Сетвена техника: ОБЈАШЊЕНО У ДЕТАЉЕ

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Незаобилазан део ратарске производње су сејалице најновије генерације, које су првенствено намењене за сетву окопавине, тако и за стрнине и ситно семе. Најчешће се ради о намени за прецизну и брзу сетву.

Сејалице најновије генерације карактерише високи отварач који продубљује сетвену браздицу и прави је једнако за сваки пар тањира, конусни и конкавни. Постоји и раони продубљиач браздице који омогућава да свако семе буде посејано на једнакој дубини, иза коге је постављен притисни точак на коме се подешавају угао и притисак.

Притисак у сетвеној батерији је око 230 кг. Сејалице су апсолутно подесиве хидраулично из кабине трактора, а сетвене секције се могу поставити на међусобном растојању од 35 цм до 80 цм.

На терминал сејалице у кабини трактора возач има преглед броја зрна, као и информације о позицијама где је семе посејано тако да не може доћи до дупле сетве.Сетвене батерије раде тако да постижу тачну дистрибуцију семена и прецизно улагање при радној брзини од 18 км/х.

За сетвени уређај је карактеристично да ради са натпритиском, а да нема заптивки, а самим тим нема ни трења, па ни хабања. Сваку сетвену јединицу погони интегрисани електромотор са функцијама које обезбеђују варијабилну сетву. Свака сетвена јединица обично има резервоар отприлике за семе запремине 60л.

Пнеуматске сејалице мањих димензија намењене су пре свега за рад на мањим и средњим газдинствима, с обзиром на то да се производи у варијантама радно захвата од 3 м до 4,5 м. Резервоар за семе има запремину од 750л, који се такође може повећати надоградњом.

Посебно важно за ратаре који имају мање површине!

Овај тип сејалице има предност, између осталог, малу висину, те је пуњење семеном лако, калибрација је такође једноставна, а машина од 4,5 метара је лако склопива на транспортну од 3 метра. Точкови на сејалици се такође могу подешавати.

Izvor:bolja zemlja.rs

Сетвена техника: ОБЈАШЊЕНО У ДЕТАЉЕ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice

Poljoprivrednike u Srbiji ovih dana, uz žegu i očigledno sušnu sezonu, muči i nabavka veštačkog đubriva za jesenju setvu. Izvesno je da cene neće pasti, a naročito zabrinjava to što im je prošle godine za tonu veštaka trebalo oko 45.000, a sada ih to košta i do 145.000 dinara.

Poskupljnenja se beleže na svim nivoima, a muku muče i poljoprivrednici jer je setva kukuruza, soje, suncokreta ove godine skuplja za 45 odsto nego lane.

U toku je prolećna setva, a iako se primećuje nedostatak vlage u narednom periodu se očekuje da će ovaj deficit biti delimično nadoknađen.

S obzirom na to da bi zbgo ratnog stanja površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu na najniži nivo u poslednjih 13 godina, postavlja se pitanje da li ratari kod nas mogu da povećaju površine pod ovom uljaricom i iskoriste dobru cenu.

Poljoprivredne proizvođače u Srbiji u startu čeka teška sezona jer su se pojedini troškovi po pitanju setve učetvorostručili. Osim toga, i krajnji proizvodi će biti iskuplji sa čime će se suočiti svi potrošači.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета