Савети за узгој смиља

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Смиље, латински назив (Хелицхрyсум италицум) све је популарније за гајење на домаћим теренима јер ова лековита биљка има заиста велики спектар примене и све је траженија. Смиље природно расте и цвета у камену и кршу средоземних земаља и то касно у пролеће.

Тржиште све више потражује смиље које има лековито дејство у лечењу бронхитиса, астме, опекотина, псоријазе и вена. Смиље је такође природни диуретик и има противупално дејство. Производња смиља, тако полако, уз фину исплативост, улази на велика врата све захтевнијег тржишта али и са наменом за извоз – међу домаће произвођаче.

Ова медитеранска биљка може да достигне висину до 60 цм, а најбоље ће успевати ако јој обезбедите топлу позицију и лако пропустљиво тло. На истој површини, смиље може да живи од 5 до 8 година.

Узгој смиља
Смиље има дрвенаст вретенаст ризом из кога се сваке године развија неколико десетина стабљика са цветовима. Цветови после оплодње брзо сазревају, а цветна ложа се отвара и просипа семе. Семе смиља је врло ситно, издужено, мрке или црне боје које се разноси ветром. Смиље цвета од јуна до септембра.

Припрема тла креће са орањем крајем лета на дубини од око 30 цм, затим тањирање и гнојење.

Основна нега смиља се састоји од окопавања, култивирања и прихране. Уништавање корова се обавља ручно, а прихрана је једном у току вегетације, у априлу, пре цветања.

Садња из семена у износу од 0,5 г/м2, даће 300-400 садница по квадратном метру. Садња се одвија у хладне леје у августу на дубини од око 30 цм. Ако се сади у пролеће, парцела се оставља да измрзне у току зиме а после тога се приступа површинској обради, како би се добило што финије земљиште. Смиље захтева редовно плевљење, прихрањивање и заливање.

Пресађивање треба обавити у јесен или рано пролеће, док је после прве косидбе, обавезно наводњавање.

Смиље је биљка отпорна на ниске температуре, одлично подноси орезивање, а преживеће и дуготрајну сушу. Недостатак светлости и топлоте може се негативно одразити на принос и квалитет смиља. Као вишегодишња врста, смиље се не гаји у плодореду а на истој парцели може опстати пет до осам година. Оптимално земљиште за засад смиља је оно које је после одређене културе, слободно од корова.

Берба
При берби (а то је када су цветови најинтензивније златножуте боје) се секу делови биљке изнад првих листова (дужине од 15 до 20 цм); Након тога, обавља се сушење у сушарама на температури од 40 до 45°Ц; Ако желимо да добијемо уље, процес се одвија дестилацијом уз помоћ водене паре у оквиру од 24 сата после бербе.

Принос
По хектару се може добити од 3,5 до 4 тоне сувог цвета смиља. Такође по хектару, се може добити од 8 до 10 килограма уља.

Ђубрење
Као и свака вишегодишња врста, и смиље захтева пажљиво ђубрење. При основној обради земљишта, треба додати НПК ђубриво у количинама које ће бити одређене на основу хемијске анализе земљишта.
Размножавање смиља
Смиље се размножава семеном преко производње расада. На мањим површинама, могуће је размножавање дељењем старих бусенова. Смиље се може размножити и резницама. Од одабране здраве биљке одрежите 5 – 10 цм дугачак изданак. са најмање два, а највише пет пари листова. Употријебите врло оштар, чист нож и одрежите резницу неколико милиметара испод чвора с листовима. Биљке ће брже развити корен ако се површина реза урони у прах за развој корена и вишак праха отресе. Резнице утисните у земљу и опрезно учврстите помоћу два прста, тако да стоје усправно.

Расад се уобичајено производи у хладним лејема током лета. Сетва се обавља ручно, пазећи да се семе распореди равномерно. После сетве, леје се морају заштитити од исушивања и јаких сунчевих зрака. Можете користити трску, сламу или асуре. Уз редовно заливање, тако да површина земљишта не остане сува, семе ће да никне за 10-15 дана. Након ницања омогућите што више светлости, склоните заштиту и редовно плевите.
Расад смиља се у октобру или у марту пресађује на стално место са међуредним растојањем од 50-70 центиметара.

Izvor:seoski poslovi

Савети за узгој смиља

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poslednjih godina veoma veliki broj proizvođača interesuje se za gajenje lekovitog bilja.

Sve drvenaste biljke imaju potrebu za orezivanjem. Ako to umesto njih ne učini čovek, one će odbacivanjem grana same to učiniti.

Orezivanje biljaka predstavlja važnu agrotehničku meru i od njega u velikoj meri zavisi pravilan razvoj bijne vrste kao i količina plodova koja će se dobiti. Vreme je orezivanja paradajza, a u nastavku teksta saznajte kako to pravilno da obavite.

Uz velike cvetove i plodove ljubičice koji dolaze u raznim različitim oblicima od okruglih do duguljastih i različitih boja od duboko ljubičaste do bele, uzgoj patlidžana može biti još zabavniji od jedenja. Sledeći naše kratke savete u nastavku, čak i baštovan početnik može da uzgaja izvrsne patlidžane u svom dvorištu.

Mnogi se pitaju zašto je kravama potreban ovaj deo tela, a znate li da krava bez repa ne postoji.

Dok se širom Srbije povećavaju plantaže pod zasadima voća javio se problem manjka orezivača.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета