Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Priplodne krmače se koriste relativno kratko vreme i zamenjuju se mladim priplodnim krmačama.

Krmače se obično u proizvodnji prasadi koriste 3 a najviše 4 godine,posle toga ekonomičnost priplodnih krmača opada. U tom periodu bi priplodne krmače trebalo da imaju 6 prašenja,i proizvedu bar 50 prasadi koja se dovedu do tova ili eventualno upotrebe za priplod. Intenzivnim držanjem se ovaj zadatak od 50 prasadi dostigne za oko 2,5 godine,dok se pri ekstenzivnom držanju utroši 1-2 godine više,što znači da intenzivno iskorišćavanje ima prednost.

Priplodne krmače se u određenom odnosu zamenjuju svake godine novim mladim krmačama ( remont ).

Remont iznosi 25% ako se koriste 4 godine ili 33% ako se krmače koriste 3 godine. To znači da svake godine treba obezbediti 25 - 33 nova grla priplodnih krmača,ako je ukupan broj priplodnih krmačama 100 komada.

Za manje proizvođače je najjbolje nova priplodna grla nabaviti sa strane. Tada se dobijaju grla koja veoma brzo ispolje svoje visoke proizvodne potencijale i brzo se nadoknade povećani troškovi za njihovu nabavku.

Mlade krmače se nabavljaju u različitim stadijumima,najpovoljnije je kada imaju oko 6 meseci starosti i težine oko 90 kg.

- Držanje mladih krmača nazimica slično je držanju svinja u tovu,a to znači obavezno u grupama ne veće od 6-8 grla. Preporučljivo je držanje mladih grla u boksovima uz korišćenje manjih količina prostirke.

- Grlima treba obezbediti veće ili manje ispuste

- Neposredno pre prvog oplođenja krmače se drže u grupama u centru za osemenjavanje,gde se drže i nerastovi. One tu ostaju sve do osemenjavanja,pa se tek tada prevode u uslove uobičajne za držanje priplodnih krmača.

Za obezbeđenje podmlatka iz sopstvenog zapata treba ispuniti povoljne uslove. Za 25-33% novih krmača treba imati na raspolaganju 40-50% grla.

Gajenje priplodnih grla je skupo računajući rad oko odabiranja,kontrole i posebne nege.

Broj  priplodnih nerastova treba da odgovara broju  priplodnih krmača. Smatra se da jedan priplodni nerast sa poboljšanom kondicijom dolazi na 20-25 priplodnih krmača. Prisustvo nerastova u blizini krmača utiče na izazivanje polnog žara kod krmača,kao i na utvrđivanje najpovoljnijeg momenta za oplodnju. Zato je preporučljivo držanje nerasta čak i ukoliko gazdinstvo ima 10 krmača,čak i kod gazdinstva gde se krmače veštačko oplođuju.

Priplodni nerastovi počev od 6 meseci starosti moraju biti smešteni u zasebne bokseve. Danas se preporučuje njihovo držanje u objektima sa krmačama,pre svega sa onima koje trebaju biti oplođene.

Boks za neraste ne bi smeo biti manji od 6m2. Ograda je postavljena vertikalno visine oko 120cm od pocinkovanih cevi. Za ishranu se koriste korita,pošto je ishrana obročna,hrana se najčešće daje ručno.Najbolje da je pod pun ako se koristi prostirka. U novije vreme se koristi rešetkast pod-ako se krmača drži  bez prostirke.

Boks je mesto gde se vrši oplodnja. Od značaja je da je on okružen kavezima ( boksovima ) sa neoplođenim krmačama. Pošto neposredna blizina podstiče pojavu polnog žara kod krmača . Oplođenje je moguće čak i u sedmoj nedelji, mada pošto je prva kontrola nakon tri nedelje,preporučuje se držanje krmača u blizini nerasta najmanje četiri nedelje. To znači da kapacitet smeštaja u blizini nerasta mora da iznosi približno 1/5 od ukupnog broja krmača.

Proširenjem individualnog načina držanja krmača,širi se i oplođavanje krmača u objektu za držanje. To se odnosi na slučajeve vezivanja krmača,kada se oplodnja vrši na mestu vezivanja. To je moguće samo ako ležišta nisu klizava a pregrade dugačke i visoke.

Posle prašenjakrmače se dovode u blizinu nerasta na jedno od slobodnih mesta da se oplode i tamo ostaju dok neprođe period kontrole 3 nedelje. Za oplodnju podloga mora biti stabilna i hrapava.

 

Držanje mladih priplodnih krmača

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Koliko se zadrži trenutna otkupna cena ili tovljenici uskoro poskupe, što stočari priželjkuju, moguće je očekivati da pojedini obori više ne budu prazni

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vlada Republike Srbije je donela Uredbu o utvrđivanju godišnjeg programa mera za sprovođenje odgajivačkog programa za 2022. godinu.

Počelo je podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov

Podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov je počelo 1. februara i trajaće sve do 31. jula 2022. godine.

Prošle godine naša zemlja je kupila 200.000 prasadi. Jedan deo je otišao u tov, a neke su uvezli i sami trgovinski lanci kako bi imali za klanje i prodaju svežeg mesa.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета