Filadendron: Kako brinuti i negovati ovo poznato sobno cveće

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Filadendron je tropska biljka koja se kod nas gaji kao sobna biljka može narasti u visinu čak do tri metra

Filadendron Cordatum je sobna biljka-puzavica, koja je veoma popularna kod nas, pa je možete primetiti u mnogim kućama. Ipak, pored lepote koja je krasi, ova biljka ima veoma značajna dejstva. Ona je prirodan prečišćivač vazduha, tačnije ima moć da ukloni visoke koncentracije štetnih materija- formaldehida iz vazduha. Dobar kvalitet vazduha je veoma važan s obzirom da provodimo većinu našeg vremena u zatvorenom prostoru (u kući, dok spavamo). U toku zimskih meseci, prozori se ređe otvaraju, pa samim tim i vazduh postaje zagušljiviji, ali i pun toksina. Zato brinite o svom zdravlju, dodajte biljni svet u vaš dom i primetićete razliku- lakše ćete disati!

Postoji više vrsta filadendrona, a Cordatum karakteriše bledo žuto lišće. On se lako uzgaja i dobro podnosi nedostatak svetla. Za njegovo održavanje je potrebna umerena količina vode, a može da raste i da se razvija i u vlažnim uslovima. Takođe, prilagodljiv je različitoj temperaturi vazduha, a najbolje raste na temperaturi iznad 15 stepeni. Može da naraste u visinu i do tri metra, tako da mu je potrebno dosta prostora.

Različite sorte filadendrona razlikuju se po boji, obliku lista i visini stabla. S godinama, lišće ove biljka može značajno promeniti boju. Zato se različite sorte mogu razlikovati samo po obliku lišća. Stabljike su mesnate, drvene u podnožju.

Sobno cveće filadendron će napredovati u zatvorenom prostoru tokom cele godine bez ikakvih poteškoća, ali ono uživa i povremeni boravak na otvorenom u hladu kada to dozvoljavaju vremenski uslovi. Za razliku od većine sobnih biljaka, filadendron ne doživljava toliki stres kada se premesti iz zatvorenog prostora u otvoreni. Ako ga držite u kući, najbolje je smestiti ga  2-3 m od prozora jer mesto na prozorskom ramu predstavlja pogrešan izbor mesta za biljku.

Filadendron je tropska biljka i voli vodu, stoga je treba redovno i obilno zalivati za vreme rasta. Nećete pogrešiti ako što češće poprskate biljke raspršivačem - idealno kišnicom ili destilisanom vodom. 

Bolesti i štetočine

Glavni uzroci njihovog stradanja u tom slučaju su suv, topao vazduh, ili zimi nedostatak svetlosti i protoka vazduha. Biljke su izložene stresu i reaguju stagnacijom u rastu, pojavom bolesti i štetočina.

Ukoliko filadendronu požute listovi, najverovatnije se previše zaliva, a tada mogu da ga napadnu i gliste. Međutim, može da dobije i neka gljivična obolenja listova. Direktno sunce može da ošteti listove, pa se ne preporučuje ni leti iznošenje na terasu. Mesto u sobi, koje ima dovoljno svetla, ne treba menjati.

Od bolesti se mogu pojaviti trulež korijena i pegavost lista. Važno je redovno posmatrati biljku i reagovati čim se primijete prvi simptomi. Biljka se tretira insekticidima i povećava se nivo vlage u sobi. Kod filadendrona uobičajena su gljivična oboljenja (mikoze) listova i bakterijske bolesti. Žuti listovi mogu se javiti kao posledica preteranoj izloženosti suncu, ili promaji. Iako štetočine obično nisu problem za filadendron, uobičajene štetočine uključuju insekte i gljivične probleme. Sadrži kalcijum oksalat, otrovna je cela biljka. Spada u umereno otrovne biljke.

Agroinfo.rs

Filadendron: Kako brinuti i negovati ovo poznato sobno cveće

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Prelepo, nežno sobno cveće vredne truda, jer su zvonoliki cvetovi prelepih boja i prekrasan su ukras na prozorima.

Mnogi ljudi veruju da su njihove bašte premale za ruže ili da su ruže zamorne i da zahtevaju mnogo rada. Međutim, postoji mnogo patuljastih vrsta koje lepo cvetaju, predivno mirišu i dosta su otporne, odnosno traže vrlo malo pažnje.

Origano je biljka koja brzo raste i širi se zato ako ga posadite u saksiju možete ga lakše kontrolisati. Mali listovi origana su puni ukusa,

Česta upotreba veštačke prihrane na biljke može nepovoljno da utiče na njihov rast i razvoj i zbog toga im je potrebna promena u načinu nege i prihrane.

Dunja je u ovom periodu vrlo osetljiva kada je u pitanju pojava ervinije pa je neophodno izvršiti adekvatnu zaštitu. S obzirom na to da je prethodni period bio prilično kišovit i sa čestim promenama vremena, bolest će se sigurno pojaviti. U nastavku saznajte kako na vreme da zaštitite svoje dunje da do ovakvih problema ne bi došlo.

Sobna biljka koja ima minimalne zahteve, a uzvratiće Vam višestruko unoseći svežinu u vaš dom.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета