Системи за наводњавање у пластеницима

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

У производњи у заштићеном простору примењују се различити начини наводњавања: орошавање, капање, субиригација и микронаводњавање (микрокишење, микроцевасти начин). Орошавање (вештачка киша) најчешћи је облик заливања у основним облицима заштићеног простора (леје) и ниским и полуниским тунелима.

Оно се у малим објектима изводи баштенском кантом са ружом, пластичним цревом (пречника 20, 32 и 40 мм) са ручним распрскивачем где се променом отвора за истицање воде регулише проток и притисак односно величина кишних капи и домет воде, или системом за орошавање. У тунелима и пластеницима орошава се помоћу централног система и распрскивача постављемх на површини земљишта или изнад биљака.


Систем за наводњавање чине централни вод, разводне цеви (челичне, поцинковане, пластичне) различитог пречника и дужине, постављених у објектима, и распрскивачи (доводе воду до биљке). У зависности од притиска (2—4 атмосфере) и размештаја распискивача, различите су површине које обухвата један распрскивач, а од тога зависи л трајање распрскивања. Овим системом се може заливати изнад површине земљишта или изнад биљака. Код површинског заливања цеви се постављају између биљака (на размаку од 1 м) дуж (по средини или на две ивице) леја (5-10 цм изнад земљишта), водећи рачуна да мини распрскивачи захватају укупну површину леја. Најчешће се користе распискивачи мањег капацитета (4 мм на сат). Систем је повољан јер не кваси биљке, па је и мања опасност од обољења, а биљке су равномемо заливене. При заливању одозго, цеви и распрскивачи су изнад леја на висини 1-1,5 м (зависно од висине објекта и врсте која се гаји) и на размаку од око 1,5 м (обавезно причвршћени за конструкцију објекта).

Микрокишење је настало од система “кап по кап”. Уместо капаљки постављају се мики’ораспрскивачи који заливају земљиште кишењем. Микрораспрскивачи се лако постављају на цеви. Они су различитог облика и величине и захватају мање површине (1-1,5 м у пречнику). У оквиру овог система су и убодни капљачи погодни за на- водњавање биљака у контејнерима и саксијама.
Микроцевасто наводњавање представља систем локалног наводњавања где су уместо капаљки (на разводним цевима) постављене микроцеви из којих вода из- лази у виду млаза (под малим притиском). Разводне (латералне) цеви су флексибилне и могу се постављати на разне начине (линијски, кружно, спирално).
При гајењу биљака у саксијама, поред наведених начина, примењује се и специ- фичан систем субиригације којим се вода одводи биљкама у зону активности корена. Биљке гајене у саксијама слажу се на столове (парапете), који су обложени ПЕ фоли- јом или је стављен слој песка (око 5 цм). Вода се системом перфорираних цеви дово- ди на површину стола, а затим биљка воду усваја кроз отворе саксија, односно преко
целе глинене саксије.
У производњи поврћа, зависно од система, одржава се ниво влажности земљишта, одредује се тумус и дужина заливања и ти подаци су дати за сваку врсту. Они су дати као просек за стандардни систем орошавања. У систему микронаводњавања зали- вање траје дуже и обавља се сваки или сваки други дан.

Квалитетно наводњавање, економично трошење воде а добро искоришћавање од стране биљака, постиже се системима микронаводњавања. У овом систему локално се влажи земљиште око биљке системом капања (кап по кап) и микрокишењем (микрораспрскивачи и микроцеви). У систему “кап по кап ‘ вода се доводи пластичним цевима до биљака где се преко капљача, полако и стално доводи у зону кореновог система биљке. У систему се разликују доводни цевовод (пречника 25—50 мм), затим разводне цеви нешто мањег пречника на које се прикључи мрежа бочних цеви постављена између редова биљака. Ове цеви могу бити изнад земљишта (на носачима), на површини или испод површине земљишта. На бочне цеви постављају се (на 40-60 цм) капљачи и то линеамо као саставни део цеви, или бочно (прикачени са стра- не бочних цеви). Бочне цеви могу бити без капљача, или су перфориране. Размак из- међу бочних цеви зависи од врсте поврћа и могу бити на растојању 50-100 цм. Због могућности зачепљења капљача (разне честице, соли, делови биљака, фитопланктом, слузасте бактерије и др.) неопходан је најбољи квалитет воде уз филтраеију или хемијску обраду воде). Зато предност има систем микроцевастог наводњавања.

Izvor:seoskiposlovi

Системи за наводњавање у пластеницима

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Verovatno vam se desilo da slučajno ostavite povrće poput krompira u kesi u nekoj posudi u špajzu. Posle izvesnog vremena, jedino sto možete videti jeste da je on zarastao u klice.

Poljoprivrednicima iz Vojvodine uručeno je 134 ugovora o bespovratnim sredstvima za sufinansiranje nabavke konstrukcija i opreme za biljnu proizvodnju u zaštićenom prostoru.

Na području naše zemlje trenutno je u toku proizvodnja rasada paradajza, krastavaca, kupusnjača, paprike i drugog povrća.

Saznaće te ali i naučiti nešto novo i zanimljivo o biljkama koje verovatno niste znali...

Pašteta od povrća, posebno ako je sami pravite, sjajan je izbor za zdrav početak dana i prvi jutarnji obrok.

Deficit folne kiseline je obično posledica nedovoljnih količina u ishrani, posebno u trudnoći i kod hroničnih bolesti. Dnevne potrebe kod žena iznose do 400 mikorgrama, dok su u trudnoći su 2-3 puta veće.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета