Да ли је на ораницама запостављена употреба стајњака?

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

С обзиром на то да стајњак има продужено дејство, препорука је да се на тежим тлима, уноси на сваких четири до пет година, иловачи три до четири, а на лакишим, две до три године.

Током јесени, приликом основне обраде земљишта, истовремено треба унети органска и минерална ђубрива. Циљ примене органских хранива је повећање биолошке активности тла, а самим тим и његове плодности. На овај начин такође поправљају се и његове физичке, биолошке и хемијске особине.

Пољопривредници који се баве сточарством и на свом газдинству имају производњу стајњака, током јесени користе и транспортују ђубриво до парцела. Транспорт поскупљује његову примену, а често је неопходна и додатна радна снага. Уз то, многи произвођачи морају и да га купе па кад на то додају и захтеве транспорта и растурања, често и одустану од његове употребе.

Значај корисних микроорганизама у тлу
Из економских и организационих разлога, употреба стајског ђубрива у нашој земљи врло често бива запостављена. Његовом применом уносе се и корисни микроорганизми у тло, а истовремено се активира и рад корисних бактерија и других земљишних организама, чиме се веома повољно делује на структуру тла.

Важно је да се ђубриво по парцели примени што равномерније, да не би дошло до неједнаке бујности усева и њиховог полегања на местима где је растурена већа количина.

Значај употребе стајњака у воћарству

Стајњак треба растурити непосредно пред основну обраду. По наношењу потребно га је заорати да би се смањили губици азота који настају ако се ђубриво остави на парцели много пре обраде. У зависности од тога да ли се ради о тежем или лакшем тлу, стајњак је пожељно заорати плиће, односно дубље. При плићем заоравању, недостатак је што га оруђа за допунску обраду земље износе на површину. Некада се растура и у свежем стању. Иако су мањи губици јер нема складиштења овог ђубрива, напомена је да се ипак не растура у периоду близу сетве или садње.

Водити рачуна о продуженом дејству
Наиме, бурно разлагање овог ђубрива, може да оштети младе биљке или семе при клијању. Свеж стајњак има и друге недостатке. Теже га је растурити и заорати, а спорије се и разлаже и делује. Количина која се препоручује за растурање зависи од особине земљишта и климе, али и квалитета стајњака и захтева усева. Најчешће се ђубри количином 20 до 40 тона по хектара. Пре употребе, свакако је потребно урадити агрохемијску анализу, на основу које стручно лице даје препоруку.

С обзиром на продужено дејство, препорука је да се на тежим тлима, уноси на сваких четири до пет година, иловачи три до четири, а на лакишим, две до три године.

Карактеристике и предности стајњака

У систему интензивне пољопривредне производње релативно је ниска концетрација хранива на тешким земљиштима па је препорука да се стајњак комбинује са одговарајућом количином минералних ђубрива, а све на основу резултата хемијске анализе земљишта, као и потреба усева, објашњава дипломирани инжењер ратарства и повртарства, Јелена Стојиљковић, из ПССС Лесковац.

Izvor:agroklub.rs

Да ли је на ораницама запостављена употреба стајњака?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede objavilo je spisak ovlašćenih organizacija za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji za 2023. godinu.

Vlada Srbije je juče, 14. aprila, usvojila odluku kojom se od zabrane izvoza izuzimaju prehrambeni proizvodi organskog porekla.

Nacionalno udruženje za razvoj organske proizvodnje, Serbia Organika, uz podršku GIZ projekta za razvoj privatnog sektora u Srbiji organizuje treninge iz oblasti organske proizvodnje. Ovi treninzi su namenjeni osoblju Regionalnih razvojnih agencija i lokalnih samouprava iz sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Svi zainteresovani koji žele da ostvare prava na podsticaje u organskoj proizvodnji zahtev će moći da podnesu od 15. aprila do 31. oktobra 2022. godine.

Dobrobiti organske hrane su višestruki, ali je veoma važno da budemo više informisani o tome kako da razlikujemo organske proizvode od onih koji su proizvedeni na konvencionalni način.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета