BERZA: Za godinu kukuruzu cena porasla 67 odsto, soji 81 odsto

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Smanjena aktivnost robno-berzanskih učesnika, terminski ugovor za uljanu repicu i blagi pad cene kukuruza obeležilo je proteklu nedelju na Produktnoj berzi. Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 2.248 tona robe (-51,50%), čija je finansijska vrednost iznosila 114.634.500,00 dinara (-14,33%).

Kukuruz u toku nedelje je imao najpre blagi rast, pa potom pad cene. Berzansko trgovanje počelo je sa cenom od 26,30 din/kg (FCA) do 26,50 din/kg (CPT), ali je krajem nedelje registrovana cena od 26,00 din/kg bez PDV-a. Ovakav cenovni trend potpuno je korelativan sa dešavanjima na referentnim svetskim i regionalnim tržištima. Ponderisana cena je iznosila 26,02 din/kg bez PDV-a (28,62 din/kg sa PDV-om), što je pad od 0,51%. Kada uporedimo cenu ove žitarice sa istim periodom prethodne godine, zabeležen je rast od 66,67%.

Sojinim zrnom se trgovalo u cenovnom rasponu od 75,00 do 78,00 din/kg bez PDV-a. Dok je na domaćem tržištu i dalje prisutna pasivnost, možemo konstatovati da ova uljarica ne beleži dalji cenovni pad koji je bio veoma izražen prethodnih mesec dana. Koliko je soja na svojoj visokoj tržišnoj poziciji, najbolje govori podatak u odnosu na tačno pre godinu dana, gde je zabeležen rast za 80,95%. Ova ekonomska godina za ovu uljaricu se može okarakterisati kao godina sa najboljim finansijskim efektom i najprofitabilnijom kulturom.

Na tržištu pšenice registrujemo cenovnu stabilnost. Berzanski ugovori su zaključeni u cenovnom rasponu od 22,90 din/kg do 23,00 din/kg bez PDV-a. Cenovne promene, u odnosu na prethodnu nedelju, kretale su se u okviru svega -0,38 procenta. Na kraju nedelje, pojačalo se interesovanje za pšenicom od strane domaćih mlinara i prerađivača. Žetva pšenice novog roda se očekuje krajem juna i sada su sve aktivnosti podređene žetvenoj kampanji. Terminska tražnja na paritetu CPT luka sa isporukom robe u žetvi, bila je na cenovnom nivou od 185,00 €/t u dinarskoj protivvrednosti na dan plaćanja po srednjem kursu NBS.

Početkom nedelje, cena uljane repice je nastavila da raste prateći sojino ulje i kanolu na ino-berzama. Kupoprodajni ugovor uljane repice, uz klauzulu 10% avansnog plaćanja, sa predviđenom isporukom robe od 15.06. do 20.07.2021. godine na paritetu CPT Južna Bačka, registrovan je u količini od 1.000 tona po ceni od 525,00 €/t. Krajem nedelje došlo je do snižavanja cene, prateći palmu i kanolu u Kanadi, kao rezultat nedavnih kiša na jugu te zemlje.

Agroinfo.rs/agrosmart.net

BERZA: Za godinu kukuruzu cena porasla 67 odsto, soji 81 odsto

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Ove godine je definitivno da kvalitet neće biti izvanredan, objašnjavaju stručnjaci

Ponuda je bila izuzetno slaba, nekim danima pšenice nije ni bilo u ponudi a cena se kretala između 21,50 i 22,00 dinara po kilogramu bez PDV-a

Poljoprivrednike u Srbiji najviše muče višak mleka i mlečnih proizvoda na zalihama, kao i pad cene pšenice koji je došao iz Evrope, izjavila je ministarka poljoprivrede napominjući da su dogovorene mere usmerene na prevazilaženje tih problema

U Srbiji pšenica predstavlja jednu od najvažnijih poljoprivrednih kultura. Ipak, rat u Ukrajini uzrokovao je globalne poremećaje na tržištu, pa su tako i silosi u našoj zemlji još uvek puni, uprkos tome što se bliži nova žetva.

Prethodne jeseni pšenicom je u Srbiji zasejano 720.000 ha ili 25% više nego lane. Ratari su uglavnom primenili svu potrebnu agrotehniku, pa pšenica u ovom trenutku izgleda kao retko koje godine u ovo vreme.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета