Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Ova lekovita biljka je bila poznata u Kini, a tamo se i koristila još pre 2000 godina. Ova biljka je poznata kao slatki grahovac i slatki kozlinac.

Klinavče  je višegodišnja zeljasta biljka koja pripada porodici mahunarki. Stabiljka je ogolela, pa skoro i skroz gola. Listovi su perasti, neparni, a oko sebe imaju manje listove.

Cvetovi dostižu dužinu do 12 mm i skupljeni su u grozd. Plod klinavčeta je izvijeni pasulj, sa krajem koji vodi ka unutra. Semenke su mnogobrojne, u obliku pasulja i crveno-braon boje. Cela biljka ima karakterističan miris, a ukus je malo gorak. Biljka cveta od juna do septembra.

Kod nas se može naći po šumama, žubnju, livadama, a toje sve uglavnom u planinskim predelima, kao i u predelima oko planina.

Klinavče jača mišiće i poboljšava metaboličke funkcije. 

Koriste se i procvetale grančice /Herba Astragali glycyphylli/, koje se sakupljaju za vreme cvetanja cvetova klinavčeta. One se režu za vreme stvaranja ploda do 30 stepeni, sa vrha.

Ne bi trebalo da se beru debele grane ili ogoljeni vrhovi. Plodovi klinavčeta se takođe beru. Dobro sazrele mahune imaju tamnocrvenu ili braon boju - podsećaju na kandže orla.

Klinavče ima adaptogeno, diuretsko, antivirusno, antioksidantno dejstvo, a takođe i moć da širi krvne sudove. Ova biljka se koristi kao stimulator imunog sistema.

Klinavče povećava broj matičnih ćelija u mozgu i limfnim tkivima, podstiče njihovo sazrevanje u aktivnim imunim ćelijama. 

Ova biljka štiti jetru i jača želudačno-crevni trakt. 

Naša narodna medicina preporučuje klinavče kod bolesti materice, belog pranja, za ubrzanje porođaja i odvajanje placente.

U našoj narodnoj medicini se čaj od mladih grančica pri vrhu koristi kod upalnih procesa u želucu i crevima, kod bolova u stomaku i za povećanje mleka kod dojilja.

Izvor: bonapeti.rs

Klinavče - slatki grahovac

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

Ukoliko tražite nove načine kako da ukrase dom, donosimo vam jedan predivan prolećni cvet koji će sigurno privući vašu pažnju.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Zasadi jabuka se na području Srbije nalaze u fazi od pojave prvih listova do pojave crvenih cvetnih pupoljaka, a za koji dan se očekuje i početak cvetanja. Sada je važno sačuvati mladu lisnu masu, cvetne pupoljke i cvetove od primarnih infekcija najznačajnijeg patogena u proizvodnji jabuka – prouzrokovača čađave pegavosti lista i krastavosti ploda.

Iz Prognozno izveštajne službe javljaju da se proizvodni zasadi kajsija, bresaka i nektarina nalaze u različitim fazama cvetanja, a u narednim danima se očekuje početak cvetanja i kod ostalog ranostasnog koštičavog voća.

U Botaničkoj bašti Jevremovac, prvi put za 130 godina koliko se uzgaja, procvetala je agava, a ovako nešto se desilo u samo još par mesta na svetu. Zaposleni su oduševljeni i napominju da je biljna vrsta privuklaveliku pažnju javnosti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета