Vodite računa o ISHRANI vaše stoke: Kakve sve tezgobe MIKROTOKSINI IZ KUKURUZA mogu izazvati kod stoke!

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Klipovi i zrna kukuruza koji su pretrpeli klimatski šok i oštećenja, odličan su za razvoj Fusariuma, Aspergillus-a, Penicillium-a, Alternarie i mnogih drugih gljivica koje duboko prodiru u sva tkiva klipova, pogotovo sekundarnih i tercijarnih, gde tokom metabolizma izlučuju štetne mikotoksine.

Berbom takvog kukuruza za zrno i silažu, gljivice i njihovi štetni metaboliti dospevaju u stočnu hranu. U zavisnosti od zaraženosti ovakvu hranu domaće životinje ne prepoznaju kao opasnu, konzumiraju je i tada dolazi do raznih oboljenja koja se u zavisnosti od vrste, intenziteta toksičnosti i vremena izloženosti mogu podeliti na sledeće grupe:

Hepatotoksini - derivat aflatoksin, koji izaziva poremećaje rada jetre;
Neurotoksini - derivat fumonizin, patulin koji dovodi do poremećaja rada nervnog sistema;
Nefrotoksini - derivat ohratoksin, citrinin, koji oštećuje bubrege;
Estrogeni - derivat zealalenol, zearalenon koji uzrokuje probleme u graviditetu i dovoi do degeneracije polnih organa i
Citotoksini - derivat trihoteceni koji stvara probleme sa kožom i sluzokožom.

Uticaj mikotoksina posebno je izražen na mlađim uzrasnim kategorijama domaćih životinja i na njih mogu ostaviti najveće posledice. Česte pojave su gubici apetita i smanjenje telesne mase, sporiji rast, manja proizvodnja mleka, niži sadržaj mlečne masti, veći utrošak hrane, anestrije, pobačaji, raniji razvoj mlečne žlezde i još mnogi drugi poremećaji koji se mogu sasvim izvesno dovesti u korelaciju sa uticajem mikotoksina.

Sve ovo nam govori da se proizvodnji i skladištenju hraniva namenjenih ishrani domaćih životinja mora posvećivati sve veća pažnja kako bi imali zdrave jedinke koje bi mogle da na zadovoljavajući način proizvode kvalitetnu i zdravu hranu za ljude.

Izvor:agromedia.rs

Vodite računa o ISHRANI vaše stoke: Kakve sve tezgobe MIKROTOKSINI IZ KUKURUZA mogu izazvati kod stoke!

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Koliko se zadrži trenutna otkupna cena ili tovljenici uskoro poskupe, što stočari priželjkuju, moguće je očekivati da pojedini obori više ne budu prazni

Cene hrane za životinje, energenata, mineralnih đubriva, zaštitinih sredstava i transporta višestruko su uvećane u protekle dve i po godine, zbog pandemije koronavirusa i krize u Ukrajini, što je uslovilo smanjenu proizvodnju stočarskih proizvoda. Privrednici predlažu da se merama zaustavi pad u stočarskoj proizvodnji, koja kod nas predstavlja veliki potencijal.

Na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vlada Republike Srbije je donela Uredbu o utvrđivanju godišnjeg programa mera za sprovođenje odgajivačkog programa za 2022. godinu.

Počelo je podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov

Podnošenje zahteva za podsticaje u stočarstvu i to za tov junadi, jagnjadi, jaradi i svinja, kao i za podsticaje za krave za uzgoj teladi za tov je počelo 1. februara i trajaće sve do 31. jula 2022. godine.

Prošle godine naša zemlja je kupila 200.000 prasadi. Jedan deo je otišao u tov, a neke su uvezli i sami trgovinski lanci kako bi imali za klanje i prodaju svežeg mesa.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета