Ruže koje se gaje u Srbiji vrede MILIONE evra !!!

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Prema oceni stručnjaka, Srbija i Južna Francuska su najbolja podneblja u Evropi za gajenje cveća, posebno ruža. U ovoj grani privrede, Srbija bi mogla da traži značajnu izvoznu šansu.

Ruža se smatra jednom od prvih biljaka koju je čovek počeo da gaji za ukras. Prvi put se spominje u drevnoj Mesopotamiji. U grčkoj mitologiji ruža je znak života, ljubavi i ponovnog rođenja. Prinosili su je Afroditi, boginji ljubavi i plodnosti, a mlade devojke su nosile vence belih ruža prilikom ceremonijalnih svečanosti. Bila je isto tako i simbol slave, trijumfa i herojske hrabrosti, pa se i u Homerovoj Ilijadi govori da je Ahilov štit ukrašen ružama. Gajena je i u Kini, a u Evropu su je doneli Rimljani.

Sve ruže su hibridi nastali od divlje Rosa canina ili neke druge samonikle ruže. Danas postoji preko 30.000 sorti ruža svih boja i nijansi, ali su vekovima pre toga postojale samo u dve boje: beloj i roze i imale su po pet latica. Ukrštanjem samoniklih ruža, dobijale su se kroz mnoge vekove nove sorte ruža. Divlja ruža cveta mnogo ređe nego njeni današnji hibridi i ima mnogo više trnja po stabljici. U septembru i oktobru ove ruže bogato rode crvenim šipcima, koji su izvanredna sirovina za vitaminsku hranu i lekove.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by ???? ?? ???? (@note_of.life)

Ruža ili „kraljica cveća“ kako se popularno zove, uspešno se gaji u našoj zemlji jer posedujemo izuzetno povoljne uslove za ovu biljnu vrstu. Prema zvaničnim podacima, samo prošle 2020. godine izvezeno je ruža u vrednosti od 2,5 miliona evra, a među najvećim izvoznicima su proizvođači iz sela Lipolista kod Šapca. U ovom selu se prodaja čak i povećala za vreme pandemije, a uvedene su i neke nove sorte ruža. Takođe zbog trenutne situacije, sve je popularnija i onlajn prodaja.

U rasadniku porodice Topalović, koja se gajenjem ruža bavi duže od šest decenija, prodaja sadnica ruža u punom je jeku. Samo u Rusiju otpremljena su dva šlepera sa oko 60.000 ruža, a potpisani su i novi ugovori sa najpoznatijim svetskim selekcionarima iz Francuske i Nemačke.

– Glavna tržišta su nam prostor bivše Jugoslavije i rusko tržište, tu je situacija standardna iz godine u godinu, nije bilo nekih turbulencija u izvozu. Što se Rusije tiče, oni su jako specifični, imaju tu tradiciju poklanjanja, vole ruže, bilo šta što cveta – navodi Jovan Topalović iz Lipolista. –

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by ???? ?? ???? (@note_of.life)

Ništa manje ruže nisu popularne ni kod nas. Sve je veća staklenička i plastenička proizvodnja, a u pomenutom ružičnjaku se godišnje proizvede 200.000 sadnica. Ruže iz Lipolista, gde se gajenjem cveća bavi oko dvadeset porodica, su dobrog kvaliteta ne samo zbog povoljnih prirodnih uslova ovog podneblja, nego i zbog znanja prilikom sadnje i nege, kao i velike posvećenosti i predanosti poslu.

Uspeh gajenja ove biljne vrste je jednako veliki u Srbiji kao i na jugu Francuske jer ova područja  imaju skoro identičnu mikroklimu, odnosno veliki broj sunčanih dana i kvalitetno zemljište. Kod nas su najznačajniji regioni za proizvodnju cveća i ukrasnog bilja su sever Vojvodine, okolina Šapca, Ljiga, Trstenika, Kruševca, Sremčice i Velike Drenove.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Kata (@kataketi1)

Domaćim proizvođačima cveća i ukrasnog bilja neophodni su dodatni podsticaji, veći zasadi i najsavremenije tehnologije da bi se bolje pozicionirali na svetskom tržištu i povećali izvoz.

Sadašnja situacija je takva da je ukupna spoljnotrgovinske razmena Srbije sa svetom cveća i drugog ukrasnog bilja prošle godine iznosila 19,4 miliona evra.

Srbija je najviše cveća izvozila u Evropsku uniju, 51 odsto ukupnog izvoza, zatim u Rusiju, Belorusiju i Kazahstan, dok je najviše cveća uvezla iz EU, i to iz Holandije, Italije i Slovenije.

Agroinfo.rs

Ruže koje se gaje u Srbiji vrede MILIONE evra !!!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Tradicionalna manifestacija, "18. Dani cveća i meda" u Velikom Gradištu i Kusiću, okupiće 15. i 16. maja sve ljubitelje cveća i pčelarskih proizvoda. Manifestacija je izložbeno-prodajnog karaktera.

Proleće je uveliko počelo, a ukoliko još uvek razmišljate koje cvetne vrste bi mogle da vam krase balkon i terasu ove godine, imamo idealne predloge.

Jorgovan je jedna od najlepših i najmirisnijih biljaka koja raste po dvorištima, ali i proplancima. Prema legendi, ova prelepa vrsta je procvetala po blagoslovu Bogorodice.

U Kragujevcu će se od 29. aprila do 1. maja održati sajam hortikulture, najmasovniji do sada.

Međunardoni sajam hortikulture počeo je juče, 7. aprila u Beogradu, a pokrovitelj ove manifestacije je već 14 godina Ministarstvo poljoprivrede.

Od 8. do 17. aprila u parku Manjež biće održana prva izložba za ovu godinu - "Beogradsko proleće", saopštavaju iz Udruženja uzgajivača i ljubitelja cveća.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета