ОРАЊЕ: Шта је важно знати код основне операције у припреми земљишта

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Обрада земљишта орањем представља веома сложен процес у биљној производњи са веома великим учешћем енергије. Орање као основна операција у припреми земљишта представља једну од најважнијих мера за успешан раст и развој биљака, као и за извођење следећих агротехничких операција. Орање има задатак да спреми необрађено земљиште у такво стање да обезбеди повољан развој биљака током целе вегетације.

Смисао орања је успостављање погодне структуре поораног слоја на дубину која најбоље одговара биолошким захтевима дате културе. Ти услови треба да омогуће довољне количине топлоте, влаге и ваздуха, као основне животне факторе за сваку биљку. После орања, оранични слој мора бити уједињен по целој дубини, структури и распореду хранљивих састојака.

Осим уситњења и превртања земље веома је битно заоравање биљних остатака и стајског ђубрива. Заоравање органске масе убрзава њено разлагање на састојке који ће представљати храну за биљке. Квалитет орања, ситњење, превртање, заоравање биљних остатака и равњање површине земљишта умногоме је условљено обликом и димензијама радних органа плуга, као и његовим правилним подешавањем по хоризонталној и вертикалној равни. Тако на пример, за растресита земљишта користе се плугови са “културном даском”, а за тежа земљишта плуг са “спиралном даском”. Од сваког плуга тражи се да испуни следеће агротехничке услове:

-да се превртање пластице обавља правилно
-да пластице буду идентичних димензија
-да биљни остаци, стајско и вештачко ђубриво буду потпуно заорани
-да дно бразде буде хоризонтално
-да једна пластица потпуно налаже у другу
-да земљиште добро измрви и уједначи
-да не оставља непооране зоне земље
-да се при раду не загушују пружна тела и
-да је релативно лаган узимајући његове димензије
Уколико се посматра превртање пластице могу се видети тј. утврдити неке законитости и то:

-пластица се обрне у односу на првобитни положај 90° – 180°
-овај угао се смањује са повећањем дубине, а повећава се са повећавањем ширине бразде
-да би се пластица могла лепо преврнути, а да при томе не дође до засипања дна бразде, њена ширина треба да буде већа од њене дубине
-На месту где плуг пролази ствара се бразда.

Угао превртања пластице је: α = β + 90°. Мењањем угла β, односно α, мења се и дужина д + е. Уз константну ширину пластице биће ц = д + е, ако је угао β = 45°, а угао α = 135°. У том случају с = д. Из овога следи Зд² = с² или д = с/ или с = д џ = д џ 1,414, па из овога произилази да је однос дубине према ширини 1:1,414.

гледајући рад пужне главе на плугу може се закључити да је она у основи пространи клин. Дакле, тај клин тј. пужна глава (ради као 3 једнострана клина) где се одсеца и подиже, одмиче у страну и на крају преврће пластица.

Према начину качења за трактор, плугови се деле на:

вучене
ношене
полуношене
Према облику радних органа, плугови се углавном деле на:

раоне
дискосне
обртне
чизел, итд.
Према дубини орање делимо на:

плитко, до 15 цм
средње, 15 до 25 цм
дубоко, 25 до 50 цм
Имајући у виду да је орање веома сложене природе и да се не може успешно изводити у свим постојећим условима, то фабрике праве више плугова, различитих типова радних органа, дубина, ширина захвата и броја плужних тела.

 Izvor.bolja zemlja.rs

ОРАЊЕ: Шта је важно знати код основне операције у припреми земљишта

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Novosadski startap tim "Farmbot", napravio je specijalni rover, robot-vozilo „Spasoje“ na daljinsko upravljanje sa GPS navigacijom za održavanje voćnjaka, vinograda i zelenih površina, posebno onih na strmim padinama, a kako bi poljoprivrednim proizvođačima pojednostavili i pojeftinili rad, prenosi sajt PKS.

Ukoliko se hemijskom analizom kvaliteta plodnosti utvrdi niska pH vrednost zemljišta, potrebno je izvršiti kalcizaciju kako bi se pH vrednost poboljšala i približila traženoj.

Po završetku jesenje setve slobodno zemljište treba poorati duboko i đubriti stajnjakom i mineralnim đubrivima.

Osnovna obrada tla je prva faza stvaranja povoljnog supstrata za uzgoj biljaka.

Plugovi se koriste za osnovnu obradu zemljišta,čime se stvaraju pogodni uslovi za razvoj zemljišnih procesa i razvoj korenovog sistema biljaka na celoj dubini obrađenog sloja.

Циљ обраде земљишта је стварање оптималног физичког стања за клијање, ницање, раст и развиће следећег усева. То се постиже применом различитих оруђа за обраду који су прилагођени различитим климатским, земљишним условима и захтевима гајених врста.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета