Како „вештачки“ одгајити матицу

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Сваком пчелару повећање броја пчелињих друштава веома је важан посао. У даљем тексту сазнајте како вештачким путем можете одгајити матицу.

Како би вештачки одгајили матицу најпре је потребно формирање одгајивачког друштва. Њега можете формирати у посебном наставку где се у средину стављају два рама са отвореним леглом а између њих рам са припремљеним вештачким основама матичњака (основе од воска).

Након 24х ради се пресађивање ларви кинеском иглом. Пресађују се ларве старости 6-12х после чега се врши интензивно прихрањивање заједнице наредних 5 дана до момента затварања матичњака. Десетог дана од дана пресађивања ради се формирање оплодњака.

Оплодњаци се формирају у један рам затвореног легла и један рам меда и додаје се зрео матичњак. У наредних 10 дана млада матица треба да се спари и пронесе, после чега се додаје у основно друштво или се формира нови рој. Циљ је замена старих матица и формирање нових друштава.

Овај поступак се врши почетком маја, а до краја јула (некада и у августу али ретко). Будући да се ларве пресађују од најбољих друштава, чува се и преноси квалитетна и пожељна генетска основа а циљ овог поступка је повећање приноса меда по кошници, побољшање отпорности пчела на болести, одржавање доброг здравственог стања пчелињих друштава и коначно чување жељене генетске основе пчела.

Izvor: agromedija.rs

Како „вештачки“ одгајити матицу

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.

Revoluciju u pčelarstvu sa košnicama cilindričnog oblika donose dva mlada nemačka preduzetnika, Filip Pothast i Fabian Visšman koji su 2021. godine osnovali start-up Hiive u Berlinu.

Aco Vujović iz sela Prilike kod Ivanjice počeo je da se bavi pčelarstvom pre skoro četiri decenije, najpre iz hobija, a od 1996. godine i profesionalno. U poslu mu pomažu supruga Milena i dvojica sinova Željko i Nenad.

Novi praktičan i prilično jeftin uređaj za detektovanje nekih bolesti, bez biopsije i sličnih bockanja, uključuje najdragocenijeg insekta za svetu, pčelu. Neverovatna dosetljivot portugalske dizajnerke olakšaće dijagnostifikovanje i ranih faza mnogih oboljenja.

Ose, za razliku od pčela, nisu ni približno cenjene, međutim naučnici tvrde da su ovi nepravedno zapostavljeni insekti važan deo našeg ekosistema, bez kog bi svet izgledao skroz drugačije.

Privremeni organ opštine Kula usvojio je Pravilnik o dodeli sredstava za sufinansiranje investicija u pčelarstvu na teritoriji opštine. Minimalan iznos bespovratnih sredstava je 5.000, a maksimalan 150.000 dinara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета