Foto: unsplash.com

Foto: unsplash.com

Sakupljali su ga i koristili još u Neolitskom periodu, zbog njegovih povoljnih dejstava na ljudski organizam.

Kim već hiljadama godina raste na terotoriji Evrope, mada je verovatno prvobitno potekao iz klimatski umerenijih delova Azije. Kim (lat. Carum Carvi) je dvogodišnja biljka iz porodice Umbelliferae, koju deli sa anisom, mirođijom, paprati, i kuminom – sa kojim ga često brkaju, što zbog jezičke, što zbog fizičke sličnosti. 

Kim ima snažan ukus, blago opor i ljut, izuzetno je aromatičan, sa laganom citrusnom notom. 

Zbog svog starog porekla, kim je pogodan za različite programe ishrana, čak i novih i zahtevnijih dijeta, poput ketogene i paleo dijete. Kim raste i na našim prostorima, te nije nemoguće ponovo ispitati upotrebu svih delova ove biljke i iskoristiti je za pripremu različitih jela.

Ipak, blagodeti ove biljke nisu rezervisane samo za botaničke entuzijaste. Naime, najveća koncentracija lekovitih svojstava kima nalazi se upravo u njegovom plodu, koji se može nabaviti praktično na svakom koraku. Iako ga je korisno konzumirati u bilo kom obliku, kao dodatak slanim jelima i kolačima, pa čak i kao ukras na pecivima, mnogo više dobrih svojstava iskoristićemo ako ga pripremimo kao čaj.

 Lekovita svojstva
Plod kima može da sadrži i do 7% esencijalnih ulja, prvenstveno karvona i limonena. Kim sadrži i do 20%  proteina i masti. Divlji kim sadrži više ulja nego kim iz domaćeg uzgoja, te samim tim ima i snažniji ukus.

Međutim, zbog svoje veličine i snažnog ukusa, količina kima koja se upotrebljava u ishrani nije dovoljna da bi ovaj sadržaj činio znatan efekat na organizam; zato se sva pažnja poklanja njegovom ulju, a najviše iz njega se dobija upravo pripremom čaja. Listovi kima su bogati vitaminima B i C, i gvožđem, tako da se oni mogu upotrebljavati za detoksikaciju organizma, kao i jačanje imuniteta, i ubrzavanje metabolizma.

Primena čaja od kima
Čaj od kima je najdelotvorniji u otklanjanju tegoba poput nadutosti, opstipacije, inkontinencije, refluksa želudačne kiseline (žgaravica, gorušica), i problema sa crevima.

Jedna od najčešćih boljki savremenog čoveka je sindrom iritabilnih creva. Nepoznate su okolnosti pod kojima dolazi do pojave ove tegobe, pa je samim tim nepoznat i način njenog lečenja. Brojne teorije i spekulacije slažu se u jednom: uzrok traže u haotičnom načinu života današnjice, neredovnom snu, neregularnoj ishrani, prekomernom stresu. Simptomi variraju, obuhvataju dijareju, zatvor, nagomilavanje gasova, i neizdržive bolove u stomaku. Kako zvaničnog leka za sad još uvek nema, već samo različitih načina otklanjanja ili umanjivanja simptoma, svakome se preporučuje da proba terapiju čajem od kima. 

Blaži oblik čaja koriste, naročito u Nemačkoj, za ublažavanje stomačnih tegoba kod dece i beba.

Svakako je uputno konsultovati se sa lekarom pre primene ovog čaja u lekovite svrhe, naročito ukoliko je već u toku terapija medikamentima.

Čaj od kima za lečenje kolike ili grčeva kod beba

Pristaviti 250ml vode
Kad proključa, skloniti sa vatre i dodati 2 kašičice kima
Poklopiti i ostaviti najviše 10 min
Procediti, ohladiti, držati u frižideru
Može se koristiti u kombinaciji sa mlečnom formulom (dovoljna je sasvim mala količina, 30-50 ml), ili zasladiti medom i davati kao čaj, u zavisnosti od ishrane i uzrasta bebe.

Čaj od listova kima

Ukoliko ste u mogućnosti da uzgajate kim, ili nabavite listove, čaj od njih pripremajte po uobičajenim receptima, na primer:

pristaviti 300ml vode
Sipati 1-3 kašike osušenih listova kima u šolju, preliti ključalom vodom
Poklopiti, ostaviti 15-60min, procediti, po želji zasladiti.

 Agroinfo.rs

Lekovita svojstva ČAJA OD KIMA

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Određene kombinacije hrane obavezno izbegavajte kako ne biste imali problema sa varenjem i grčevima. Neke od njih će vas iznenaditi!

Kim, crni kumin, nigella sativa, čurokot ili kalinji je jednogodišnja biljka iz porodice Ranunculaceae.

Ким се гаји ради плодова и етарског уља. Ако сте размишљали да почнете гајење култура које нису уобичајене, ким је једна од њих. У плодовима се налази 4-6 % етарског уља. Плодови кима употребљавају се у пекарству и посластичарству, а етарско уље у медицини и козметици.

Без овог зачина готово је немогуће замислити укусан, домаћи колач или вариво са доста меса карактеристично за зимски период. Поред наведеног ова биљка поседује бројна лековита својства.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета