Moćni borac protiv kašlja: ISLANDSKI LIŠAJ

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Islandski lišaj jedan je od najpoznatijih prirodnih saveznika za lečenje kašlja i upalnih stanja gornjeg dela disajnih puteva. Glavni sastojci lišaja su gorke materije i sluzi (polisaharidi) koji deluju tako da oblažu zaštitnim slojem nadraženu i oštećenu sluznicu.

Drugi nazivi: islandska mahovina, islandska pletika, planinska mahovina, planinski mah, plucnik. Visok sadržaj polisaharida lihenina koji se nalazi u ovoj lekovitoj biljci odgovoran je za zaštitu upaljene sluznice. Osim što oblažu upaljenu sluznicu, deluju protiv upalno i smanjuju nadražaj na kašalj. Ova lekovita biljka bez naročitog mirisa i gorkog ukusa, u severnim krajevima naše planete je bila prepoznata kao hrana za ljude i životinje. Lekoviti lišaj najviše raste u severnim zemljama, posebno na Islandu, na padinama sa lavom i ravnicama zapadnog i severnog dela (otoka) ostrva. Raste i u Walesu, severnoj Engleskoj i jugozapadu Irske. Ima ga i u severnoj Americi, a u našim krajevima ga ima po planinama.
Islandski lišaj vrlo je važan u ekologiji jer ne podnosi zagađeni vazduh, tako na mestima gde on raste znamo da je vazduh čist.
Suvi lišaj se mleo u brašno i od toga pravio hleb i pogačice. Služio je kao povrće (prilog uz jela od mesa)

Usinska kiselina, koja je sastavni deo islandskog lišaja, ima izuzetna antibiotska svojstva i upravo zbog toga islandski lišaj se smatra vrednim prirodnim antibiotikom.

Lekoviti preparati islandskog lišaja primjenjuju se kod svih vrsta prehlada, a najčešće se koriste kao sredstva:

• za smirivanje kašlja i promuklosti kod upala gornjih disajnih puteva
• kao pomoć pri dodatnom naporu glasnica
• za smirivanje upala usne šupljine i ždrela
• u stanjima otežanog disanja kroz nos
• za zaštitu isušene sluznice gornjih disajnih puteva koja se najčešće javlja za vreme hladnijih dana u godini.

Bolest disajnih puteva najčešće se javlja u jesenjim i zimskim mesecima.

Recept za pripremu čaja od islandskog lišaja: Prokuvajte vodu i u čajnik dodajte 1 kašiku suvog islandskog lišaja, prelijte sa 2,5 dcl vode i ostavite da odstoji 15 minuta. Zasladite po želji. Popijte jednu do dve šoljice dnevno. Svakako se pre upotrebe posavetujte sa vašim lekarom ili farmaceutom.

Izvor:herbateka.eu

Moćni borac protiv kašlja: ISLANDSKI LIŠAJ

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova biljka raste na livadama, svetlim šumama i na čistinama planinskog i subalpskog pojasa. Veoma je rasprostranjena i na našim prostorima a često je možemo videti na mestima gde raste i Mrazovac.

O tamjanu, smoli drveta koje raste u Severnoj Africi, i njegovi lekovitim svojstvima govorio je doktor Branimir Nestorović.

Ruzmarin je lekovita, aromatična biljka koja se koristi u fitoterapiji, kozmetici i vrlo je popularan začin. Med od ruzmarina poboljšava cirkulaciju, pa je dobar izbor za sve one koji imaju kardiovaskularne probleme.

Rakija travarica je aperitivno piće. Može biti bistro i maslinasto-zelene i smeđe boje, u zavisnosti od toga koje se trave i koji njihovi delovi koriste za njeno spravljanje

Iako je čaj važan i lekovit napitak, te ga treba piti redovno, a ne samo kada imamo zdravstvenih tegoba, ipak postoje preporučene doze koje ne treba prelaziti.

Sa hladnijim vremenom dolaze i prehlade, a ova tri sirupa koja se lako prave ća vam pomoći da se sa njom lakše izborite.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета