Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

U svim državama EU raste strah da će zbog afričke kuge svinja u Nemačkoj i kineske blokade doći do velikog pada cena mesa, što bi moglo pogubno da utiče na domaće proizvođače

Zabrana izvoza je već izazvala probleme na nemačkom tržištu – cena svinjskih polutki pala je za 13 odsto, a prasadi za čak trećinu. Lančano će se ovo proširiti i na druga tržišta.

Posle Austrije, čiji su predstavnici pozvali građane da svesno kupuju domaće meso bez obzira na to što je skuplje od uvoznog iz Nemačke, oglasilo se i hrvatsko udruženje proizvođača, ističući da tom sektoru preti kolaps ako tržište preplavi uvozno jeftino meso. Po njihovoj proceni, šteta bi mogla da bude veća od 100 miliona evra.

– Zato tražimo hitan angažman vlade da domaće proizvode zaštiti posebnim oznakama u maloprodaji – rekli su u ovom udruženju, a prenosi Jutarnji list. Hrvatska poljoprivredna komora najavila je da će pokrenuti inicijativu da EU prihvati izradu baze podataka o proizvođačkim cenama u svim državama EU za sve važnije poljoprivredne proizvode. Na taj način bi, kako kažu, u svakom trenutku moglo da bude utvrđeno koji proizvodi se na druga tržišta stavljaju na police po dampinškim cenama.

Dampinškim cenama do većeg izvoza

Na mobilnost svih u lancu proizvodnje i prodaje i podizanje borbe za spas domaćeg tržišta, pozvala je nedavno i Asocijacija stočara Srema i Mačve, ističući da će, iako sada postoji zabrana uvoza, Nemačka kao veliki proizvođač dampinškim cenama pokušati da uveća izvoz svog smrznutog mesa.

– Srbija bi u ovakvim okolnostima, kao prvo, trebalo da zadrži status proizvođača koji može da zadovolji potrebe domaćeg stanovništva. Da očuvamo proizvodnju od oko 250.000 tona svinjskog mesa na godišnjem nivou. To je dovoljno za našu potrošnju sa nekim laganim tržišnim viškovima – izjavio je za „Politiku” Nenad Budimović, sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda u Privrednoj komori Srbije.

Kao je rekao, naš izvoz je veoma sužen. U EU ne možemo da izvozimo svinjetinu zbog statusa klasične svinjske kuge. Iako smo prestali sa vakcinacijom, treba da prođe tri godine od poslednjeg zabeleženog slučaja.

– Termički obrađene proizvode možemo da izvozimo, ali oni su manje vrednosti. Ono što je kvalitetnije i skuplje ne može da ide u EU. Rusija je postigla proizvodnju koja je praktično dovoljna za njihove potrebe, tako da se i to tržište polako smanjuje – ističe naš sagovornik.

On kaže da će i nemačka proizvodnja, ukoliko ova zemlja bude morala da uništi veliki broj svinja zbog zaraze, biti smanjena, ali će verovatno tražiti i nova tržišta ukoliko ne uspeju brzo da se vrate u Kinu.

Velike promene zbog afričke kuge svinje

Prema njegovim rečima, u svetu se dešavaju velike promene zbog afričke kuge svinje. Prognoze su, dodaje, da će Kina ove godine morati da poveća uvoz na dva i po miliona tona. Sad im se, dok ne bude urađena regionalizacija, ukida i Nemačka kao veliki izvor snabdevanja.

– Pitanje je, takođe, da li će Kina prihvatiti tu regionalizaciju ili će tražiti neku alternativu. Možda zvuči pretenciozno, ali možda čak i na srpskom tržištu. Iako mi ne možemo da zadovoljimo njihove potrebe, neki deo možemo da pokrijemo – ističe Budimović i dodaje da Srbija „ne treba da brine kinesku brigu”, već treba da gleda da se pozicionira i podstakne svoje proizvođače tako što će to što proizvedu biti plaćeno po dobroj ceni i okrenuće se izvozu.

– Za sedam meseci ove godine uvezli smo svinjskog mesa za oko 36,5 miliona evra. Dajemo devize, a možemo da proizvedemo. Ipak, tu ima dosta sistemskih problema, ali cena je možda osnovni. Naša soja nije GMO i dosta je skuplja, što to povećava troškove proizvodnje. Ali možemo više da radimo na marketingu. Da kažemo: jeste, naše meso je skuplje, ali je kvalitetnije jer se životinje hrane kvalitetnijom hranom. Da to dokumentujemo, pa nek kupci izaberu. Nažalost, malo smo učinili na tom planu – kaže Nenad Budimović.

Izvor:agronews.rs

Veliki pad cene svinjetine zbog AKS

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Svinjsko meso u trgovinskim lancima poskupelo je poslednjih nedelju dana za oko 10 odsto, dok je junetina skuplja i za 15 do 17 odsto. Stručnjaci kažu da se situacija sa otkupnom cenom stoke, naročito tovljenika, sada malo stabilizovala, jer su se klaničari trenutno nešto više okrenuli našim stočarima.

Uzgajivači tovne junadi podsticaj od 20.000 očekuju od Vlade već prvih radnih dana u 2021. jer je ostalo još novaca - najmanje milion evra.

U poslednjih mesec dana u Srbiji cene svinjskog i junećeg mesa su pale manje od prozvođačkih, a smanjena je i tražnja pa stočari ne znaju šta će sa viškovima, a uvozi se jeftino smrznuto svinjsko meso iz Evrope.

Одлуком о увођењу ванредног стања због Корона вируса забрањен је рад па је прикупљање података о ценама, понуди и тражњи пољопривредних производа на појединим сточним пијацама неизводљиво. Ипак они подаци који су били доступни преносимо вам у целости.

Србија и Русија преговарају о укидању ограничења на увоз српске свињетине у Руску Федерацију, које је Москва увела у августу прошле године због појаве афричке свињске куге у појединим деловима Србије.

Цена пшенице на домаћем тржишту бележи силазне трендове. Извоз је драстично смањен услед слабије цене коју купци могу да постигну на страним тржиштима, док су домаћи млинари снабдевени.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета