ZA ČISTIJU PLANETU: Kanađani našli način za pošumljavanje za samo 50 CENTI! (VIDEO)

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Proces sadnje drveća na većim površinama je neophodan usled velikih problema koji uništavaju postojeće šume poput prirodnih nepogoda, nekontrolisane seče i slično. Pošumljavanje je uslov čiste i zdrave planete.

Kanadski startup će omogućiti sadnju drveća na jeftin i brz način, bez potrebe intervencije ljudi. Ovaj proces predstavlja početak botbe protiv klimatskih promena kroz pošumljavanje.

Bez ljudske intervencije, kanadski startup bi prekrio neplodna ili izgorela područja drvećem. Roboti, tj. trutovi za sadnju drveća su nazvani 'Flash Forest', a nastali su  u severnom Torontu. Roboti su opremljeni malim rezervoarima iz kojih struktura za sadnju drveća prska, odnosno ispušta seme u zemljište. Ovaj startup započinje borbu protiv krčenja i uništavanja šuma dronovima koji rade brže od ljudi.

Iz kompanije kažu da će mašine za mesec dana ispustiti dovoljno semena za 40.000 novih stabala, ali krajnji cilj koji je 'Flash Forest' postavio za 2028. godinu je sadnja najmanje milijardu novih stabala. Napori u pošumljavanju nisu novi, a mnogi ekolozi kažu da drveće može samo sprečiti klimatske promene koje ugrožavaju planetu u celini.

Iako trutovi ne mogu zaustaviti krčenje šuma, oni mogu biti mnogo korisniji, brži i jeftiniji u ponovnoj sadnji uništene šume od ljudi koji koriste lopate. Fleš Forest sa svojim bespilotnim letelicama trenutno je u stanju da rasipa 10 do 20 000 semena, ali s obzirom na budući napredak tehnologije, očekuje se da će sistem uskoro moći da koristi dva pilota drona kako bi se posadilo 100 000 stabala u jednom danu. Suprotno tome, čovek dnevno može da zasadi oko 1.500 stabala ručnim metodama.

Prema startupu, program je jeftiniji od klasičnog pošumljavanja. Ovaj sistem sadnje planira da smanji troškove sadnje drveta na 50 centi. Kompanija takođe pokušava da smanji druge troškove oporavka. Ova način sadnje podrazumeva da se najpre koristi nekoliko trutova (robota, dronova) koji će mapirati lokaciju i na osnovu tla i postojeće vegetacije utvrditi koje su najprikladnije tačke za sadnju drveća. Sledeći korak je izvlačenje trutova za sadnju koji će seme baciti tačno tamo gde treba. Seme se pakuje u poseban omot i u zemlju ulazi sa odgovarajućom hranljivom smešom, zahvaljujući kojoj će početi da klija nedeljama ranije nego obično. Ova jezgra su stvorena tako da zadržavaju svu vlagu kako bi šuma s njima preživela višemesečne suše. U posebnim oblastima, kao što su planinske ili mangrove šume, trutovi će koristiti pneumatski pokretač kako bi osigurali da seme dosegne dovoljno duboko u tlo.

Agroinfo.rs

ZA ČISTIJU PLANETU: Kanađani našli način za pošumljavanje za samo 50 CENTI! (VIDEO)

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ministarstvo zaštite životne sredine Vlade Republike Srbije raspisalo je Javni konkurs za dodelu sredstava za sufinansiranje realizacije projekata pošumljavanja u cilju zaštite i očuvanja predeonog diverziteta u 2023. godini.

U zaštićenim područjima Kopaonika i Zlatibora više od 22 hektara šume biće posečeno radi izgradnje ili rekonstrukcije ski-staza i ski-liftova.

Očuvanje zemljišta jedan je od glavnih problema u vremenu jakih klimatskih promena i izazov sa kojim se susreće čitavo čovečanstvo.

Šume imaju brojne funkcije, ali tri osnovne, koje najčešće srećemo u zvaničnim šumarskim dokumentima su ekonomska, ekološka i socijalna. U osnovama gazdovanja šumama, ove funkcije se navode upravo ovim redom.

Kompanija Japan Tobacco International (JTI), donirala je četiri drona i prateću opremu Fitosanitarnoj inspekciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, koje će inspektori koristiti za suzbijanje nelegalne proizvodnje duvana, kao i za druge poslove iz svoje nadležnosti.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета