Lekovite strane KVASCA za vaše ZDRAVLJE i LEPOTU

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Kvasac otklanja umor i vraća energiju, snižava holesterol u krvi, a pomaže i kod ublažavanja bolova, gihta, kvasac zauzima značajno mesto jer je izuzetno bogat hranljivim materijama.

Belančevinasti proizvod i sastoji se od živih organizama kvaščevih gljivica (Sacharomyces), za koje je karakteristično da se veoma brzo množe. Odličan je izvor belančevina, amino kiselina, prirodnog kompleksa B vitamina. 

Kvasac je bogat izvor vitamina B pospešuje funkcionisanje nervnog sistema pomaže u regeneraciji kože, kose i noktiju18 aminokiselina ga deklarišu kao proteinsku bombu sadrži i glikogen mnoge enzime i čak 15 minerala.

Ako biste konzumirali ovu namirnicu svaki dan posle jela, i to samu, vaše zdravlje bi bilo besprekorno. U kombinaciji sa brašnom, on stvara smesu koja se lepi za zidove creva, dolazi do problema sa varenjem tako što je sprečena aktivna apsorpcija hranljivih materija, može da dođe i do njihovog ozbiljnog oboljevanja. Smetnje u varenju se javljaju i zbog pojačanog vrenja, do kojeg dolazi kada se kvasac kombinuje sa šećerima. Ukoliko želite da sačuvate zdravlje, kvasac jedite zasebno, iako nije najukusija namirnica.

Ovi jednostavni recepti mogu vam pomoći u borbi protiv akni, kao i pomći kod suve kože :

* Protiv akni - jednu supenu kašiku pekarskog kvasca prelijte sa jednom supenom kašikom vrele vode i ostavite da odstoji pet minuta da se prohladi. U prohlađeni sadržaj zatim dodajte jednu kašičicu meda i četvrtinu kašičice želatina u prahu. Sve promešajte i brzo nanesite na lice, jer se ova maska zbog želatina brzo steže. Ostavite je na licu oko 20 minuta, a zatim uradite blagi piling i isperite mlakom vodom. Lice osušite blagim tapkanjem peškirom i nanesite odgovarajuću kremu.

* Za baršunast ten - Koža vam je izrazito suva, zato masi koja se sprema za akne dodajte još i žumance i jednu kašičicu maslinovog ulja. Sadržaj nanesite na lice, ostavite 20 minuta, isperite mlakom vodom i negujte odgovarajućom kremom.

Kvasac je dobar i za sve one koji se osećaju umorno, jer vraća energiju, otklanja umor i snižava holesterol u krvi ukoliko se kombinuje sa lecitinom iz soje. Pomaže i kod ublažavanja bolova, kostobolje, gihta, a olakšava i tegobe izazvane neurozama. Delotvoran je i kod prevencija i lečenja svih bolesti koje nastaju usled nedostatka vitamina B1, B2, B6 i biotina koji igra važnu ulogu u metabolizmu ugljenih hidrata, amino kiselina i masti.

Kvasac je štetan za osobe sa Kronovom bolešću, jer podstiče pogoršanje simptoma. Najveće komplikacije nastaju kod pacijenata koji stvaraju antitela na kvasac, što ukazuje na određenu imuno ili alergijsku reakciju. Zato se preporučuje da pacijenti sa Kronovom bolešću izbegavaju hleb i strogo se pridržavaju propisane dijete.

Pivski kvasac obiluje mnogim zaštitnim i lekovitim materijama, naročito vitaminima B-grupe(B1, B2, B5, B6, B12 i dr.).

Jedan gram, odnosno manje od pola „čajne kašičice” pivskog kvasca sadrži 150 µg tiamina (vitamina B1), 50 µg riboflavina (vitamina B2), 400 µg niacina (vitamina B3), 40 µg piridoksina(vitamina B6), 100 µg pantotenske kiseline (vitamina B5), 1,25 µg biotina, 3,35 mg holina, 4,425 mg inozitola i 5 µg folne kiseline (vitamina B9).

Pivski kvasac je bogat izvor mnogih minerala

gvožđa, mangana, natrijuma, kalcijuma,cinka, kalijuma, bakra, magnezijauma, kao i elemenata u tragovima – selena, germanijauma i hroma.

Agroinfo.rs

Lekovite strane KVASCA za vaše ZDRAVLJE i LEPOTU

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ako imate svežu mentu kao kućnu biljku u saksijici ne berite listiće samo za kuvanje i ukrašavanje. Neka postanu deo vaše kućne kozmetike.

Česta upotreba veštačke prihrane na biljke može nepovoljno da utiče na njihov rast i razvoj i zbog toga im je potrebna promena u načinu nege i prihrane.

Prouzrokovači plamenjača smatraju se najdestruktivnijim patogenima u povrtarskoj proizvodnji. U povoljnim uslovima za razvoj štete mogu biti izuzetno velike, a nekada i potpune. Ovo oboljenje može uništiti useve krompira, paradajza ili patlidžana u potpunosti. Neophodna je adekvatna zaštita, a u nastavku saznajte koje prirodne sastojke za to možete i koristiti.

U prošlom članku o proizvodnji domaćeg piva, pregledali smo opremu i glavne sastojke koji su vam potrebni. Sada je red i da napravimo to pivo.

Odlučili ste da napravite svoje pivo kod kuće. Čestitamo! Uključićete se u čudesan i koristan zanat star gotovo koliko i čovečanstvo.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета