Kako i kad raditi remont poljoprivrednih mašina?

Foto: Youtube/ Printscreen

Foto: Youtube/ Printscreen

Svako ko je iole zagazio u sferu poljoprivrede zna da mu je osnovni alat poljoprivredna mašina. Tako da je remont poljoprivrednih mašina jako bitn stavka u životu sakog poljoprivrednika.

U pitanju je proces koji podrazumeva održavanje i odlaganje mašina nakon odrađenog posla čime se troškovi smanjuju, a potencijalna šteta eliminiše. Remont poljoprivrednih mašina uglavnom se može uraditi samostalno dok se za rezervne delove poljoprivrednici obično obraćaju prodavcima ili proizvođačima poljoprivredne opreme kojim se takođe mogu naći prilikom servisiranja. Među poljoprivrednim mašinama, lidersko mesto svakako pripada traktorima, bez koga nijedno poljoprivredno gazdinstvo ne može da se zamisli. Ursus i Zetor jesu najzastupljeniji traktori na našim prostorima. Savremeni oblici jesu daleko efikasniji i udobniji u poređenju sa modelima koji su se nekada koristili. Iako su u pitanju modeli koji uglavnom dolaze iz inostranih zemalja, mogu se popravljati i kod nas, te se za njihove rezervne delove ne mora ići preko granice. 

Traktori kao srce poljoprivrednih poslova 

A kada govorimo o traktorima trebalo bi da imamo jednu stvar na umu: motor. Ova element, doduše, predstavlja srce svake mašine bez koje ona ne bi mogla da funkcioniše.  Bilo da je reč o lokomotivi, automobili, traktoru, kamion. Sve pobrojane mašine rade na motoru sa unutrašnjim sagorevanjem. Pored toga što se koriste za vuču, traktori imaju tu mogućnost i da podižu, spuštaju i prenose teret, što mu omogućuje hidraulički sistem. I naravno, energiju se i dobija iz već pomenutog motora sa unutrašnjim sagorevanjem. 

Servis poljoprivrednih mašina jednom godišnje 

Kako savetuju stručnjaci remont poljoprivrednih mašina trebalo bi da se obavlja jednom godišnje i to tokom zimskih meseci kada se mašine ne koriste u polju, jer je tada zatišje usled vremenskih prilika. To je prilika da se provere svi elementi i zamene oni koji su dotrajali, kako bi se spremno krenuli kada otopli. Zamena ulja i kočnica je redovno servisiranje kod traktora, dok je kod sejalica reč o lančanicima i zupčanicima. Ono što mnogi zaboravljaju a trebalo bi da povedu računa jeste da se mašine moraju oprati nakon završenih poslova, pri čemu treba voditi računa da ne ostane voda usled čega bi moglo doći do korozije. 

Redovan servis poljoprivrednih mašina jeste udarac na novčanik poljoprivrednika ali je sa druge strane i ulog za dalji rad. Zato ne bi trebalo da se preskače. Bolje sprečiti nego lečiti, kaže stara narodna.

Izvor: novel.rs

Kako i kad raditi remont poljoprivrednih mašina?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Patricio Dei Tos e najavio i da je kompanija "Femo gas", koja se bavi bio-gasom iz poljoprivredne industrije, zainteresovana za ulaganja u srpsko tržište

Svi traktori stariji od 10 godina koji nemaju potrebnu dokumentaciju ipak će moći da se registruju uz dva svedoka.

Grad Beograd 7. marta je raspisao pet javnih poziva za subvencije poljoprivrednim proizvođačima, a za te namene je opredeljeno oko dva miliona evra, odnosno 240 miliona dianara.

Uskoro će na tržištu biti dostupan traktor domaće proizvodnje snage 90 konjskih snaga koji će proizvoditi belopalanačka kompanija "Majevica servis doo".

Ministarstvo unutrašnjih poslova Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da će pripadnici Uprave saobraćajne policije, u cilju povećanja bezbednosti saobraćaja, u narednom periodu sprovoditi pojačanu kontrolu traktora i vozača traktora u saobraćaju, a poseban akcenat biće na otkrivanju prekršaja upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola.

Uprava za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede objavila je danas javni poziv za nabavku novog traktora u okviru IPARD programa. Reč je o sedmom javnom pozivu za podnošenje zahteva za odobravanje projekata za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета