MANDRAGORA: biljka obavijena tajnama i mitovima

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Mandragora je rod skrivenosemenica, koje pripadaju porodici krompira. Ovaj rod obuhvata nekoliko vrsta, koje su raspropstranjene na površini Mediterana, Himalaja i nekih delova Azije.

Madragora dostiže visinu do 30 cm i ima jak miris. Listovi ove biljke su meki i okrugli, formiraju krug oko stabiljke. Cvetovi podsećaju na loptice, koje su sačinjene od 5 latica. Mogu biti plavi, bledozeleni ili ljubičasti. Madrgagora cveta u proleće. Korenje je spolja braon, a unutra bele boje. Korenje madragore sadrži psihoaktivne alkaloide. Pored alkaloida, ova biljka je bogata i drugim patogenim jedinjenjima. Sadrži atropin i skopolamin /prvi serum istine/. U teoriji, ove materije su veoam opasne, pa čak i smrtonosne. Tokom godina može dostići dužinu 60-80 cm.

Mandragota privlači pažnju mnogih magova, pre svega zbog svog korenja koje ima oblik čoveka. Postoji muški i ženski koren madragore, zavisno od toga na koji pol podseća. Halucinogene materije u madragori se aktiviraju kada se utrljaju u kožu i stignu do krvotoka. To se nekim delom može objasniti zašto su veštice padale u trans i umišljale da lete na metlama i drugim predmetima.

Madragora se koristila kao sastojak za ljubavne eliksire. Koren biljke se koristio i kao sredstvo za zaštitu od magije. Smatra se da se sa madragorom može napraviti jaka amajlija za dobijanje para.

Upotreba mandragore
Još su Asirci koristili madragoru kao sredstvo za spavanje i uklanjanje bola. Hipokrat je smatrao da su male doze madragore efikasan ek protiv depresije i strahova. Smatra se da je madragora moćan afrodizijak, koja daje veliku seksualnu moć.

Razni izvori opsijuju mnogobrojne načine za korišćenje mandragore. Sok od mandragore se dobija od listova, plosova ili stabiljke. Savremena upotreba madragore se uglavnom povezuje sa vudu verovanjima. Koristi se u raznim uljima, čajevima, amajlijama.

Štetnost madragore
Kao i kod većine biljaka, tako i kod mandragore, predoziranje može dovesti do neprijatnih posledica po zdravlje. Simptomi su mučnine, grčevi, pospanost, slabost mišića, halucinacije. Nisu isključene i pojave kome, gubitak pamćenja, pa čak i smrt. Zbog nabrojanih negativnih posledica, eksperimentisanje sa ovom biljkom se nikako ne preporučuje.

Kod nas se madragora ne može nači, a možda se može kupiti u nekim prodavnicama namenjenim okultizmu, ali cena je veoma visoka. Koren madragore se prodaje presovan ili u vidu tinkture.

Izvor:bonapeti.rs

MANDRAGORA: biljka obavijena tajnama i mitovima

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kako je i najavljen, 13. juna je u Švajcarskoj održan referendum o potpunoj zabrani pesticida. Građani su mogli da izglasaju direktna plaćanja samo za poljoprivrednike koji ih ne koriste kao i zabranu uvoza hrane koja ih sadrži, te držanje onoliko životinja koliko mogu da nahrane hranom koju su sami proizveli

Crni kumin pripada jednogodišnoj biljci iz porodice Ranunculaceae. Crni kim raste u oblasti Mediterana, Azije i Indije. Mada se isto zove crni kumin nije kim koga najčešće koristite kao začin i koga možete pronaći u svakoj radnji.

Бибер је, бар када је у питању његово коришћење, прави космополит, што не важи И за његов узгојни ареал, с опбтзиром да се бибер, ако изузмемоБразил, производи на подручју тропског поднебља.

Сусам, односно семе сусама, спада у најстарије зачине које је у употреби још од 1.600 година пре нове ере. Ово малено и укусно семе може се употребити за посипање најразличитије врсте хране од хлеба, поврћа, преко салата, па до рибе. Такође, цеђењем се добија сусамово уље, једно од најчистијих и најздравијих уља за кување на свету.

Плави камен (хемијски састав – бакар сулфат ) је превентивни фунгицид који се користи у припреми Бордовске чорбе. Бордовска чорба се примењује у заштити многих врста воћа и поврћа – за парадајз, кромпир, краставац, винову лозу како би се сузбили разни узрочници болести биљака.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета