ИЗВОР: Принт Сцреен

ИЗВОР: Принт Сцреен

Kivano ima ukus kombinacije dinje, limete, banane, dinje i krastavca. izvorno raste u vrućim, suvim klimatskim uslovima kao južna Afrika, a danas se gaji svuda u svetu.

Kivano se gaji iz semena. Potrebno je odabrati mesto sa puno sunca i dobro dreniranim zemljištem,kako bi ga gajili kod nas. Tlo mora da bude blago kiselo i treba ga unapred pripremiti kopanjem i sa nekoliko centimetara komposta ili stajskog đubriva, kao i primenom uravnoteženog baštenskog đubriva.

Obično se sadi krajem aprila početkom maja.Kada prođe sva opasnost od prolećnog mraza,seme je potrebno posaditi direktno u zemlju. 

Potrebno je posaditi 3-4 semenke u rupu dubine 1,5-2,5 cm. Razmak između biljaka (ako odmah želite da posadite više) treba da iznosi oko 45 cm.

 Seme takođe možete posaditi u saksiji ili kontejneru i rasaditi kada dođe u fazu dva lista i kada je temperatura napolju iznad 15 stepeni.Seme bi trebalo da proklija za 2-3 nedelje. Nakon sadnje, potrebno je zalivanje puštajući da se zemlja osuši između dva zalivanja. Kada se temperatura podigne na 23-24 stepeni potrebno je staviti sloj organskog malča debljine 3-4 cm, kako bi se u zemlji oko korena zadržavala vlaga, a tako ćete i sprečiti rast korova.

Kivanu je potrebno obezbediti pomoć za penjanje, poput mreže za grašak ili krastavac. Naime, kivano bolje uspeva kada ima gde da se penje, a plodovi se razvijaju u podnožju biljke.

Plodovi kivana su zreli za konzumiranje kada dobiju žuto naranžastu boju. Kivano obiluje vitaminom C i mineralima, kao što su kalijum i gvožđe, a sadrži još i fosfor, magnezijum, bakar, cink, natrijum i kalcijum.

 

Kivano je veoma zdrav,osvežavajući i ima neobičan ukus . Delotvoran je protiv prehlade, u borbi sa visokim pritiskom, za zdravlje kože i očiju. Kivano se konzumira tako što se preseče na pola, a zatim se kašičicom vadi mesnati deo. Odlično se slaže sa sirevima, krastavcem i paradajzom.

Izvor: agromedija.rs

Bodljikava afrička dinja-Kivano

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Opadanje cvetova paradajza je učestali problem koji prati mnoge sadnice ove biljne vrste. Uzročnika je više, a najčešći su previsoke ili niske temperature.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

Super zdrava voćka prepoznatljivog ukusa, mirisa i boje, koja potiče iz Kine. Konzumiranje kivija podmlađuje ćelije u organizmu i generalno čuva zdravlje celog tela.

Gvožđe je jedan od najvažnijih elemenata u ljudskom telu i neophodan je za sintezu hemoglobina koji je dalje odgovoran za isporuku kiseonika organima i tkivima.

U prvih sedam dana života prasad, posebno belih plemenitih rasa, udvostruče svoju telesnu težinu. Ovaj period je vrlo važan da se kod jedinki zadovolje potrebe za gvođžem.

Pre nego što bacite limunovu koru, pošto ste iscedili sok ili ga stavili u salatu, dva puta razmislite jer je kora limuna veoma korisna.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета