Тиква луфа, осим у исхрани, користи се и у козметиц

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Луфа, позната је и као копнени сунђер, има фину структуру која се користи за пилинг, масажу, као сунђер за купање, а може се ставити и у сапун. Такође, користи се и у прехрани као остале тиквице, а може се конзумирати попут краставаца.

Луфа сунђер (Luffa cylindrica) је једногодишња зељаста биљка из породице тикви, пореклом из тропских и суптропских подручја. Она захтева минималне услове узгоја па се успешно може узгајати и код нас.
Позната је и као копнени сунђер, има фину структуру која се користи за пилинг, масажу, као сунђер за купање, а може се ставити и у сапун. Такође, користи се и у исхрани као остале тикве, а може се конзумирати попут краставаца.

Сеје се када прође опасност од мраза
Будући да се ради о тропској биљци, сеје се када смо сигурни да мраза више неће бити. За клијање потребни су јој топли и влажни услови, а сеје се када су температуре изнад 20°Ц. Клијање може трајати од неколико дана па чак и до четири седмице. Сејати се може директно у земљу када прође опасност од мраза, обично у мају док узгој пресадница почиње неколико недеља раније у заштићеном простору.

У случају да је сејете искључиво за сунђер, потребно ју је раније посејати, већ у фебруару јер јој је до пуне зрелости када се бере у ове сврхе потребно три и више месеци од сетве. Такође, важно је убрати је пре првих јесенских мразева

Како би се убрзао процес клијања, пре сетве препоручује се умочити семе и држати преко ноћи у млакој води. Луфа има слабо развијено корење, па је стога осетљива на недостатак влаге и треба их често заливати.

Препоручује се отклонити бочне изданке и осигурати им потпору
Саде се попут осталих тикви, на размак од једног метра. Најбоље би било бочне изданке отклонити и не допустити биљци да рађа више од 25 плодова јер на тај начин подстичемо квалитет и крупноћу плодова. За успешан узгој биљкама потребно је осигурати место за пењање јер ће у супротном биљка формирати плодове неправилног облика који ће бити изложени гљивичним обољењима због додира с влажним тлом.Ова тиква има плодове величине од 30 до 80 цм с глатком кором. Док су плодови млади могу се користити као краставци или било које друге тикве, а касније искључиво као сунђери.

За исхрану се беру када су плодови величине 15, а за сунђере 60 цм
Користимо ли плодове луфа за исхрану берба плодова се обавља пре него што они у потпуности сазру тј. око два месеца након сетве када плодови буду величине око 15 цм и имају зелену кору коју је потребно очистити због горчине. За прехрану се може припремати као било која друга тиква или конзумирати свежа попут краставаца, такође, јестиви су и њени жути цветови.

За израду сунђера и сличних производа за бербу ћемо причекати од три па чак и до шест месеци након сетве. Зрелији плодови су величине од 60 цм, теже око један килограм и користе се искључиво као сунђер. Такви плодови се беру када се у потпуности осуше, а уколико нису суви пре јесенског мраза беремо их и оставимо да се суше две недеље. Након тога им се огули кора, истресу семенке, оперу у мешавини воде и лаганог избељивача, добро исперу и оставе на сушење.

Примена у прехрамбеној, козметичкој и ауто индустрији
Ове сунђере можете користити у козметици за пилинг коже или у домаћинству као средство за уклањање нечистоћа, прање посуђа, гуљења поврћа, али и у ауто и прерађивачкој индустрији, као филтере па чак и у изради обуће. Сок ове тикве користи се као природни лек за разне инфекције и подизање имунитета.

Izvor:agroinfonet.com

Тиква луфа, осим у исхрани, користи се и у козметиц

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Bundeva (ili tikva, ludaja, misirača, dulek) je jednogodišnja biljka puzavica iz familije bundeva (Cucurbitaceae), čiji se krupni plodovi koriste u ljudskoj ishrani, a semena i u fitoterapiji.

Poznata je pod različitim nazivima: tikva sudovnjača, tikva zmijača, kineska tikva, vijetnamska tikva, indijski krastavac.

RADOVAN Stojanović, poljoprivrednik iz Donjeg Vidova, proizveo je u svojoj bašti nekoliko džinovskih tikava, od kojih najveća teži osamdesetak kilograma!

Многима је непознато али уљана тиква голица се углавном гаји због свог семена, које је богато уљем и меснатог дела плода.

Већина пољопривредника различите културе сади одвојено. Јасно одвајање врста можда је продукт тежње човека ка реду и контроли. Природа се према биљкама односи другачијим принципима, па неке биљке могу заједно да се развијају.

Ова тиква се код нас зове "Тиква шећерка". У нашој земљи јој се не придаје толики значај, мада би требало да заузме значајније место. Потиче из Централне Америке и одатле је проширена даље по свету, зато боље успева у топлијим крајевима.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета