Штавељ - коров, лековита биљка и инсектицид

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Штавељ је биљка са много лица. Он је веома продоран коров, гурмански специјалитет, лековита биљка, инсектицид. Од начина припреме и количине зависи и његово дејство.

Штавељ (Румеџ спп.) припада породици трскота (Полyгонацеае). Познато је више од 150 врста штавеља коју су слични по изгледу. Распрострањени су као коров по целом свету, а највише их има у умереној зони северне хемисфере. Познати су под различитим називима: штавељ, штаваљ, коњштак, штављика, шћав, шчав, шцав, киселица, љутика, шавије, коњско зеље.

У зависности од врсте, штавељ може да буде једногодишњи или вишегодишњи. У базалном делу ова биљка ствара розету од широких листова. Стабљика достиже висину 20-150цм у зависности од врсте. Цветови су сакупљени у цваст у облику метле и распоређени су на дугачкој дршци. Опрашивање се обавља помоћу ветра. Биљка ствара велики број семенки.

Врло инвазивна коровска биљка
Штавељ је биљка која је као коров присутна свуда, али и на обрадивим површинама. Изузетан је инвазивни коров који се брзо шири и заузима велики простор. То је биљка која се од давнина користи у народној медицини и гастрономији. Листови штавеља имају пријатан, киселкаст укус и појављују се у рано пролеће.

Претерана употреба штавеља није препоручљива због великог садржаја оксалне киселине. Бубрежним болесницима се не препоручује конзумирање ове биљке. За исхрану се користе: киселица, туполисни и обични штавељ.

Румеџ обтусифолиус - коњски штаваљ, туполисни штавељ
Овај штавељ је цењен у народној медицини и гастрономији. То је вишегодишња биљка која може да достигне висину до 120цм. Корен је вретенаст и простире се дубоко у земљишту. Листови су крупни и тупасти, слични листовима рена. Цвета од јуна до августа. Једна биљка може да произведе и до 7000 семенки које се лако разносе. Често га налазимо на ливадама, ораницама као коров. Може да се размножава и уситњавањем корена приликом обраде земљишта.
Користи се против хемороида, тежих облика дијареја и за опште регулисање пробаве. У већим количинама може да изазове слабост, повраћање, па чак и смрт.

Румеџ цриспус - обични штавељ
Обични штавељ је вишегодишња биљка која нарасте у висину до 1м. Веома је сличан туполисном штавељу. Ивице листова су нешто дуже, оштрије и таласасте.

Листови су јестиви, па се употребљавају у гастрономији за припрему варива, пита и чорба. Користи се и у народној медицини. Сушењем губи отровност. По својим употребним вредностима сличан је туполисном штавељу.

Румеџ ацетоселла - киселица, мала киселица
Киселица је једногодишња биљка која нарасте у вис 10-40цм. Листови су у облику розете, дуги 1-6 цм, а широки 2-15 мм. Једна биљка може да формира 3000 семенки које задржавају клијавост до 6 година. Најчешће насељава земљишта слабије плодности. Млади листови се користе у народној медицини и гастрономији. Могу се користити у салатама, варивима, чорбама.

Младе биљке раду једу овце, али у већој количини могу бити отровне за животиње јер доводе до дерматитиса и упале слузокоже предњих делова дигестивног тракта.

Познате су и многе друге врсте: Румеџ ацетоса - кисели штавељ, Румеџ цонфертус - коњски штавељ, Румеџ аqуатицус - водени штавељ, Румеџ тхyрсифлорус - перасти штавељ, Румеџ цонфертус, Румеџ палустрис, Румеџ патиентиа, Румеџ пулцхер...

Штавељ у пољопривреди
Сви штавељи су инвазивне коровске врсте и треба их уништавати пре цветања и формирања семена. Веома брзо могу преузети целу ливаду и потиснути корисне траве или гајене културе. Младе листове стока радо једе, али старије биљке због горког укуса животиње не једу. Штавељи у крми смањују њену енергетску вредност. Семенке се могу распростирати преко стајњака.

Инсектицид од штавеља
Од штавеља Румеџ цонфертус припрема се инсектицид који се користи против биљних ваши, трипса и гриња. Најчешће се користи у заштити дувана, ротквице, диње и купуса. Корен штавеља се током јесени скупља и суши.

Припрема инсектицида:
Најпре се узме 300 г уситњеног корена који смо сакупили и осушили током јесени и он се прелије са 10 литара топле воде. Вода треба да има температуру 60-70 °Ц. Оставити да стоји 3 сата. Након тога се препарат процеди. Потребно је додати око 40 г сапуна ради бољег дејства.

Izvor:agroklub.rs

 

Штавељ - коров, лековита биљка и инсектицид

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Čičak je dvogodišnja biljka koja ima dugačak, sivosmeđi i vretenast koren. Veruje se da je poreklom iz Severne Evrope i Sibira. Raste uz put, na livadama i neobrađenom zemljištu

Iako se često tretira kao korov, dakle, kao biljna štetočina gavez ima brojne mogućnosti iskorišćavanja u organskom gajenju biljaka

Рутава буба, латински назив (Тропинота хирта) је инсект који се храни цветовима воћа, корова, цвећа, поврћа, стрних жита а може да уништава и листове младих воћака. Рутава буба се на нашим подручјима обично јавља током марта и априла.

Биљне ваши су најчешће зелени инсекти меког и малог тела. Брзо се размножавају, а једна ваш за само недељу дана може да излеже осамдесет младих. Када нападну биљку исисају јој сок, тако да лишће почиње да се суши, а цветови не успеју да се расцветају.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета