna, od kiselog do neutralnog, PH između 5,1 i 7,5.
Dobra mešavina: 1 deo dobro raspadnutog komposta, 1 deo malča i 1 deo peska.

Umerena navodnjavanja donekle česta tokom perioda cvetanja, retka posle i zimi ih obustave, osim ako nije suva zima, u tom slučaju će se zalivati retko svakih 15 dana, vodeći računa samo o tome da zemljište dugo ne bude suvo.
Ako se gaji u saksiji, ispod njega treba staviti poslužavnik šljunka sa vodom da obezbedi vlagu. U vegetativnom periodu dodajte tečno đubrivo na svakih 15 dana. Otporni na štetočine i bolesti, ali u vrlo suvoj klimi mogu da ih napadnu paukove grinje, muve i brašnaste bube. U tom slučaju, poprskajte lišće kako biste održali određeni stepen vlažnosti kako biste sprečili ove napade.

Agroinfo.rs

Justicija sobno cveće ružičaste boje

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Zemlje sa brzorastućim privredama imaju takav poljoprivredni sektor, koji predstavlja ogledno dobro za uvođenje inovativnih tehnologija.

Svima poznata sobna biljka Adam za kjoju je karakteristično to što joj donji listovi izumiru, dok se vršni naizmenično jedan za drugim razvijaju.

Iako smo ranije pisali da se poskupljenje kafe u našoj zemlji očekuje krajem ove ili početkom naredne godine, po svemu sudeći to će se dogoditi mnogo pre, tačnije već od oktobra meseca.

Dunja je u ovom periodu vrlo osetljiva kada je u pitanju pojava ervinije pa je neophodno izvršiti adekvatnu zaštitu. S obzirom na to da je prethodni period bio prilično kišovit i sa čestim promenama vremena, bolest će se sigurno pojaviti. U nastavku saznajte kako na vreme da zaštitite svoje dunje da do ovakvih problema ne bi došlo.

Ova biljka roda suklenta i dolazi iz Južne Afrike, najčešče je mešaju sa biljkom agava.

Filadendron je tropska biljka koja se kod nas gaji kao sobna biljka može narasti u visinu čak do tri metra

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета