POLJOPRIVREDNICI ZABRINUTI: Setva pšenice kasni, nema dovoljno đubriva na tržištu, proizvodnja preskupa

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Kiše, nedostatak mineralnih đubriva na tržištu i drugi faktori uslovljavaju setvu pšenice koja kasni.

Iz više razloga setva pšenice kasni, a do sada je posejano 10-15 odsto planiranih površina. Optimalni rok setve ove žitarice je do kraja oktobra meseca koji je na samom izmaku.

- Sada su uslovi za setvu dobri, ali problem je što na tržištu nema dovoljno mineralnog đubriva iako je skuplje za 100 odsto u odnosu na prošlu godinu, a skuplje je i gorivo pa je pitanje da li će se setva isplatiti, ali moramo da sejemo zbog plodoreda - rekao je za Betu predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije, Jovica Jakšić.

Prema proračunima poljoprivrednika, da bi se zasejao hektar pšenice potrebno je čak 120.000 dinara. Popusti ne postoje ni za gorivo koje po litru košta 172 dinara, a kada se dodaju ostali troškovi poput mineralnog đubriva UREA koje košta 120 dinara, MAP-a 100 dinara, NPK đubriva 82 dinara, dolazi se do računice da je ukupno potrebno oko 1.000 evra. Samo za đubrivo je, procenjuju zemljoradnici, potrebno oko 55.000 dinara za zasejanu površinu od jednog hektara pšenice.

Na žalost, ovakva računica se najverovatnije neće isplatiti, jer ako prinos i bude 6 tona po hektaru, a vremenski uslovi ne oštete pšenicu, te ako cena bude 20 dinara, proizvođači, ne računajući svoj rad, neće imati nikakvu zaradu, već će samo pokriti troškove proizvodnje. Ukoliko, pak, neki od ovih faktora "zakaže" pa prinos ili cena budu manji, ratari će biti na čistom gubitku. Ukoliko ne uspeju da nabave mineralno đubrivo kog je inače nedovoljno da tržištu, prinos će sigurno podbaciti 50 odsto.

Na pitanje zašto na tržištu nema dovoljno mineralnih đubriva u šabačkoj fabrici Eliksir (Elixir) kažu da „smo svedoci da je u gotovo svim industrijama primetan poremećaj u snabdevanju i proizvodnji i da cene svih roba osetno rastu“, prenosi Beta.

Oni još objašnjavaju da je konstantan i rast cena energenata koje direktno utiču na cene gotovih proizvoda, a da su cene sirovina na istorijskom maksimumu. Poremećaje na domaćem tržištu izaziva i smanjeno snabdevanje iz uvoza, jer azotna đubriva koja se koriste u količini 400.000-450.000 tona godišnje u potpunosti dolaze iz uvoza.

Agroinfo.rs

 

 

POLJOPRIVREDNICI ZABRINUTI: Setva pšenice kasni, nema dovoljno đubriva na tržištu, proizvodnja preskupa

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Sredstva predviđena za poljoprivredu u budžetu za sledeću godinu dovoljna su za sva predviđena direktna davanja u okviru podsticaja u poljoprivredi, izjavila je danas državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Milica Đurđević.

Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.

Od uvođenja elektronskog sistema i početka primene zakona u januaru 2019. godne, broj legalno angažovanih sezonskih radnika povećan je više od 20 puta

Poljoprivrednike u Srbiji najviše muče višak mleka i mlečnih proizvoda na zalihama, kao i pad cene pšenice koji je došao iz Evrope, izjavila je ministarka poljoprivrede napominjući da su dogovorene mere usmerene na prevazilaženje tih problema

Poljoprivrednici u Srbiji će sledeće nedelje izaći na protest upozorenja, blokadom puteva na više mesta, ako država ne ponudi rešenja za probleme sa viškovima mleka i žitarica, izjavio je danas predsednik Udruženja odgajivača goveda u centralnoj Srbiji Milija Palamarević.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета