Legendarni Mijailo Grušanović Mikan, voli rodno selo više od igranja za vrhunske košarkaške klubove!

Foto: Print screen youtube

Foto: Print screen youtube

Teško da postoji ljubitelj košarke sa 30 plus godina koji se sa setom i poštovanjem ne seća Mijaila Grušanovića Mikana.

U pitanju je igrač koji je posedovao talenat za Evroligu, čak možda i NBA. Centar sa izuzetnom brzinom, pokretljivošću i fantastičnim šutem sa distance. Prvi put je skrenu pažnju na sebe 1989, kada je sa Zorkom iz Šabca ušao u prvu ligu. U jednoj utakmici je Jugoplastici, tada trostrukom prvaku evrope, ubacio 20-tak poena za jedno poluvreme. Ni Kukoč i Savić nisu uspeli da zaustave ovog talentovanog klinca.

Rekorder po broju titula najboljeg strelca domaće lige i dostruki MVP. Još impresivnije zvuči da je titule MVP-a osvojao sa 32, odnosno 36 godina. Svoji rekord karijere od 50 poena je ostvario 2001, igrajući za Borac protiv Spartaka. Tada je imao 39 godina, što je vreme kad je većina sportista sa ovih prostora već dugo odmara u penziji.

U toj poslednjoj MVP sezoni poigravao se sa centarskim linijama Partizana i Zvezde. A ti klubovi su igrali „Fajnal For Evrolige”, odnosno finale najmanjeg evropskog takmičenja. Čovek koji se poigravao sa Tomaševićem, Rebračom, Lisicom ili Gilićem. I tu leži sportska tragedija ali i mnogo lepa ljudska priča.

 

Šta se dogodilo? Zbog čega nije postao daleko veće košarkaško ime?

Selo Klenje pokraj Bogatića i njegovo porodično imanje su razlog njegovog odbijanja da napusti Zorku iz Šapca punih 20 godina. Rezultati na poljoprivrednom terenu su njemu bili podjednako važni kao i oni na sportskom terenu. Verovatno je malo ko od vas čuo za selo Klenje. Ovo mačvansko mestašce broji nešto preko tri hiljade duša. Teško će te ga pronaći na nekoj turističkoj karti, a ni Google maps se nije previše potrudio oko njegove prezentacije.

Tokom cele karijere Miajlo je vodio svoje gazdinstvo. Redovno bih obrađivao zemlju i hranio stoku tokom pre podeva. Išao bih na trening ili utakmicu popodne i žurio da se vrati poljuprivrednim radovima. To je razlog zašto nije želeo da napušta Šabac. Da ne bude odvojen od svog imanja.

Novinari su mu davali nadimke  "Farmer ubitačnog šuta" i "Stručnjak za koševe, stoku i šljive". 

Inače, vreovali ili ne, svoj izvanredan šut može da zahvali teškoj saobraćajnoj nesreći, koja ga je zadesila dvedest druge. Naime, njegova desna ruka je ostala kraća za 30%, što mu je po njegovim rečima, dalo savršenu pologu za izbačaj lopte. 

Mikan je čak bio i aktivan igrajući povremeno kao fudbaler lokalnog kluba FK Duško i rukomet u lokalnim Šabačkim klubovima. U subotu bi igrao košarkašku utakmicu, nedelja ujutru je rezervisana za fudbal i popodne bih završio sportski vikend rukometom. Zaista jedinstven i nesvakidašnji talenat za sport. Prosto, ljubav prema porodici, komšijama, rodnom selu, obaveza da ostane i pomogne roditeljima oko gazdinstva su bili jači od neke potrebe da se dokazuje u velikim klubovima.

Obrađujem 18 hektara zemlje. Gajim najviše kukuruz, suncokret i pšenicu. Ima dosta posla, nije lako, ali mnogo mi znači što je moj stariji sin Nemanja ostao ovde. Završio je srednju veterinarsku školu, ostao na selu, imamo farmu svinja, oko 30 krmača, sve to mi tovimo - rekao je skoro jednom prilikom Mikan.

Redakcija Agroinfa

Legendarni Mijailo Grušanović Mikan, voli rodno selo više od igranja za vrhunske košarkaške klubove!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Vlada Srbije će za subvencije namenjene ruralnom razvoju oe godine izdvojiti 5,2 milijarde dinara, a sredstva će biti utrošena za unapređenje konkurentnosti u proizvodnji, zaštitu životne sredine, kao i na unapređenje kvaliteta seoskog života.

U novoj emisiji ’Glas sela’ imate priliku da se upoznate sa porodicom Glišić koja objašnjava kako se život na selu može dobro organizovati i pored profesionalnih obaveza, a takođe ćete videti i po čemu je porodica Nešić tako posebna, nesvakidašnja i bogata.

Kada je u pitanju poljoprivreda u našoj zemlji, podaci pokazuju da je veoma mali broj mladih koji se bave ovom privrednom granom. Najveći broj je onih koji su u starosnoj dobi 55-64 godine, a podaci pokazuju da je čak veliki udeo onih poljoprivrednika koji imaju preko 65 godina i koji su primorani da i dalje rade najčešće zbog odsustva ili niskih penzija.

Septembar je mesec kada se treba osvrnuti unazad i sabrati rezultate, tragajuæi najviše za onim što se pokazalo kao pogrešan potez ili greška u koracima.

Prednost dvorišta i sve blagodeti koje ono nosi uvideli su građani kada tokom zabrane kretanja nisu mogli napolje, pa je sve više onih koji kupuju kuće i vikendice u blizini Niša, a pri odabiru lokacije presudno je da nekretnina ne bude daleko od grada, ali i da je u okolini više prirode i reka, saglasni su iz niških agencija za nekretnine.

Glumac Branislav Tomašević svoju karijeru izgradio je u Beogradu, ali svoj život ne vidi (samo) u gradu, pa je odlučio da se vrati i na selo - da obnovi imanje, bavi se voćarstvom, povrtarstvom, stočarstvom

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета