Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Čičak je popularan zbog svojih bodljica koje se lako zakače za garderobu. U suštini, latinski naziv čička Lappa znači - da se uhvati.

Gornji listovi čička su uspravni, sitniji i zeleni. Boje variraju od crveno-ljubičaste do bele, u nekim ređim slučajevima. Plodovi su blago spljošteni sa krilcima. Čičak rastena livadama i planinskim mestima, u šumama, žbunju, vlažnim i močvarnim mestima.

Čičak je dvogodišnja zeljasta biljka sa uspravnom i hrapavom stabijkom, koja je dosta razgranata u donjem delu, a može dostići visinu do 2 m. Koren čička je debeo i vretenast, unutra beo, a spolja sivo-braon. Listovi pri dnu stabiljke su krupni, neravnomerno izrezbareni jajastog oblika, zeleni u gornjem delu i svetlosivi u donjem, sa mnoštvom dlačica.

Koren čička se vadi u rano proleće ili u jesen. Operite pod mlazom tekuće vode, isecite na delove i osušite u hladovini. Osušeni čičak se treba čuvati na mestu gde ima dosta strujanja vazduha.

Listovi čička su posebno efikasni kod želudačnih problema i lošeg varenja, a takođe i otvara apetit. Koren se koristi i kao povrće u Japanu, a u isto vreme se smatra najvažnijim delom biljke.

Koristi se kao sredstvo za čišćenje, za eliminisanje otrova iz tela, kod kožnih problema, artritisa.

Čičak podstiče razmenu materija, ima diuretsko dejstvo, reguliše krvni pritisak i šećer, uništava toksine u krvi, pomaže kod hemoroida, akni, opadanja kose, oteklih limfnih žlezda, proširenih vena, bolesti jetre, podstiče sekreciju žuči, uklanja pesak i kamen iz bubrega i bešike, koristi se kod lečenja dermatitisa, ekcema, seboreje. Smatra se da čičak ima antitumorno dejstvo kod bolesti jetre.

Ulje čička je odlično sredstvo za negu trepavica i noktiju. Takođe, nezamenljivo je sredstvo i u nezi kose. Poboljšava cirkulaciju i obnavlja razmenu materija u koži glave, a u isto vreme jača i neguje koren kose. 

Čičak ne bi trebalo da koriste trudnice i dojilje.

Izvor:bonapeti.rs

Čičak

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

Zagađenje vazduha predstavlja vrlo ozbiljan problem koji može dovesti do komplikacija kako kod osetljiivih grupa, tako i kod potpuno zdravih ljudi. Iz ovih razloga vrlo je korisno koristiti određene biljne vrste koje će zaštiti pluća od aero zagađenja.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета