Како функционишу погон, трансмисија и ходни систем код комбајна

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Код комбајна погонски мотор је сличан као и код трактора међутим код трансмисије и ходног система постоје битне разлике.

Као и код трактора, погонски мотор је у готово свим случајевима дизел, четворотактни, а за њега важи исто што и за тракторске моторе. Изузетак је то што комбајн ради у условима великог присуства прашине. Због тога се примењују посебна решења за пречишћавање усисног ваздуха, веће су димензије филтра, а поставља се груби филтар са уређајем за чишћење.

Трансмисија је механичко хидрауличка, при чему је, на савременим комбајнима, на многим местима примењен хидростатски погон. Због тога се обично уграђује и хладњак за уље. Погон кретања је механички или хидростатски, а по правилу са континуалном променом преносног односа, односно променом брзине кретања. На већим комбајнима се користи хидростатски погон витла и вентилатора уређаја за чишћење, са управљањем из кабине. Управљање скретањем, закретањем задњих точкова, је хидрауличко.

Ходни систем је са већим предњим и мањим задњим точковима. За предње точкове користе се нископритисни широки пнеуматици, чиме се доприноси смањењу сабијања земљишта. У случају да се комбајн често креће по влажним подлогама нуди се, код неких произвођача, уградња полугусеница, најчешће гумених. Предњи точкови су погонски, задњи точкови су управљачки, да би се олакшао улазак у захват. Код најсавременијих комбјна и задњи точкови могу бити погонски. Важна карактеристика је и радијус окретања, који треба да буде што мањи, да би се олакшало окретање на увратинама.

Izvor:agromedija.rs

Како функционишу погон, трансмисија и ходни систем код комбајна

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na žetvenim mašinama, posebno samohodnim, primenjuju se razni senzori, odnosno IT sistemi, a gotovo svi koji se primenjuju na traktorima.

Heder na kombajnu mora da se namesti na ispravan način kako bi zrno na kraju ostalo neoštećeno. Kombajniranje treba obaviti odgovarajućom brzinom kako ne bi došlo do zagušivanja same mašine.

Svi savremeni kombajni predviđeni su za žetvu strnih žita i drugih kultura.

Svaki kombajn u radu mora da ima određeni procenat gubitaka ali se oni moraju kretati u minimalnim procentima koji su tehnički prihvatljiva mera.

Određivanje zrelosti grožđa ima veliki značaj za obavljanje berbe onda kada njegov sastav i organoleptičke osobine najviše odgovaraju njegovoj nameni odnosno tehnološkoj upotrebi. Od sastojaka grožđa posebno su značajni količina šećera i kiselina u njemu.

Силажни комбајн проводе пола свог живота радећи узбрдо и низ парцеле, гутајући траве, цео усев и кукуруз. Док је велики интерес на одржавању виђен док машина ради, исти ниво напора одржавања пре складиштења може да исплати разлике.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета