Srpski med dobio sertifikat za arapsko tržište

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Pogon za prikupljanje i plasman meda pčelara SPOS-a, pored HACCP sistema koji je uveden još prošle godine, uveo je i HALAL kvalitet i upravo dobio HALAL sertifikat koji to potvrđuje.

Početak važenja sertifikata je od 8. januara 2021. godine.

HALAL sertifikat neophodan je za plasman meda prvenstveno u arapske, ali i druge zemlje sa islamskim stanovništvom, odnosno on predstavlja pravila i smernice za proizvodnju hrane u skladu sa islamskim verskim običajima.

Ovo je veliki uspeh za Pogon, i u SPOS-u se nadaju da će predstavljati jednu od okosnica njegovog rada u narednom periodu.

Izvor:agrosmart.net

Srpski med dobio sertifikat za arapsko tržište

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Od 25 uzoraka meda na našem tržištu koji su testirani po novoj Kada je reč o novoj metodi za utvrđivanje falsifikata EIM-IRMS, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović rekao je za Biznis.rs da je to inovativna i nepogrešiva laboratorijska metoda za utvrđivanje falsifikata hrane i pići za utvrđivanje falsifikata hrane i pića, 22 nisu prošla testove autentičnosti.

Iako je Zakon o sredstvima za zaštitu bilja inoviran još u prvom kvartalu 2019. godine, do danas nije započeta obuka poljoprivrednika za pravilan tretman (odložena zbog korone), bez koga ne bi mogli ni da kupuju pesticide, a kamoli da ih primenjuju, objavio je na svom sajtu Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).

U selu Gornje Nedeljice kod Loznice, u crkvenoj sali, na lokalitetu koji se graniči sa mestom planiranim za rudnik Jadar, 07. avgusta 2021.god. je održana Tribina SPOS-a (Saveza pčelarskih organizacija Srbije) "O potencijalnim problemima pčelara usled otvaranja rudnika litijuma".

Bagremovog meda na terenu nema dovoljno, i tržište je počelo da reaguje, objavio je SPOS uz napomenu da da se želje otkupljivača meda neće ostvariti. Naime pčelari Mađarske i Rumunije neće da daju med po niskim prvoproglašenim otkupnim cenama.

Iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) javljaju da su u uzorcima meda dva proizvođača pronađeni ostaci antibiotika i to u dozi koja je 14 puta veća od dozvoljene, tj. od granice koja je propisana domaćim pravilnikom. Ovaj med bio je spreman za izvoz u Italiju.

SPOS je kako je saopšteno na sajtu ove organizacije do sada otkupio 5 šlepera bagremovog meda, sve analize su bile besprekorne, i svih 5 šlepera (oko 105 tona bagremovog meda) poješće potrošači u Italiji.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета