Proizvođači šećerne repe OPREZ: Povećano je prisustvo sive repine pipe

Foto: Youtube/Printscreen
Šećerna repa se trenutno nalazi, u zavisnosti od roka setve, u fazi od klijanja i nicanja do razvoja prvih listova. Primećeno je, pak, povećano prisustvo i povećan ulov sive repine pipe, te se moraju preduzeti odgovarajuće mere.
Siva repina pipa koja se još naziva i obična repina pipa (lat. Bothynoderes punctiventris), je insekt, štetočina, najveći neprijatelj šećerne repe, koja svake godine u manjoj ili većoj meri oštećuje useve ove biljne vrste. Veći deo populacije insekata prezimljava u zemljištu na dubini 20-35 cm u stadijumu imaga (poslednji stadijum koji insekt poprima tokom svoje metamorfoze, procesa rasta i razvića) na starim repištima, a tokom godine razvija jednu generaciju.
Ovaj insekt može napraviti veliku štetu u periodu dok je repa mlada, pa je iz tog razloga neophodno dobro pratiti stanje na njivama. Ova vrsta štetočina dosta može da se kreće i preko daa mogu da pređu 600 i više metara. Problem je što odrasla jedinka može za jedan dan pojesti desetak mladih biljaka, pa je neophodno pomno pratiti situaciju na terenu. Kritičan period u razvoju šećerne repe je od klijanja i nicanja, pa sve dok biljka ne formira 2-3 para stalnih listova.
Rano u proleće kada temperatura zemljišta dostigne od 6-10◦C, na dubini 5-10 cm, pipa izlazi iz zemljišta u kome prezimljava i počinje sa migracijom odnosno kretanjem sa starih na nova repišta u potrazi za hranom, oštećujući tek iznikle mlade biljke (izgrizaju im kotiledone). Ukoliko je vreme suvo i toplo, za nekoliko dana insekt može da uništi čitave komplekse šećerne repe.
Izgled
Odrasli insekti su dugi oko 15mm sa glavom koja je izdužena i završava sa surlicom. Na gornjoj strani krila se uglavnom nalazi nekoliko nepravilnih pega koje su tamnije boje. Odrasla siva repina pipa je boje zemlje i teško je uočljiva kada miruje. Larva je beličaste boje, sa svetlo smeđom glavom bez nogu i malo je povijena.
Zaštita od sive repine pipe i njeno suzbijanje
U cilju suzbijanja repine pipe, najbolje rezultate daje kombinacija svih mera, naročito agrotehničkih i hemijskih.
Kada se govori o zaštiti od ovog štetnog insekta, tu se u prvom redu misli na izvlačenje zaštitnih kanala oko repišta. Prvo se izvlače kanali za lov pipe oko starih repišta, a na novim se izvlače nakon setve šećerne repe. Na dno kanala se može posuti insekticid i to bi trebalo ponoviti u počenoj fazi u slučaju jačih kiša.
Kako pipa ne može da leti dok je temperatura ispod 20 °C, u tom periodu se vrši prskanje samo oboda oko parcele šećerne repe do širine od 1 m. Na taj način se sprečavaju insekti koji pređu zaštitni kanal da uđu dublje u parcelu. Kada temperatura pređe 20 °C pristupa se tretiranju kompletnog repišta.
Takođe ako je moguće poželjno je obezbediti da su stare parcele gde se gajila šećerna repa prošle godine udaljene bar 3 kilometra od novih zasada šećerne repe, kao i poštovanje plodoreda tako da šećrna repa na isto polje dolazi nakon 4 godine.
Kad insekti počnu intezivnije da migriraju, naročito da lete na nova repišta, a repa je u početnom periodu razvoja, treba izvoditi hemijska tretiranja insekticidima koji brzo deluju, a to su preparati na bazi fenitrotiona, fentiona, ili kombinacija aktivnih materija: hlorpirifos i cipermetrin.
Preventivno delovanje
Proizvođačima se preporučuje nekoliko preventivnih mera u cilju zaštite useva od ove štetočine:
- plodored – prostorna izolacija
- rana setva, setva semena sa većom energijom klijanja u cilju ranijeg i bržeg prerastanja osetljvih faza
- setva lovnih pojaseva – gusto posejana repa na ivičnim delovima novog repišta
- kopanje lovnih kanala najpre oko starih repišta, a zatim i oko novih repišta koji se po potrebi zaprašuju odgovarajućim insekticidima
- svakodnevno obilaženje površina pod šećernom repom u najtoplijem delu dana.
Agroinfo.rs
Komentari
Ostavi komentar
Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.
Повезане вести
Zasadi šljiva se u našoj zemlji nalaze u fenofazi razvoja plodova, od rasta plodnika do drugog opadanja plodova (71-73). Pregledima zasada šljiva registrovano je prisustvo položenih jaja šljivinog smotavca (Grapholita funebrana), odnosno štete prouzrokuju larve koje se ubušuju i hrane unutar plodova, a napadnuti plodovi prevremeno opadaju
Poleganje rasada predstavlja bolest koja zahvata mlade sadnice povrća, začinskog i lekovitog bilja, kao i cveća. Kada dođe do infekscije, mlada sadnica retko preživi, a dešava se da se čitave grupe sadnica zaraze. Ipak, infekciju je moguće izbeći na vreme.
Kupus je veoma zdrav i pun vitamina, ali da bi uspeo u bašti nije samo potrebno brinuti o njegovom uzgoju, već je vrlo važan njegov položaj u odnosu na ostale zasejane kulture, odnosno, važno je koje ga biljke okružuju.
U zavisnosti od vremena setve, usevi suncokreta se nalaze u fazi od klijanja do 2 lista razvijena (BBCH 09-12). Pregledom ovih useva je uočeno prisustvo odraslih jedinki kukuruzne pipe (Tanymecus dilaticolis) i peščara (Opatrum sabulosum) u većim brojnostima u odnosu na prethodne godine.
Finski naučnici su došli do neverovatnog otkrića koje pokazuje da bi se zagađenje od poljoprivrede redukovalo za 80 odsto ukoliko bi ljudi u Evropi smanjili konzumaciju stočarskih proizvoda.
Prema istraživanju naučnika sa Londonskog univerzitetskog koledža, broj insekata u pojedinim delovima sveta je u poslednje dve decenije opao za skoro 50 odsto zbog intezivne poljoprivrede i rasta prosečne temperature.
Речник Народних Израза за Људске Особине и Карактере
Реч/Појам - Позната је чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим текстом на страници када гледа њен распоред. Поента коришћења чињеница да ће читалац бити спутан правим читљивим.
Речник израза за људске особине и карактере
Пратите наш портал
Временска прогноза
Курсна листа
Анкета