НОГЕ МОКРЕ А ЗАРАДА СЛАБА: Како и колико КИШНА ЛЕТА утичу на приносе и зараду у воћарству?

Извор: Фабрицио Фригени

Извор: Фабрицио Фригени

Падавине овог лета најтеже подносе пољопривредници. Чак и они који имају добар род, тешко долазе до својих њива и воћњака. Несташице појединих култура су, међутим, краткротрајне, као и скокови цена. Иако је пијаца грађанима увек скупа, и продавци и надлежни тврде да се цене не разликују од прошлогодишњих.

Обилне кише и град нису убили само квалитет, већ и зараду. Тако се једино роба која је издржала временске прилике продаје по пуној цени. А она се, кажу продавци, не разликује од прошлогодишње.

"Ниже су цене и квалитет није добар уопште", каже једна продавачица на пијаци.

Продавци кажу да је киша уназадила све у пољопривреди.

"Ово под најлоном што има, од тога ће бити нешто, а на отвореном слабо", наводи продавачица.

Воћу и поврћу нису пријали ни касни пролећни мразеви, што се видело у берби јагоде и кајсије. Иако су принос и квалитет били мањи, у Привредној комори тврде да купце то не погађа.

"С једне стране, имамо негативне ефекте у одређеним регионима, али с друге стране имамо нове површине које дају нове приносе, тако да у количинама нема великих осцилација – тако да ни цена није драстично варирала", каже Александар Богуновић из Привредне коморе Србије.

Варира време које тражи свакодневну примену агротехничких мера, јер влага и честе смене сунца и кише погодују болестима и штеточинама.

"На пример, сад јабуке треба да се штите после сваке кише, и онда рокне пљусак и нема ништа", наводи продавац.

"С друге стране, имате велике проблеме у јагодарској производњи, не можете да приремате засаде за наредну годину, када је реч конкретно о садњи и постављању фолија", рекао је Горан Ђаковић из Агробизнис магазина.

Проблема неће бити у ратарској производњи. Њен највећи непријатељ је суша.

"Кукуруза ће бити вероватно у изобиљу, сунцокрета, соје. На интеренту можете видети фотографије наших пољопривредника који су малтене нижи него што је њихова соја", додаје Ђаковић.

Очекују се и рекорди у приносу шљиве и јабуке.

"По правилу, када имате повећан принос цена је нижа али то ће тржиште дефинисати и видећемо у септембру, октобру", наводи Богуновић.

Купци ће тада осетити и како клима утиче на цену зимнице.

 

Агроинфо/ Агропрес / од 02.08.2018.

НОГЕ МОКРЕ А ЗАРАДА СЛАБА: Како и колико КИШНА ЛЕТА утичу на приносе и зараду у воћарству?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

У нашим домаћинствима често се користи за производњу слатког и ракије. Дуња се као воћна врста у многим землјама света гаји од давнина. Иако је са Кавказа и Блиског истока, воће топлијих подручја, нашла је своје место и у воћарству Србије. Поред овог старе баке често уносе дуње у собе и како би својим пријатним мирисом ово воће освежило просторију

Каолин је глина која се наноси отопљена у води на биљку, где испаравањем ствара заштитни филм.

Monilinia fructicolа по први пут је детектована у Србији пре седам година. Русија је најавила забрану увоза српских кајсија и брескви због, како је навела руска служба за фитосанитарни надзор, појаве опасне гљивице.

У земљи у којој је приступ пољима често тежак за тракторе, па чак и авионе, дронови показују велики потенцијал.

Док је производња јабуке у Србији и свету у експанзији, појединих воћних врста попут крушака нема довољно на тржишту. За крушком постоји тражња, нарочито на великим тржиштима, попут Русије. Примера ради 2010. године извоз крушке је био симболичан, а 2016. је извезено око 13 хиљада тона

Обилне падавине праћене градом овог лета задале су главобољу воћарима и пољопривредницима. Стрелци на противградним станицама не бележе толики број дејстава у последњих четири деценије, а кажу да би испалили и више пројектила, само да их имају у довољним количинама.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета