Кромпир у пластеницима за планирану продају у априлу и мају

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Кромпир се све више и код нас производи у заштићеним просторима. Из те производње младе кртоле имамо у пролеће.

Садњу у пластеницима требало би обавити у новембру и децембру наклијалим кртолама. Треба бирати сорте са краћом вегетацијом.

Садња кромпира у пластеницима

Производња кромпира у заштићеном простору заузима све значајније површине, јер повртари излазе на тржиште са младим кртолама кромпира већ током априла и маја.
Зависно од планираног пласмана, планира се и рок садње.
У многим пластеницима већ се обавља садња кромпира у заштићеном простору, а продаја младог кромпира планира се крајем априла.
За овај вид производње треба бирати сорте са краћом вегетацијом.
Пре садње кртоле се обавезно наклијавају у просторијама где је обезбеђено довољно светлости и температура 12-15 степени Ц.

За млад кромпир кртоле раних сорти

За садњу треба користити искључиво здрав и квалитетан садни материјал, није препоручљиво да се користе ситније кртоле из претходне године због опасности преношења вируса. За производњу младог кромпира битан је квалитет кртола раних сорти, јер се за ову намену углавном користе сорте краћег периода вегетације.
Битна одлика у производњи кромпира је то што се он у различитим условима брже или спорије изрођава, што се одражава у значајном смањењу приноса.

Значај здравог садног материјала за производњу кромпира је од изузетног значаја за остваривање високих приноса доброг квалитета.
Употреба квалитетног и здравог сортног семена уз примену и осталих агротехничких мера у оптималном року позитивно се одражава на добијање високих приноса.
За наклијавање кромпира планирати 30–35 дана за врло ране и ране сорте
Посебну пажњу треба посветити наклијавању семенског кромпира непосредно пре садње.
Наклијавање је процес током којег кртола кромпира после фазе физиолошког мировања пролази низ процеса у контролисаним условима да би дала здраве и јаке клице.

Наклијале кртоле имају читав низ предности у односу на оне које нису подвргнуте процесу наклијавања. Тако се на пример добијају кртоле чија је клијавост 100 %, кромпир ниче раније, а након ницања одмах долази до укорењивања и бржег и уједначенијег раста.
Код наклијалих кртола је касније и раст кртола уједначенији.

Простор у којем се одвија наклијавање треба да је сув и да у њему нема влаге по зидовима, уз могућност проветравања.
За производњу младог кромпира упутно је бирати ситније кртоле, јер дају мањи број стабљика што доприноси ранијем вађењу младог кромпира.
Обично за наклијавање треба планирати 30–35 дана за врло ране и ране сорте.

Садња припремљених кртола се обавља у добро припремљено и нађубрено земљиште.Заштиту кромпира „за младо“ треба базирати на превентивним мерама, које подразумевају пре свега, употребу здравог садног материјала и примену пуне агротехнике (првенствено примена плодореда).
Хемијска заштита за овај вид производње није пожељна.

Izvor: agromedija.rs

Кромпир у пластеницима за планирану продају у априлу и мају

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Biće parcela na kojima uopšte neće biti prinosa. Od dana setve do današnjeg dana krompir pliva u vodi.

Uskoro se očekuje početak setve krompira namenjenog za jesenju proizvodnju usled čega je potrebno sprovesti preventivne mere kako bi proizvodnja bila uspešna.

Krompir kada se priprema u ljusci je daleko ukusniji od onog bez ljuske. Za ovaj recept će vam biti potrebna i jedna čaša.

Poslužite ovako spremljen krompir uz bilo koje jelo sa mesom a možete i kao zasebni obrok.

Nepovoljni uslovi za poljoprivredu pod otvorenim nebom doveli su do toga da je suša ove godine uticala na smanjen prinos krompira, ali je ostvarena cena zadovoljavajuća. Prošle godine je, pak, situacija bila potpuno obrnuta.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета