RAKETNA PEĆ štedi novac dok vas greje

Foto:Printscreen/youtube

Foto:Printscreen/youtube

Raketa peć je efikasan i toplo spaljivanje šporet pomoću malog prečnika ogrevnog drveta. Sistemi sagorevanja kod raketnih peći zaslužuju pažnju iz više razloga.

Gorivo se sagoreva u jednostavnoj komori za sagorevanje koja sadrži izolovani vertikalni dimnjak , koji obezbeđuje skoro potpuno sagorevanje pre nego što plamen dospe do površine za kuvanje. Dizajn raketnih peći se najčešće koristi za prenosne peći za kuvanje, ali se dizajn koristi i za velike fiksne peći u ustanovama, kao i za izradu grejača raketne mase za grejanje.

Cilj raketne peći je da sagore relativno malu količinu drveta na što višoj temperaturi, što rezultira potpunijim sagorevanjem, i da izvuče što više toplote iz izduvnih gasova. Da bi se stvorile visoke temperature sagorevanja, raketne peći razdvajaju funkcije sagorevanja, ekstrakcije toplote i izduvnih gasova. Imaju izolovane unutrašnje dimnjake kako bi stvorili jaku promaju za snažno sagorevanje. Raketna peć je ovakav naziv dobila 70-tih godina 20 veka. po zvuku koji proizvodi prilikom sagorevanja, koji podseća na zvuk raketnih motora. Suština peći je specijalno oblikovano ložište koje je čini potpuno drugačijom od svih drugih peći na čvrsto gorivo.  Jedan kilogram suvog drveta prilikom sagorevanja daje energiju od približno 4kWh. To važi za bilo koju vrstu drveta, odnosno, razlike između vrsta drveta su gotovo zanemarljive.

Raketna peć je ovakav naziv dobila 70-tih godina 20 veka. Suštinu peći je specijalno oblikovano ložište koje je čini potpuno drugačijom od svih drugih peći na čvrsto gorivo. Po svemu ostalom raketna peć može ličiti na neke druge, ali to je samo spoljašnji, vidljivi deo koji se oblikuje u zavisnosti od načina korišćenja dobijene toplote, kao i od želje vlasnika za njenim izgledom. Ova peć pruža velike mogućnosti za spoljašnjim oblikovanjem, sa različitim materijalima, od zemlje, ali isto tako i od cigala, kamena, mermera, stakla, kao i od mnogih drugih dostupnih materijala, uključujući i mnoge veštačke. Može da ima rustičan izgled, ali isto tako i izgled kojim bi se uklopila u bilo koji savremeno oblikovani enterijer. Naravno, konačni spoljašnji izgled peći utiče i na konačnu cenu. Naprimer, u zemljama zapadne Evrope se mogu videti ovakve peći čija se cena kreće od 10 hiljada eura, pa naviše. Ali, isto tako, efikasnu i ne manje lepu peć čovek može da napravi i sam za 50-tak eura. Sve je stvar odluke i raspoloživih sredstava.

Raketne peći se prave od lako dostupnih materijala, dostižu jako visoke temperature u procesu sagorevanja i mogu se povezati i predstavljati izvor toplote za bilo koju namenu za kojom postoji potreba. Kada je proces sagorevanja potpun, obilje toplotne energije koja se akumulira i prolazi kroz vertikalnu cev, svojevrsni dimnjak raketne peći, moguće je usmeriti u željenom pravcu i iskoristiti kao izvor energije za potrebe domaćinstva. Na ovaj način raketnom peći je moguće zagrevati rernu ili ploču, rezervoar sa vodom koja se potom razvodi do potrošača sistemom bakarnih cevi ili se može koristiti za grejanje prostora, gde se toplota sprovodi sistemom zagrevnih cevi koje prolaze kroz zemljane i kamene elemente.

 

RAKETNA PEĆ štedi novac dok vas greje

Komentari

I was told procedure would be 1850 does women take viagra

buy canadian finasteride 1 mg The reaction was initiated at 95 C for 5 minutes followed by 31 cycles of PCR 95 C, 30 seconds; 55 C, 30 seconds; 72 C, 30 seconds, and extended at 72 C for 5 minutes

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

"Ukoliko insistirate na oblicama, onda jedan metar takvih drva košta 12.000 dinara", dodaje naš sagovornik.

Prodavci ogreva ne pamte da je kupovina drva krenula ranije. Poskupljenje goriva i povećana tražnja, kao i nedostatak radne snage utiču na cenu ogreva, koja se menja iz dana u dan, a za trećinu je viša nego prethodnih godina.

Najave da nas očekuje veoma neizvesna zima što se tiče, pre svega, snabdevanja strujom i gasom, odrazila se i na cene drugih energenata, pre svega ogrevnog drveta, uglja i peleta.

Radovi na izgradnji nove gradske toplane na biomasu u Priboju se polako privode kraju, kao i na rekonstrukciji toplovoda i zameni podstanica.

Na berzama u Evropi cene gasa su porasle za 7,7 odsto, a prema rečima naših zvaničnika, građani Srbije ne treba da strahuju od povećaja maloprodajne cene ovog energenta, bar za sada.

Grejna sezona se bliži, a mnogi koji sami obezbeđuju sirovine za ogrev se preračunavaju šta im se najviše isplati da koriste ove zime.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета