EU predložila trgovinske olakšice za Srbiju

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Evropska komisija usvojila je paket mera koje imaju za cilj povećanje trgovine između Evropske unije i susednih zemalja u panevropsko-mediteranskom regionu, uključujući i Srbiju

Predložene mere treba da doprinesu oporavku od ekonomskih posledica epidemije koronavirusa, ističu u Evropskoj komisiji i naglašavaju da su “današnji predlozi namenjeni modernizaciji preferencijalnih trgovinskih sporazuma EU s dvadeset trgovinskih partnera u panmediteranskoj regiji, tako da relevantna ‘pravila o poreklu’ tih trgovinskih sporazuma postanu fleksibilnija i pogodnija za poslovanje”.

Osim Srbije, predložene izmene odnose se i na bilateralne sporazume EU sa Islandom, Lihtenštajnom, Norveškom, Švajcarskom, Farskim Ostrvima, Turskom, Egiptom, Izraelom, Jordanom, Libanom, Palestinom, Gruzijom, Moldavijom, Ukrajinom, Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Severnom Makedonijom, Crnom Gorom, i tzv. Kosovom.

“Pravila o poreklu” neophodna su u bilo kojem trgovinskom sporazumu, jer ona određuju koja roba ispunjava uslove za povlašćeni tretman.

Roba s preferencijalnim poreklom ispunjava uslove za uvoz s nižim stopama carine ili čak nultom stopom, zavisno od povlašćenog tarifnog tretmana, saopštila je Evropska komisija.

 

RTS

EU predložila trgovinske olakšice za Srbiju

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Evropska unija objavila je da je oznaku geografskog porekla dodelila proizvodu Goranski medun – medu iz Hrvatske.

EU je na kraju 2020. imala na snazi 150 mera trgovinske zaštite, ali je Evropska komisija prvi put kao ozbiljan izazov za kompanije u bloku uočila novu vrstu subvencija koje daju treće zemlje u formi prekogranične finansijske podrške.

Nemačka je najveći proizvođač piva u EU, Holandija najveći izvoznik, a Francuska najveći uvoznik, pokazuje najnovije istraživanje Eurostata. Isto istraživanje ukazuje da je najveći rast u proizvodnji zabeležila Slovačka, a Hrvatska najveći pad

Između 2007. i 2018. godine, prosečni prihod gazdinstva u Evropskoj uniji je porastao, dostigavši 35.300 evra. Međutim, mogu se uočiti značajne razlike širom EU i na osnovu vrste proizvodnje, pola, starosti i nivoa stručnosti nosilaca gazdinstava, kao i menadžera.

Izrada Nacionalnog programa ruralnog razvoja za period 2021-2024.godine. zvanično je započeta 10.06.2021.godine u prostorijama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Tom prilikom je održan sastanak radne grupe koja je oformljena u cilju izrade ovog programa.

Poljoprivredne subvencije EU i dalje se zloupotrebljavaju širom centralne i istočne Evrope (CEE), uprkos brojnim pokušajima Evropske komisije da to spreči, pokazao je jedan izveštaj.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета