Da li će se površine pod HMELJOM povećati? Ugrožena proizvodnja mnogih proizvoda.

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Hmelj nije samo sirovina u proizvodnji piva. Čaj, tinktura, suplementi koriste se u zdravstvene svrhe, izdanci su prava kulinarska poslastica, a njime se pune i jastuci - za mirniji san.

Hmelj je trajna samonikla i vrlo razgranjena biljka penjačica koja se penje po grmlju i drveću 3 do 8 m visoko. Najčešće deluje kao korov, jer se javlja i raste uz druge biljke. Za hmelj u kulturi izgrađuju se posebne armature. Hmelj je dvogodišnja biljka koja se penjući uvija nadesno. 

Hmelj se kao bitan sastojak piva pominje još u VIII veku. U Halertau, u Nemačkoj već tada su podizani hmeljarnici. Prvi pisani tragovi iz “bivše domovine”, sredinom XII veka, odnose se na obavezu davanja određene količine hmelja vlasteli u Škofija Loki, u Sloveniji. Prvi hmeljarnik u Vojvodini podigao je 1770. godine austrougarski grof i feldmaršal Andreas Hadik. Hadik je bio istaknuti vojskovođa, predsednik Ratnog saveta u Beču i miljenik Marije Terezije, tako da zasluge za početak hmeljarstva na ovim prostorima, svakako ima i Bečki dvor.

Nagli uspon hmeljarstva počinje krajem XIX i početkom XX veka. Hmeljarnici su u to vreme bili privilegija plemstva i sadnice su dobro čuvane da ne bi dospele u posed seljaka. Gajenje ove biljke bila je prilika da se popravi socijalno i materijalno stanje stanovništva i, zahvaljujući trudu narodnog tribuna Alberta Martiša, koji je zbog toga bio proganjan od strane ugarskog plemstva, hmelj počinje da se gaji širom Vojvodine, sa Bačkim Petrovcem kao epicentrom.

Početkom Prvog svetskog rata pod hmeljom je oko 1240 hektara, što se do 1918. godine smanjuje na nekih 400 ha. Velika potražnja posle rata i mala ponuda dovode do skoka cena. Vojvođanski seljaci vide priliku za zaradu i do 1927. godine hmeljarstvo se širi Vojvodinom i stiže se do površine zasada od 8097 hektara. U tom periodu Jugoslavija je bila četvrti svetski proizvođač hmelja (paralela sa današnjom sitacijom, trenutno je Češka treći svetski proizvođač sa nekih 5000 hektara).

Svetska ekonomska kriza i prohibicija u SAD koje su bile najveći potrošač piva, uz uticaj brojnih špekulativnih radnji tadašnjih trgovaca dovode do propasti hmeljarstva. Vlada tadašnje Jugoslavije ostaje gluva za apele Udruženja hmeljara i ono skoro zamire. Oporavak je počeo da se nazire 1935, ali Drugi svetski rat dovodi do definitivnog kraha. Hmeljarnici su od 1950. godine kada su zauzimali oko 150 hektara, do 1960. godine prošireni na 1500 ha. Tadašnja Jugoslovenska vlast je uvidela potencijal hmelja, ulagano je u mašine, mehanizaciju, sušare, skladišta i činilo se da za hmelj više nema zime. Osamdesetih godina XX veka u Jugoslaviji je pod hmeljom oko 3400 hektara, međutim, krajem XX veka, sve velike srpske pivare prodate su inostranim gigantima kojima za pivo hmelj nije potreban. Zasadi propadaju i u 2016. godini, u Vojvodini je pod hmeljom 0 (nula) hektara.

Da  li će se i na vojvođanski hmelj odnositi dobro poznata poslovica "Nije važno koliko puta padneš, nego koliko puta si spreman podići se" trenutno najviše zavisi od volje i truda nekolicine entuzijasta u Bačkom Petrovcu. Da li će tih nekoliko hektara pod hmeljom, uspeti da probudi nekadašnju hmeljarsku vesilu zavisi i od pomoći države. Na žalost, država je već dva puta, veoma uspešno uspela da sputa vrednog vojvođanskog poljoprivrednika. Trenutno se hmeljom u Vojvodini bave samo Igor Đuriš kao samostalni poljoprivrednik i Rastislav Struhar (Petrovec Hops). 

Da li će se površine pod HMELJOM povećati? Ugrožena proizvodnja mnogih proizvoda.

Komentari

  • Od Dragan
  • 2021-04-27 13:32:51

Nasa zemlja je prepuna pisaca, neki pisu romane, eseje, a neki bar clanke. Jedino sto retko ko ce nesto da uradi. Toliko je tih clanaka o jastucima sa heljdom, jedino sto niko ne pravi to. Jalovo tracenje reci...

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Pivo napravljeno od graška i kiselog kupusa prodaje se i pije na Islandu! Več zamišljamo kakav je to ukus! Na islandu već vlada velika potražnja za ovim pivom!

Pivo napravljeno od graška i mariniranog kupusa, takozvano Božićno, postalo je hit među kupcima na Islandu i za svega nekoliko sati nestalo sa polica u trgovinama.

Svi ljubitelji dobrog piva, ali i raznih drugih sadržaja moći će da uživaju na još jednom tradicionalnom novosadskom Oktoberfestu.

U Srbiji se popije 61 litar piva po glavi stanovnika godišnje, čime je naša zemlja na sredini evropske liste, ističu iz Udruženja pivara i poručuju da je izuzetno važno da uživanje u ovom piću bude odgovorno i da se širi svest o važnosti umerenosti.

Na prestižnom globalnom takmičenju 'The World Beer Awards', pivo Salto Stout, koje je proizvela beogradska pivara Salto, osvojilo je prvu nagradu u kategoriji stout piva sa dodatkom ovsa (oatmeal stout) kao najbolje stout pivo na svetu.

Peti Festival zanatskog piva u Nišu počinje danas i trajaće do nedelje 12. septembra. Nakon godinu dana pauze zbog aktuelne situacije sa virusom, ljubitelji piva ponovo će imati priliku da uživaju u omiljenom napitku u dvorištu Banovine u Nišu.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета