Borova smola - izuzetno koristan prirodni sok četinara

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Smolu stabla luče na mestima gde su oštećena kako bi se zaštitila od štetnih mikroorgnizama, jer ima izuzetno jako antiseptičko dejstvo. Zato su je travari i narodni vidari oduvek koristili za lečenje rana i raznih kožnih, kao i disajnih tegoba.

Pošto je veoma lepljiva, najbolje je da je lagano odvojite nožićem i ubacite u staklenu teglicu ili plastičnu kutijicu. Prste i nožić najlakše ćete očistiti tako što ćete umočiti komad vate ili pamučnu krpicu u ulje, te ih trljati time sve dok se smola ne skine. A s odeće je možete skinuti pomoću alkohola, jer je on rastvara. 

Borovi ispuštaju svoj sok kada su „povređeni“, na primer kada se odvoje njegove grane ili kada insekti ili neke druge životinje stvore otvore u kori ovog drveta. Borova smola se stvrdne i stvara zaštitni sloj preko povrede kako bi je zapečatila i pomogla njenom izlečenju.

Kada je to potrebno čoveku, ova visoko svestrana prirodna supstanca može biti od velike koristi. Ovde možete da naučite kako vam borova smola može pomoći da se snađete u nekim situacijama.

Jednom kada se borova smola izloži vazduhu ona počinje da se stvrdnjava i kristalizuje, sve dok na kraju ne formira tamnu loptu boje ćilibara.

Kako se sve može koristiti smola od bora?
Za prvu pomoć
Ako je ova smola ono što bor koristi za zaptivanje svojih „rana“ i sprečavanje infekcija, ko onda kaže da je ne možete koristiti za sanaciju vlastitih povreda? Ova tečnost ne poseduje samo antibakterijska, antiseptična, adstrigentna i protivupalna svojstva, već je i dovoljno lepljiva da pomogne usporiti ili čak zaustaviti protok krvi.

Pre nanošenja smole na ranu, obavezno prethodno temeljno očistite mesto povrede. Borova smola je takođe i jestiva, ali je nemojte jesti direktno sa drveta. Uvek je skuvajte prethodno kako biste uklonili bakterije i nečistoće, a učinili je viskoznom i lakom za gutanje. Nekada se bor često koristio kao prirodni lek za lečenje čireva, prekomernog kašlja i problema sa disanjem. Ako patite od grlobolje ili prehlade, onda možete da žvaćete tvrdu borovu smolu kako biste ublažili tegobe.

Za paljenje vatre
Borova smola je lako zapaljiva supstanca, što znači da može poslužiti kao sredstvo za brzo pripaljivanje plamena. Jednostavno sipajte ovu smolu i kresnite šibicu. Takođe možete koristiti mali komad smole kao sredstvo za rasplamsavanje vatre. Ako treba da napravite improvizovanu baklju, omotajte vrh štapa krpom i prekrijte ga borovom smolom.

Za reparaciju predmeta
S obzirom na to da je borova smola toliko lepljiva, ona je u osnovi prirodna zamena za lepak. Možete da je koristite da zakrpite šatore ili cerade, popravite neku vrstu odeće i druge predmete. Umesto da sa sobom nosite lepak, možete da u kesici nosite očvršćene kristale borove smole. Kad god vam trebaju neke hitne popravke, jednostavno izvadite nekoliko kristala iz kesice i uz pomoć toplote oni postaju pogodni za oblikovanje i lepljenje predmeta.

Za zaštitu stvari od oštećenja vodom
Borova smola se može koristiti za izradu predmeta otpornih na vodu, poput neke vrste odeće i ruksaka. Voda od kiše neće ulaziti u cipele i čizme ukoliko njihove đonove zapečatite borovom smolom.

NAPRAVITE SAMI - Univerzalni melem
Sastojci: 
- četvrtina šolje borove smole
- pola šolje maslinovog ulja
- 25 g pčelinjeg voska
Priprema: Kuvajte na pari smolu i maslinovo ulje, uz stalno mešanje, sve dok se smola ne otopi. Zatim procedite. Vratite mešavinu u šerpu i dodajte joj narendani vosak. Zagrevajte sve dok se vosak ne otopi. Prespite melem u staklene teglice. Kad se ohladi, zatvorite i ostavite na mračnom i hladnom mestu.

Napomena: Umesto maslinovog, možete koristiti nevenovo ili kantarionovo ulje. U tom slučaju, melem će biti još efikasniji.

Mast za ekcem
Sastojci:

- 1 dl maslinovog ulja
- 1 dl kantarionovog ulja
- 2 kašike domaćeg maslaca
- 1 kašičicu smole
- 1 kašika seckanog ruzmarina
- 1 kašika seckanog lista bršljana
- 1 kašika sitno seckane hajdučke trave
Priprema: 
Sipajte sve sastojke u emajliranu šerpu i zagrevajte ih na pari sve do ključanja, a zatim ostavite to da odstoji preko noći. Ujutru to zagrejte, a potom procedite i naspite u staklenu teglu. Mažite time bolna mesta ujutru i uveče.

Melem za podmlađivanje
Sastojci:

30 ml nevenovog ulja
50 g borove smole
50 g kvalitetnog domaćeg meda
25 g pčelinjeg voska
Priprema: Zagrejte ulje na pari i dodajte mu smolu i vosak. Mešati sve dok se sastojci ne rastope. Sklonite to sa šporeta, a kad se prohladi, dodajte med. Sipajte melem u staklene teglice, koje ćete zatvoriti i ostaviti u frižideru. Svako veče nanesite melem na prethodno očišćeno lice, vrat i dekolte. Lagano ga umasirajte u kožu i ostavite da deluje preko noći.

Izvor:bastabalkana.com

Borova smola - izuzetno koristan prirodni sok četinara

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

U Srbiji najmanje 34 kompanije imaju pravo na istraživanje litijuma, bora, zlata, bakra i srebra pokazuju podaci Geografskog informacionog sistema (GIS). Takođe, većina njih poseduje dozvole za više istražnih polja u različitim delovima zemlje.

Priroda je naš moćan saveznik i daje nam sredstva koja nas održavaju u životu. Evo još jednog korisnog saveta za čaj koji ima brojna korisna svojstva na naš organizam.

Grad Bor raspisao je peti javni konkurs za korišćenje sredstava po programu podrške za sprovođenje poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja za Grad Bor za 2021. godinu. Opredeljeno je milion dinara za subvencionisanje opreme za plastenike.

Tuja se lako uzgaja iz semena, a seje se u kontejnere ili čaše, i prekriva se slojem zemlje oko pola santima.

Jedno od najcenjenijih drevnih stabala, zbog njihovog oblika i upotrebe. Nalazi se u visokim planinama, zajedno sa jelom, brezom i kestenom.

Svi borovi vole planine, ali interesantno je da u svom prirodnom staništu, planinski bor, može da raste i na impozantnih 2700 metara nadmorske visine, bukvalno na golim planinskim stenama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета