Вештачка ђубрива, важан додатак у прехрани биљака

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Ђубрива се генерално користе како би се побољшао раст и развој биљака. Најосновнија подела ђубрива је на неорганска или вештачка ђубрива и органска. Органско ђубриво богато је органском материјом која је животињског или биљног порекла. Вештачко ђубриво сачињено је од супстанци или минерала.

Примена вештачког ђубрива

Његова највећа и најчешћа примена је код узгоја кукуруза, соје, сунцокрета, шећерне трске и јечма. Уколико се азотно ђубриво користи на биљку која је остала изван сезоне, једнако ће имати повољан утицај и на биљке које се саде на лето. Користи се за воће, поврће, као и за украсно цвеће.
Не требамо претерати са употребом вештачких ђубрива. Биљци може штетити када јој дамо превише ђубрива исто као да смо јој дали премало. Биљка у том случају може да сагори, да се уништи корен или да одумре цела биљка.

МАП Ђубриво, формулације 12:52
МАП ђубриво је двојно ђубриво које садржи веома висок ниво фосфора и довољне количине азота. Његова намена је првенствено да прихрани све врсте озимних житарица, које су узгајане на земљиштима који су слабо богати фосфором, а средње добро обезбеђени калијумом. Познат је на свим земљиштима централне Србије и Војводине.

Састав : Сировински састав Мап ђубрива чине Карбамид, Амонијумнитрат, Моноамонијумфосфат, Калијумова со. Активне материје које садржи су Азот 11%, Фосфорпентоксид П2О5 52% и Калијумпентокид 37%

Примена МАП Ђубрива – Најпогодније време за примену ове врсте ђубрива је у јесен или пред саму садњу, када припремамо земљиште. Количина која се примењује је од 100 до 200 кг на један хектар, то највише зависи од саме плодности земљишта, тачније од нивоа фосфора и врсте културе. Мап ђубриво се користи као основно ђубриво, инкопорацијом при припреми земљишта. У основној или предсетвеној припреми земљишта, равномерно се разлаже по целој површини земљишта или у редове.

Начин припреме врши се ручно, пољопривредним машинама или аеротретманом.

НПК Ђубриво
НПК ђубриво је неогранско вештачко ђубриво. Оно је у виду гранула које немају мирис и сиво беле боје су. Веома су растворљиве у води. Универзално је и користи се и за кукуруз, пшеницу, винову лозу, шећерну репу. Заиста је широк спектар његове употребљивости. Задатак НПК ђубрива је да биљци подари равномерну исхрану у току вегетације.

Састав: У његов састав улазе хранљиве материје Азот , Фосфор и Калијум. Тачније кречни Амонијум нитрат КАН, Моноамонијум фосфат МАП и Калијум хлорид КЦл.

Примена НПК ђубрива – Користи се у исхрани свих врсти биљака и погодно је за све типове земљишта, како добрим и квалитетним тако и на оним осиромашеним. У зависности за коју биљну врсту користимо НПК ђубриво по хектару обично се употребљава од 300 до 600 кг.

Начин припреме: Овај тип вештачког ђубрива користи се тако што се сипа преко земљишта. Потребно је да га равномерно фино нанесемо по целом тлу. Можемо посипати у редове, поред редова, око стабла, или у виду трака, битно је само да га свуда буде у равномерним количинама. Своје зелене љубимце овим можемо третирати 1 до 2 пута преко истог места.

КАН ђубриво
КАН је просто вештачко ђубриво азотног типа. Назив КАН има значење Калцијум амонијум нитрат. Богато је високим садржајем азота који је веома приступачан. Нашој биљци веома брзо ће омогућити додатну исхрану макроелементом.

Састав овог ђубрива чине хранљиве материје Азота нитрантог и Амонијачног азота.

Примена КАН ђубрива – Ова врста ђубрива користи се код разноликих врста биљака. Његова сврха је да употпуни азотну исхрану биљка. Није битан квалитет тла на коме се употребљава. По хектару земље долази од 100 до 500 кг ђубрива.

Начин употребе: Такође се користи преко земљишта. Корисно је лепо га равномерно распоредити свуда како би биљке добиле исту количину хранљивих материја.. То исто земљиште може се третирати овим ђубривом и до 3 пута.

САН ђубриво
У називу овог азотног вештачког ђубрива закључујемо да се ради о Стабилизованом амонијум нитрату. Било би потребно чувати га у сувим просторијама , да буде заштићено од топлоте, јер није љубитељ исте. Такође му не прија ни влага, па га не би требали чувати дуже од три месеца, већ га употребити што пре.

Примена САН ђубрива – Није претерано избирљиво ђубриште што се квалитета земље тиче. Његов посао је да нашој биљци употпуни исхрану азотом и побољша њен раст и развој. У зависности од потребе самих биљака, користи се од 100 до 400 кг на један хектар земљишта.

Начин припреме је исто преко земљишта. Одозго цемо пажљиво распросути ђубриво, трудећи се да то буде у равномерним количинама свуда по земљи.

АН ђубриво
Ово неорганско ђубриво је Амонијум нитрат. Супстанца је бело жућкасте боје и углавном ћемо је пронаћи у виду гранула. Ово ђубриво је једно од најрастворљивијих ђубрива. Требамо бити обазриви јер једна од особина овог ђубрива је и та да може бити запаљиво, па чак и експлозивно.

Састав: АН ђубриво у себи има 34 посто азота. Један део је амонијак, а други је у нитрату.

Примена АН ђубрива – Његов задатак на мислији дохране биљака јесте да им одмах пружа њима неопходан азот. Може се примењивати и пре самог сађења биљака. Такође му није битно на каквом тлу ће обавити посао нити која је биљка у питању, јер већини пристаје ова врста ђубрива.

Начин припреме је сличан готово исти као и код других ђубрива. Посипајући га по земљишту равномерно. Оно ће одмах прећи у земљишни раствор, јер се јако добро раствара у води.

Уреа ђубриво

Уреа или карбамид спада у најконцентрованија ђубришта. Ово је такође чврсто азотно вештачко ђубриво. Карбамид у себи садржи 46 посто азота. Боја његових гранула је бела млечна боја. Маса гранула ове врсте ђубрива је карактеристично мала.

Примена Уреа ђубрива – Не би требало употребљавати ово ђубриво на киселом земљишту, јер то може да омогући још већу киселост земље. Оно је веома погодно за употребу код воћа и поврћа, јер је веома слично већини пестицида. Такође бисмо требали избегавати употребу карбамида за време сетве, јер постоји велика могућност да ће негативно утицати на клице биљака.

Начин примене није тежак нити компликован посао. Као и код осталих и код ове врсте вештачког ђубрива примена се врши површински, грануле се растресу по целој површини земљишта. Пожељно је водити рачуна исто тако да температура не буде преко 8 степени.

Yара ђубрива
Yара је водећи произвођач пољопривредних производа и материја за заштиту животне средине. Yара ђубрива пласирају се у преко 150 земаља. Она делију у свим важним светским земљама. Средиште ове важне компаније налази се у Ослу, у Норвешкој.

Основна делатност Yаре јесте управо производња вештачких ђубрива, које ће биљкама омогућити минерале и хранљиве састојке које су им потребне за бољи и квалитетнији развој.

Примеа Yара ђубрива је широког спректра. Користи се у исхрани јабука, кукуруза, корнишона, пшенице, јечма, сунцокрета, уљане репице и винове лозе.

Амосулфан
Амосулфан такође је азотно ђубриво. Користи се за ђубрење свих врсти биљака. С обзиром да поред азота садржи и сумпор, он у овој врсти ђубрива служи да би се повећао ниво азота у садржају тих биљака. Идеалан је за азне типове земљишта и пх вредност земљишта побољшаће најбоље могуће. Уз помоћ Амосулфана такође смо у могућности да тлу повећамо ниво фосфора, који више неће бити блокиран у земљишту.

Састав овог вештачког ђубрива између осталог чини Азон 20 посто и Сумпор 24 посто.

Примена Амосулфана – Амосулфан се примењује на велики спектар биљака ,да би употпунио азотну исхрану истих. Пре него што сетва треба да почне , када обрађујемо тло, најбоље је време за употребу ове врсте ђубрива. Може се користити наравно и када прихрањујемо саме биљку.

Начин употребе – Амосулфан се примењује преко земљишта. Потребно је равномерно распоредити ђубриво по целом земљишту .

Izvor: seoski poslovi

Вештачка ђубрива, важан додатак у прехрани биљака

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Snažan pad cena prirodnog gasa u Evropi omogućava najvećim proizvođačima đubriva da nastave proizvodnju uz znatno niže troškove.

Cene reprodukcionog materijala, sredstava rada i usluga u poljoprivredi u III kvartalu 2022. godine, u odnosu na isti kvartal 2021. godine, povećane su za 28,7%, objavio je Republički zavod za statistiku.

Verovatno vam se desilo da slučajno ostavite povrće poput krompira u kesi u nekoj posudi u špajzu. Posle izvesnog vremena, jedino sto možete videti jeste da je on zarastao u klice.

Poskupljnenja se beleže na svim nivoima, a muku muče i poljoprivrednici jer je setva kukuruza, soje, suncokreta ove godine skuplja za 45 odsto nego lane.

U Nemačkoj su ove nedelje cene mesa, mleka i mlečnih proizvoda poskupele i do 30 odsto.

Proleće je počelo i pravo je vreme da iazađete u dvorište i započnete prve radove u vrtu, oko kuće, vikendice i na balkonima.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета