Како обавити квалитетну прихрану поврћа?

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

За успешан узгој поврћа потребна је примена органских и минералних ђубрива како би се омогућили добри предуслови за узгој и осигурала довољна количина лако приступачних хранива.

За успешан узгој поврћа неопходна је примена органских и минералних ђубрива како би се омогућили добри предуслови за узгој и осигурала довољна количина лако приступачних хранива.

Применом органског ђубрива земљиште је рахлије, прозрачније, боље пропусности за воду, боље микробиолошке активности и веома повољно утиче на бржи почетни развој младе биљке.

Улога минералних ђубрива је да се биљци осигурају потребна хранива попут азота, фосфора, калијума, калцијума и сумпора. Азот (Н) има највећи утицај на повећање приноса, учествује у изградњи свих делова биљке и највише се усваја у фази главног раста. Фосфор (П2О5) је битан за добро укорењавање младих биљака, цветање а доприноси и добром дозревању. Калијум (К2О) утиче на повећање квалитета, боља је арома, укус, обојеност плодова, а биљке су отпорније на стресне услове узгоја. Применом обе врсте хранива одржавамо земљиште за поврће плодним за наредне године узгоја.

Плодоносно поврће

Узгој парадајза

За плодоносно поврће попут парадајза, паприке, краставаца, патлиџана на земљиштима која су слабо снабдевена фосфором и калијумом компанија Петрокемија препоручује 500-700 кг/ха НПК 7-20-30 (50-70 г/м2), с тим да се 2/3 хранива уносе дубоком обрадом у јесен или рано у пролеће, а преостала 1/3 се уноси у земљиште приликом припреме за садњу неким ротирајућим оруђем. Пред садњу може се додати и Уреа у количини 150-200 кг/ха (15-20 г/м2) или Петрокемијас у количини од 200-250 кг/ха (20-25 кг/м2).

Оба хранива садрже облик азота који је поступно на располагању биљци кроз одређени дужи период. Током вегетације обављају се две прихране КАН-ом или АСН-ом у количини 100-150 кг/ха (10-15 г/м2). Прва прихрана обавља се након што се расад добро укорени, а друга прихрана након заметања првих плодова. Уреа и КАН се налазе у малом паковању под називом Флорин 6 и Флорин 7. Ђубрива Петрокемијас и АСН уз азот садрже и сумпор који додатно делује на повећање квалитета плодова.

Коренасто поврће

Засад шаргарепе

Коренасто поврће долази на друго место у плодореду и најбоље успева након култура које су биле обилно ђубрене органским ђубривом. Пре сетве шаргарепе, першуна и паштрнка обавља се прихрана с 600-800 кг/ха НПК 7-20-30 (60-80 г/м2). Предсетвена припрема земљишта мора бити изузетно квалитетно обављена да омогући квалитетну сетву и брзо ницање. Приликом међуредне култивације усев се још прихрани с 200 кг/ха КАН-а или АСН-а (20 г/м2), који се расподели у два једнака оброка.

Прва је прихрана када биљке имају 5-6 развијених листова, а друга месец дана након тога. За лиснати першун половина КАН-а или АСН-а даје се при 5-6 развијених листова, а остатак у још три прихране након сваког кошења. С азотом се не сме претеривати јер превелике количине азота могу узроковати пребујну лисну масу, слабу обојеност корена и слабу складишну способност, односно брже кварење.

Махунарке

Махунарке, као пасуљ и грашак, такође су културе осетљиве на органска ђубрива. Примена органског ђубрива препоручљива је само на земљиштима која су сиромашна хумусом. Пасуљ и грашак су легуминозе за које је карактеристично да на корењу имају симбиотске бактерије посредством којих се делимично снабдевају азотом из ваздуха и веома је важно да у првим фазама развоја имају на располагању довољно азота док не почну да користе азот из квржица.

Због тога се у при припреми земљишта за сетву примењује 500 кг/ха НПК 7-20-30 (50 г/м2). Након расипања ђубрива по производној површини земљиште се преоре или прекопа. Требало би избегавати претерано уситњавање јер може настати покорица, што отежава ницање и може довести до неједноличнсти усева. Прихрану у количини од 150 кг/ха КАН-а или АСН-а (15 г/м2) је најбоље обавити у раним фазама раста и развоја односно у фази три листа како бисмо осигурали довољно азота за почетни раст.


Азот има највећи утицај на повећање приноса али не би требало претеривати с количином
Не треба претеривати с азотом јер тада само буја надземна зелена маса, махуне се слабије замећу и развијају и продужује се вегетација. Нормално, не смемо допустити ни да биљке гладују јер долази до одумирања листова, слабијег развитка и на крају до смањења приноса.

/ agroklub.rs

Како обавити квалитетну прихрану поврћа?

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Kada kupujete povrće i voće na pijaci, većina prodavaca će vas ubeđivati da su njihovi proizvodi 100 odsto organski, da su gajeni bez dodavanja hemikalija, pesticida i raznih štetnih sredstava.

Ova salata je osvežavajuća i potpuno drugačijeg ukusa od onoga na šta smo navikli. Priprema se za 15 minuta, a njome možete poslužiti 4 osobe.

Opadanje cvetova paradajza je učestali problem koji prati mnoge sadnice ove biljne vrste. Uzročnika je više, a najčešći su previsoke ili niske temperature.

Verovatno vam se desilo da slučajno ostavite povrće poput krompira u kesi u nekoj posudi u špajzu. Posle izvesnog vremena, jedino sto možete videti jeste da je on zarastao u klice.

Postoje biljne vrste koje treba saditi uz paradajz, koje pored njega dobro uspevaju i koje samom paradajzu pomažu da bude jači i ima bolje i ukusnije plodove. Takođe, postoje i one kulture koje nikako ne treba gajiti uz paradajz.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета