Дронови у пољопривреди

Извор: Пиксабеј

Извор: Пиксабеј

У земљи у којој је приступ пољима често тежак за тракторе, па чак и авионе, дронови показују велики потенцијал.

На фармама у малој држави Салвадор у Средњој Америци многа поља (углавном шећерна трска), третирају се уз помоћ дронова. Велике летелице са 20-литарским резервоарима за ђубриво или пестициде прате унапред мапиране руте и прскају усеве у складу са њима.

У земљи у којој је приступ пољима често тежак за тракторе, па чак и авионе, дронови показују велики потенцијал. Ник Навратил (Ницк Наwратил) из компаније Хyлио сматра да би се употребом дронова приноси могли побољшати за неколико десетина процената, пише ББЦ.

Смањење прекомерне употребе пестицида и ђубрива

Тренутно, највећи део третирања на фармама у Салвадору темељи се на експериментима, а ова компанија их обавља пуно. Навратил каже да током једног преподнева могу да третирају и до 40 хектара површине. Видели су и колико брзо шећерна трска, која може да достигне 6 м или више, може да нарасте након оваквог распршивања ђубрива.

Позитивна искуства стижу и из других крајева света, па је тако један јужноафрички фармер недавно изјавио да се коришћењем дрона на његовој фарми смањила употреба пестицида за 30%, а велика француска пољопривредна задруга Оцеалиа забележила је просечни пораст приноса од 10%, тврде из компаније.

Та побољшана ефикасност могла би да утиче на смањење прекомерне употребе пестицида и ђубрива, што негативно утиче на биоразноликост и подземне воде.

Мултиспектрални сензори препознају недостатак хранива или оштећења усева

За земље у развоју у високо конкурентном светском пољопривредном тржишту, дронови су све примамљивији. На Филипинима је недавно објављено да ће тестирати дронове на 5.000 хектара пољопривредних површина за прскање усева. У Индији се спроводи сличан пилот пројекат на фармама памука.

Постоје многе технолошке компаније које тврде да њихови пољопривредни системи темељени на дрону могу да повећају принос пољопривредника - међу њима и компаније ПрецисионХаwк и Аиринов у Француској.

У Аириновом случају, мултиспектралне камере користе се за анализу апсорпције азота у појединим стадијумима развоја усева, приказане на такозваној Задокс скали. То помаже пољопривредницима да одреде најбоље време за додавање ђубрива и где је то најпотребније, смањујући потрошњу тог скупог ресурса. Мултиспектрални сензори могу да сниме невидљиве таласне дужине, као што су инфрацрвено зрачење и ултраљубичасто светло, али и видљиву светлост, што им омогућује да препознају недостатак храњивих материја, оштећења од штеточина и недостатак воде.

Компанија пољопривредницима нуди могућност претварања снимке са дронова у 3Д карте својих поља, како би показали како вода може да прође кроз њих - што је корисно при одређивању како поплаве или отицање воде могу да утичу на усеве и земљиште.

Недавни пројекат у Бразилу употребио је систем за откривање штета од стонога на биљкама, приказујући где је тачно на терену био проблем.

Иако аутоматизовани, дронови захтевају људску руку

Дронови могу бити аутоматизовани, али и даље захтевају људску руку за вођење, програмирање и сервис, што повећава трошкове. Навратил каже да се у Салвадору компанија Хyлио ослања на људски рад, чиме помажу опстанку радних места: "Ми обучавамо мештане, а они постају оператери на њима", каже он.

agroklub.rs

Дронови у пољопривреди

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Кукуруз је ове године у Србији засејан на 900.000 хектара, и очекују се добри приноси. Процењује се да ће производња достићи 8.000.000 тона, док су наше годишње потребе 5.000.000 тона кукуруза.

Падавине овог лета најтеже подносе пољопривредници. Чак и они који имају добар род, тешко долазе до својих њива и воћњака. Несташице појединих култура су, међутим, краткротрајне, као и скокови цена. Иако је пијаца грађанима увек скупа, и продавци и надлежни тврде да се цене не разликују од прошлогодишњих.

Агроекономски аналитичар Милан Простран оценио је у Новом дану да се климатске промене озбиљно осећају у сектору пољопривреде, јер је пољопривреда "фабрика под ведрим небом". Метеоролог и професор Горан Михајловић каже да су суштинска последица климатских промена интензивније временске прилике.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета