Foto: Print screen youtube

Foto: Print screen youtube

Svetićevsko jezero je veštačka akumulacija izgrađena 1986. godine, u neposrednoj blizini naselja Svetićevo, u dolini reke Čik.

Jedno od najboljih mesta za lov štuke, šarana i babuške nalazi se nedaleko od Novog Sada, tačnije kod Bačke Topole.

Ukupna zapremina jezera je 3.973.500 m3 a dužina brane izgrađene od zemljanog materijala sa betonskom oblogom iznosi 575 m. Jezero je dugačko 7,9 km, pravac pružanja jezera je severozapad – jugoistok, a ima površinu od oko 240 hektara pri koti maksimalnog uspora.

Ovaj veliki veštački hidrografski objkekat, planiran je pre svega za prihvatanje površinskih voda iz slivnog područja, navodnjavanje poljoprivrednih površina, vodosnabdevanje stočarskih farmi i industrije, sport, rekreaciju i uopšte za turizam. Svetićevsko jezero je odmah posle izgradnje poribljeno od strane preduzeća „DTD“, i kao šaranski ribnjak veoma uspešno je poslovao do devedesetih godina. Poslednjih godina na njemu uživaju malobrojni ribolovci iz ovog kraja, jer iako se nalazi praktično u srcu Bačke, jezero je prilično zabačeno i udaljeno od udarnih putnih pravaca pa mnogi ni ne znaju da ono postoji.

Mana ovog jezera je što je ono prilično  zabačeno i udaljeno od glavnih puteva tako da mnogi ribolovci ne posećuju ovo jezero iako je ono pravi raj za rekreativce i ribolovce.

Izvor:ribolovackisaveti.rs

Raj za pecaroše Svetićevsko jezero

Komentari

  • Od Dr
  • 2021-01-07 13:56:41

Koji je najblizi put

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Srbija je bogata prirodnim lepotama i turističkom ponudom koja vam omogućava da provedete produženi vikend ili neki duži period na nekom od lokaliteta. Predstavljamo vam prelepa jezera Fruške gore koja itekako vredi posetiti.

Bodorka (lat. Rutilus rutilus) ili žutooka, zlatnooka, grunec, kako je još zovu je jedna od retkih naših riba koju je teško zameniti drugom vrstom, jer je prepoznajemo po narandžastim očima. Ovo je slatkovodna riba sa koštanim skeletom (košljoribe) i istovremeno pripada i mekoperkama i porodici šarana.

Potočna pastrmka (lat. Salmo trutta morpha fario) brza, veoma lepa slatkovodna riba koja živi u bistrim, čistim i brzim potocima i rekama, a pripada familiji Salmonidae.

Mrena potočna (lat. Barbus meridionalis) je slatkovodna riba koja pripada familiji Cyprinidae. Ova vrsta je rasprostranjena u Evropi, živi kratko, u hladnim i brzim vodama.

Mrena je sportska riba izduženog vretenastog tela pokrivenog gustim zbijenim krljuštima. Boravi na dnu, tako da bilo koji sistem i mamac koji se koristi, mora da bude tik uz dno ili na samom dnu. Životni vek mrene je 9 godina.

Skobalj ili škobalj (lat. Chondrostoma nasus) je slatkovodna riba sa koštanim skeletom (košljoribe) i istovremeno pripada i mekoperkama i porodici šarana. U ravničarskim rekama ova riba, zbog načina ishrane, nije na ceni, ali je skobalj iz planinskih voda veoma cenjen, pa se ograničava njegov ulov na 10 komada.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета