Pšenicom posejano 400.000 hektara , savet je da se završi do 15. novembra

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Na osnovu podataka Instituta za primenu nauke u poljoprivredi u čijoj nadležnosti su PSSS Srbije, koje prate izvršenje setvenih radova, u Republici Srbiji je do 3. novembra, uračunavajući i 3.000 ha na teritoriji Kosovske Mitrovice, pšenicom zasejano ukupno 390.111 ha, ili 64,75 % od očekivanih površina.

Takođe je zasejano i oko 13.000 ha raži, zatim 93.000 ha ječma, 12.200 ha ovsa, oko 20.420 ha tritikala i oko 21.300 ha uljane repice.

U poređenju sa prethodnom godinom (zasejano do 5.11.2019.) u tekućoj godini je zasejano 4,5 % veća površina. To pokazuje sa jedne strane veću zainteresovanost ratara za setvu, a sa druge strane povoljnije vremenske uslove ove jeseni za obradu i pripremu zemljišta.

Tokom oktobra  2020. godine u svim regionima je palo između 60 i 110 l/m² kiše, što je znatno iznad proseka. U istom periodu prethodne godine bilo je samo 11 – 35 l/m² padavina  sa veoma lošim rasporedom tokom meseca i to veoma slabog intenziteta. Temperature su takođe bile iznad prosečnih. Zbog povoljnijih vremenskih uslova, do danas zasejani usevi kontinuirano niču, tako da su u ranijoj setvi već dostigli fazu 3. lista. Nicanje se odvija za 7-10 dana posle setve. To dalje znači da će bokorenje uslediti veoma brzo, pa se mogu očekivati bujni usevi još tokom jeseni. Povoljniji uslovi za setvu i nicanje upozoravaju da treba biti veoma oprezan s povećanjem norme setve.

Treba se pridržavati preporučenih količina semena od strane vlasnika – autora sorti. Istovremeno proizvođači moraju biti oprezni pri kontroli pojave lisnih vašiju, cikada i sitnih glodara, kako bi na vreme preduzeli mere zaštite i predupredili moguće štete.

Zvanično je optimalni rok setve pšenice istekao za severnije delove Srbije. Međutim za centralno područje, setva može da se nastavi i do 15.novembra, bez osetnijih gubitaka. Inače je i tradicija da se u južnijim delovima države seje nešto kasnije, pre svega zbog nepovoljnijeg izbora preduseva (kukuruz je dominantan).

Na tržištu se još može naći deklarisanog semena po cenama od 40 do 70 din/kg (sa PDV om), zavisno da li su sorte domaćeg ili stranog porekla. Interesovanje za setvu deklarisanog semena je veće nego prethodnih godina. Međutim, dorada i upotreba merkantilne pšenice za setvu je i dalje velika.

Ostaju preporuke za osnovno đubrenje sa NP i K hranivima (pre setve), na osnovu analiza zemljišta ili uz konsultacije sa savetodavcima PSSS.

Izvor:poljoprivrednik.net

Pšenicom posejano 400.000 hektara , savet je da se završi do 15. novembra

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.

Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.

Memorandum o saradnji u oblasti poljoprivrede između Srbije i Hondurasa potpisali su danas srpski ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović i zamenik ministra spoljnih poslova Hondurasa Herardo Tores Selaja, kao ovlašćeni potpisnik.

Poljoprivrednici zahtevaju smenu celokupnog vrha Ministarstva poljoprivrede na čelu s ministrom Aleksandrom Martinovićem, skupštinskog Odbora za poljoprivredu na čelu s Marijanom Rističevićem i premijera Miloša Vučevića. Koje sve probleme imaju?

Poljoprivredna inspekcija izvršila je od 1. januara ove godine ukupno 3.090 kontrola u kojima nije pronađeno nijedno fiktivno gazdinstvo, kažu u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Uprava za agrarna plaćanja obavestila je danas poljoprivredne proizvođače da je počela isplata dodatnih 10.000 dinara svima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2024. godini, navedeno je na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета