Povrće koje donosi odličnu zaradu, 2.000 dinara po kilogramu !!

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Prikupljeni podaci od proizvođača u Srbiji pokazuju da jedna od najvećih zarada u poljoprivredi, postiže sadnjom i uzgojom rukole.

Rukola je aromatična biljka koja zbog svog ukusa salati daje poseban ukus i blagotvorno deluje na zdravlje

Ovo povrće dostiže cenu od 2.000 dinara po kilogramu na pijacama, od prodaje rukole godišnje može da se zaradi više od tri miliona dinara po hektaru, pokazali su podaci Privredne komore Vojvodine. Proizvođači navode da bi se ovaj posao započeo, maksimalna ulaganja koja su potrebna iznose između 12.000 i 15.000 evra po hektaru, što se isplati za godinu dana. Prinos onda iznosi 20.000 kilograma.

Plastenička proizvodnja se svakako najviše isplati. Još uvek nema mnogo proizvođača rukole u Srbiji, a potražnja u gradovima je sve veća. Mladi proizvođač iz okoline Loznice, koji rukolu uzgaja zajedno sa svojim bratom i sestrom, kaže da rukola pruža  prednost i potencijal za zaradu, od koje ovaj proizvodja sa svojom porodicom lepo živi. Takođe objašnjava kako je počeo sa ovom proizvodnjom...

Rukola dospeva za branje za oko 45 dana. Uzgoj nije komplikovan, ukoliko joj se obezbedi ono što zahteva. Kod nas se najviše gaje sorte riga i koltivata. Proizvodnju nam je olakšalo to što je rukola uglavnom otporna na promene temperature i hladnoću, dok nema ni potrebe za hemijskim tretmanima i prskanjem. Navodi da je dovoljno da se rukola redovno prska običnom vodom, koja je štiti od inspekata koji je napadaju. Nema potrebe za jakim tretmanima i to nam je važno, jer može da se kaže da je povrće koje se prodaje zaista zdravo.

Rukola je na pijacama prisutna od maja do oktobra, a njena tamnozelena boja listova ukazuje na to da je sveže ubrana. Najbolje je da se iskoristi odmah posle nabavke jer stajanjem gubi hranljive sastojke, posebno vitamin C. Čuvajte je u frižideru, u hermetički zatvorenoj posudi, najduže tri dana.

Agroinfo.rs/mondo.rs

Povrće koje donosi odličnu zaradu, 2.000 dinara po kilogramu !!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.

Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.

Memorandum o saradnji u oblasti poljoprivrede između Srbije i Hondurasa potpisali su danas srpski ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović i zamenik ministra spoljnih poslova Hondurasa Herardo Tores Selaja, kao ovlašćeni potpisnik.

Poljoprivrednici zahtevaju smenu celokupnog vrha Ministarstva poljoprivrede na čelu s ministrom Aleksandrom Martinovićem, skupštinskog Odbora za poljoprivredu na čelu s Marijanom Rističevićem i premijera Miloša Vučevića. Koje sve probleme imaju?

Poljoprivredna inspekcija izvršila je od 1. januara ove godine ukupno 3.090 kontrola u kojima nije pronađeno nijedno fiktivno gazdinstvo, kažu u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Uprava za agrarna plaćanja obavestila je danas poljoprivredne proizvođače da je počela isplata dodatnih 10.000 dinara svima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2024. godini, navedeno je na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета