Волите шарагарепу? - Ево како да је одгајите без грешке!

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Шаргарепа је велики извор здравља и готово сви воле да је конзумирају. Иако је двогодишња култура, углавном се гаји као једногодишња, а ако се гаји за семе онда се узгаја као двогодишња. Ово нису једине ствари које треба да знате о шаргарепи.

Уколико је земљиште у добром стању, шаргарепа је једна од најлакших повртарских култура за узгој у хладнијим климатским условима. Међутим, уколико стање земљишта није добро то ће довести до кривљења корена, што даље може да проузрокује оштећења приликом његовог вађења.

Сетва и садња мркве
Најтежа ствар да се научи код узгоја шаргарепе је како да се избегне шаргарепина мува. Ову муву привлачи мирис лишћа шаргарепе, који се интезивира када год нешто радите око ње. Идеја је зато да садите семе што ближе препорученој удаљености како бисте могли да заштите усев.

Шаргарепа захтева земљу фине структуре без већег камења или неких препрека које ће да онемогуће раст и развој њеног корена. Земља би требала да буде лагана и песковита, ако је могуће, а не недавно обрађена.

Шаргарепе се слабо боре са коровима и зато је потребно да их ослободите корова што је више могуће. Ако их гајите само за своју потребу, препорука је да припремљена места за шаргарепу оставите неко време да прво крене коров, а онда да тај слој очистите од корова и тек тада посадите семе шаргарепе.Семе се сади у плитке рупе, дубине око 2цм. Размак између биљака је 3-4цм, а између редова 20-25 цм. Ницање из земље би требало да почне након отприлике 17 дана.

Веома је важно да се прати упутство за размак садње јер, ако их посадите преблизу и будете морали да уклањате вишак биљака, то ће да привуче мрквину муву која их напада.Како је семе шаргарепе доста ситно, трик је да га помешате са песком у размери 100:1, што је отприлике четвртина кашичице семенки са четвртином шољице песка.

Шаргарепина (мрквина) мува
Реч је о најупорнијој и најдосаднијој штеточини на коју ћете наићи приликом узгоја шаргарепе. Њихове беле ларве се укопавају у корен ваше шаргарепе, грицкају је и изазивају његово труљење. Готово је немогуће да их се ослободите али можете много тога да урадите да би их избегли.

Препорука је да почнете са сетвом што је касније могуће како бисте избегли прву генерацију мрквине муве, а то је при крају маја.

Већ смо нагласили али неће да штети ако поновимо: семе је потребно сејати на препорученим размацима, да би касније што мање интервенисали око проређивања. Ако то ипак морате да урадите, препорука је да се ради по ветровитом дану и да закопате негде све што сте почупали.

Следеће што можете да урадите, то је да покријете своје шаргарепе. Можете купити већ направљене прекриваче или направити свој.Бербу је најбоље урадити ођедном. Уколико вам неке шаргарепе остану за касније највероватније ће бити већ оштећене од дејства мрквине муве.

Проређивање
Најбоље време за проређивање је вече. Мале шаргарепе које потребно што брже и ефикасније уклонити како својим мирисом не би привукле муве. Никако немојте да их остављате около, спалите их или покопајте. Уједно, можете да исчпате и коров, уколико сте приметили да се појавио.

Одстрањивање корова и наводњавање
Шаргарепа тражи константно снадбевање водом када је време суво. Ако није имала довољно воде недељу или две дана, а затим сте је обилно залили вероватно ће се корен подели на два дела. Да се то не би десило заливајте је по мало али често. До поделе корена долази зато што са наглим приливом воде почиње и шаргарепин нагли раст.

Берба и складиштење
Како шаргарепа тражи растресито тло, она се обично врло лако вади. Баштенске лопатице могу да послуже да мало „отпустите“ земљу око ње, ако је потребно. Ако се лишће сломи, само ископајте корен.

Ако будете имали залихе које нисте појели, можете их ставити у кутију са благо навлаженим тресетом или песком и ставити на хладно и тамно место за чување. Сво лишче је потребно да се одреже неколико центиметара изнад корена. У тим условима шаргарепе би требало да издрже неколико месеци.

Izvor: agromedija.rs

Волите шарагарепу? - Ево како да је одгајите без грешке!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice

Poljoprivrednike u Srbiji ovih dana, uz žegu i očigledno sušnu sezonu, muči i nabavka veštačkog đubriva za jesenju setvu. Izvesno je da cene neće pasti, a naročito zabrinjava to što im je prošle godine za tonu veštaka trebalo oko 45.000, a sada ih to košta i do 145.000 dinara.

Pogledajte šta treba da uvrstite u svoju ishranu kako biste što pre pocrneli

Poskupljnenja se beleže na svim nivoima, a muku muče i poljoprivrednici jer je setva kukuruza, soje, suncokreta ove godine skuplja za 45 odsto nego lane.

U toku je prolećna setva, a iako se primećuje nedostatak vlage u narednom periodu se očekuje da će ovaj deficit biti delimično nadoknađen.

S obzirom na to da bi zbgo ratnog stanja površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu na najniži nivo u poslednjih 13 godina, postavlja se pitanje da li ratari kod nas mogu da povećaju površine pod ovom uljaricom i iskoriste dobru cenu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета