Sastrica: Biljka potisnuta sa naših njiva a može biti dodatak ljudskoj i životinjskoj ishrani

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Sastrica (Lathyrus sativus L.) je jednogodišnja biljna vrsta iz familije leguminoza (Fabaceae). Ova biljna vrsta je prvo počela da se uzgaja na Balkanskom poluostrvu, a danas je potpuno potisnuta sa naših njiva.

Ovo je jednogodišnja zeljasta biljka koja jako dobro podnosi sušu. Vegetacioni period je 80-110 dana, a uspeva na plodnim, dubokim zemljištima, kao i na nešto lakšim. Predstavlja izuzetan predusev ozimoj pšenici i obavezno se gaji u plodoredu. Boja cveta može biti roze, bela, svetlo plava, crvena ili ljubičasta. U narodnu je poznata i pod imenima kao što su hercegovački grah, jari grah, sekirica, plavi grašak i indijski grašak.

Seme sastrice je slično semenu sočiva po hemijskom sastavu. Koristi se u ljudskoj ishrani , za pravljenje raznih jela, a raskuvava se kao pasulj. Brašno ove biljne vrste se koristi za proizvodnju raznih peciva. Seme je relativno krupno, nepravilnog oblika 4-8 mm. Jestivo je samo u manjim količinama. U suprotnom, usled stalne i obilne konzumacije sirovog semena ili čistog brašna, može doći do trovanja i bolesti koja izaziva paralizu donjih ekstremiteta, kako kod ljudi, tako i kod životinja.

Takođe, od sastrice se pravi kvalitetna koncentrovana stočna hrana. Zelena masa i seno su kvalitetna kabasta stočna hrana, a slama i pleva se mogu uspešno koristiti u ishrani preživara.

Korisna svojstva semena sastrice

Seme ove biljne vrste je vrlo bogato mineralima (P, Mg, Fe, Zn, K, Ca), proteinima (25-33%) i aminokiselinama (histidin, leucin, valin, izoleucin, glutaminska i asparaginska kiselina). U ljudskoj ishrani se može koristiti kao varivo, kao dodatak salatama i u obliku brašna koje se sa drugim vrstama brašna meša u veoma malim količinama.

Agroinfo.rs 

 

Sastrica: Biljka potisnuta sa naših njiva a može biti dodatak ljudskoj i životinjskoj ishrani

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Sredstva predviđena za poljoprivredu u budžetu za sledeću godinu dovoljna su za sva predviđena direktna davanja u okviru podsticaja u poljoprivredi, izjavila je danas državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Milica Đurđević.

Otopljavanje pogoduje poljoprivrednim štetočinama, jer mogu da ubrzaju razmnožavanje, prežive zimu i migriraju dalje ka severu. Priča o širenju insekata i drugih štetnih vrsta tek će da dobije na značaju, ocenila je naučnica Sandra Krengel-Horni.

Od uvođenja elektronskog sistema i početka primene zakona u januaru 2019. godne, broj legalno angažovanih sezonskih radnika povećan je više od 20 puta

Poljoprivrednike u Srbiji najviše muče višak mleka i mlečnih proizvoda na zalihama, kao i pad cene pšenice koji je došao iz Evrope, izjavila je ministarka poljoprivrede napominjući da su dogovorene mere usmerene na prevazilaženje tih problema

Poljoprivrednici u Srbiji će sledeće nedelje izaći na protest upozorenja, blokadom puteva na više mesta, ako država ne ponudi rešenja za probleme sa viškovima mleka i žitarica, izjavio je danas predsednik Udruženja odgajivača goveda u centralnoj Srbiji Milija Palamarević.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета