Sastrica: Biljka potisnuta sa naših njiva a može biti dodatak ljudskoj i životinjskoj ishrani

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Sastrica (Lathyrus sativus L.) je jednogodišnja biljna vrsta iz familije leguminoza (Fabaceae). Ova biljna vrsta je prvo počela da se uzgaja na Balkanskom poluostrvu, a danas je potpuno potisnuta sa naših njiva.

Ovo je jednogodišnja zeljasta biljka koja jako dobro podnosi sušu. Vegetacioni period je 80-110 dana, a uspeva na plodnim, dubokim zemljištima, kao i na nešto lakšim. Predstavlja izuzetan predusev ozimoj pšenici i obavezno se gaji u plodoredu. Boja cveta može biti roze, bela, svetlo plava, crvena ili ljubičasta. U narodnu je poznata i pod imenima kao što su hercegovački grah, jari grah, sekirica, plavi grašak i indijski grašak.

Seme sastrice je slično semenu sočiva po hemijskom sastavu. Koristi se u ljudskoj ishrani , za pravljenje raznih jela, a raskuvava se kao pasulj. Brašno ove biljne vrste se koristi za proizvodnju raznih peciva. Seme je relativno krupno, nepravilnog oblika 4-8 mm. Jestivo je samo u manjim količinama. U suprotnom, usled stalne i obilne konzumacije sirovog semena ili čistog brašna, može doći do trovanja i bolesti koja izaziva paralizu donjih ekstremiteta, kako kod ljudi, tako i kod životinja.

Takođe, od sastrice se pravi kvalitetna koncentrovana stočna hrana. Zelena masa i seno su kvalitetna kabasta stočna hrana, a slama i pleva se mogu uspešno koristiti u ishrani preživara.

Korisna svojstva semena sastrice

Seme ove biljne vrste je vrlo bogato mineralima (P, Mg, Fe, Zn, K, Ca), proteinima (25-33%) i aminokiselinama (histidin, leucin, valin, izoleucin, glutaminska i asparaginska kiselina). U ljudskoj ishrani se može koristiti kao varivo, kao dodatak salatama i u obliku brašna koje se sa drugim vrstama brašna meša u veoma malim količinama.

Agroinfo.rs 

 

Sastrica: Biljka potisnuta sa naših njiva a može biti dodatak ljudskoj i životinjskoj ishrani

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Poljoprivrednici su u 2024. godini zabeležili smanjene proizvodne rezultate. Teška ekonomska godina uslovljena je pre svega lošim meteorološkim uslovima koji nisu išli na ruku proizvođačima. Najtoplije leto uticalo je na rod gotovo svih ratarskih kultura, ali i na proizvodnju voća.

Sastanci između proizvođača jagodičastog voća i hladnjačara bi mogli doneti pomake, ali samo ako se u rešavanje problema uključe zadruge, koje bi služile kao most između dve strane, ali i kao ključni faktor u podsticanju malinara da sami investiraju u hladnjače – izjavio je profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.

Memorandum o saradnji u oblasti poljoprivrede između Srbije i Hondurasa potpisali su danas srpski ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović i zamenik ministra spoljnih poslova Hondurasa Herardo Tores Selaja, kao ovlašćeni potpisnik.

Poljoprivrednici zahtevaju smenu celokupnog vrha Ministarstva poljoprivrede na čelu s ministrom Aleksandrom Martinovićem, skupštinskog Odbora za poljoprivredu na čelu s Marijanom Rističevićem i premijera Miloša Vučevića. Koje sve probleme imaju?

Poljoprivredna inspekcija izvršila je od 1. januara ove godine ukupno 3.090 kontrola u kojima nije pronađeno nijedno fiktivno gazdinstvo, kažu u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Uprava za agrarna plaćanja obavestila je danas poljoprivredne proizvođače da je počela isplata dodatnih 10.000 dinara svima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2024. godini, navedeno je na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета