Органски воћњак – Избор погодног места за заснивање

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Производња органског воћа почиње избором места за подизање воћњака. Желите да производите органско воће?

Где подићи воћњак, зашто су важне еко-баријере, на ком типу земљишта?

Избор локалитета за подизање органског воћњака
Важан фактор у планирању органске производње је избор локације на којој ће бити подигнут засад.
Парцела на којој се примењује технологија производње воћа по органским принципима треба да буде удаљена 5-6м од других конвенционалних површина, како синтетичка средства која се примењују на тим парцелама не би прешла на органски засад.

Уколико немамо ту удаљеност, у органској пољопривреди се формирају тзв. еко баријере (заштитни појасеви) од цветних и лековитих биљака које спречавају контакт синтетичких пестицида са органским воћњаком.
Експозиција на терену је још један у низу битних фактора за узгајање органског воћа.

У пракси се као најбоља експозиција показала јужна или југоисточна, из разлога што је топлије, а самим тим боље се искоришћава сунчева светлост и брзо се дижу јутарње росе што је важан фактор за појаву болести и штеточина у току вегетације, јер им овакви услови мање погодују у односу на услове влажне средине.
Као превентива за болести и штеточине такође треба бирати места са добрим струјањем ваздуха, где је ретка појава мразева, магле, а ваздушна и површинска влага се не задржавају много.

За успешно подизање воћњака, а затим узгајање воћа по органским принципима, од великог је значаја познавање микроклиматских услова, а то су:
-минималне (зимске) температуре
-дневне температуре
-дужина дана и интензитет светлости
-појава раних пролећних и касних јесењих мразева
-количина воденог талога
-количина годишњих падавина и њихов распоред по месецима
-релативна влажност ваздуха и земљишта
-ветрови (правац кретања, брзина, интензитетет и који ветар је доминантан)
-појава града, његов интензитет и редовност

Земљиште је, такође, од велике важности при узгајању органског воћа.

Добро земљиште треба да има следеће особине: лаку пропустљивост, брзо загревање у пролеће, да се после сетве не ствара кора површинског слоја, да добро упија обилне падавине и дужи период задржава зимску и влагу од кише у току вегетације.

Воћке немају нека посебне захтеве по питању земљишта, али ипак треба водити рачуна о физичком и хемијском саставу.

У погледу физичких својстава, земљиште не сме да буде много згрудвано, подложно ерозији и губљењу хранљивих елемената, треба да има добре услове за развој земљишних организама, да има богат мирис на земљу и даје здраве, висококвалитетне приносе.
Што се тиче хемијских особина, идеално земљиште за подизање органског воћњака треба да садржи: преко 15мг П2О5/100 г суве земље, око 25мг К2О/100г суве земље, 7-13мг МгО/100г суве земље, 250-300 Ца/100г суве земље, Б 0,8 ппм, Мн 70 ппм, Цу 8 ппм, Фе 100ппм, а садржај хумуса не би требао да буде мањи од 3%.

Избор воћне врсте треба прилагодити типу земљишта. На сувљим, сиромашнијим земљиштима треба користити бујније подлоге и воћне врсте, које успевају на оваквим типовима земљишта.

Izvor:poljosfera.rs

Органски воћњак – Избор погодног места за заснивање

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Na nadmorskoj visini većoj od 1.000 metara, na planinskom visu, uz pašnjake i njive smestili se se i zasadi od pola hektara na kojoj Aleksandar Krstić gaji cveklu i to na organski način. Ovu biljku zbog velikog sadržaja vitamina i minerala nazivaju još i kraljicom među povrćem, ali uprskos njenim brojnim blagodetima ovaj domaćin iz sela Vraneša jedan je od retkih proizvođača cvekle u Srbiji.

Jun je, po pravilu, topliji i sunčaniji od maja, junske kiše ne traba da nas iznenađuju iako je najispravnije jun smatrati prelaznim periodom između proleća i leta ali u pojedinim dielovima Srbije i najkišovitiji u godini.

Dobrobiti organske hrane su višestruki, ali je veoma važno da budemo više informisani o tome kako da razlikujemo organske proizvode od onih koji su proizvedeni na konvencionalni način.

Breskva ne zahteva sveže noći za dobru obojenost plodova kao jabuka, pa se dopunska boja pokožice ploda razvija u zavisnosti od sorte.

Stigao nam je i udarnički mesec za radove u bašti, voćnjaku, povrtnjaku što je odlično poznato iskusnim poljoprivrednicima jer znaju šta im je raditi.

Solitarne pčele su svuda oko nas i često ne pridajemo veliki značaj svemu onome što one rade. Međutim, važno je znati da se ove pčele nazivaju i pčelama voćnjaka jer su veoma korisne u zasadima različitih vrsta voća, povećavajući njegov rod.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета