Vremenske prilike zbog kiše ne idu na ruku setvi koja je počela

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

U Srbiji je počela jesenja setva žita, a u planu je da se zaseje oko 600.000 hektara, što je za oko 30.000 hektara više nego prošle godine, kaže Vukosav Saković iz Udruženja Žita Srbije.

Optimalan rok za setvu je počeo 5. oktobra, i traje do 25. oktobra, rekao je Saković  i naveo da u praksi setva žita traje ceo oktobar i novembar u zavisnosti od vremenskih prilika.

Napomenuo je da ove godine vremenske prilike ne idu na ruku setvi zbog kiše. Za sada je, kaže, pšenica zasejana na 10 odsto planiranih površina.

Saković je rekao da su proizvođači ove godine pokazali veće interesovanje, pa je moguće da se zaseje možda nešto više od 600.000 hektara u zavisnosti od vremenskih prilika.

Upitan kolika je potražnja za pšenicom na tržištu, s ozbirom na pandemiju korona virusa, Saković navodi da je regionalno tržiste dosta „mirno“ i da niko ne pravi zalihe, ali da je situacija drugačija na velikim svetskim tržištima.

„Velika svetska tržista, poput Kine, Egipta i Bliskog Istoka prave zalihe, kupuju više nego u istom periodu prošle godine. Ne zna se kakva će situacija biti u vezi sa pandemijom korona virisa. Problemi su i sa trasnportom, pa žele da se obezbede na vreme“, kaže Saković.

Izvor:agrosmart.net

Vremenske prilike zbog kiše ne idu na ruku setvi koja je počela

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Jesenja setva pšenice u Srbi se bliži kraju, zasejano je manje parcela nego prošle godine, zemljište je nedovoljno nađubreno, seme je korišćeno sa "tavana", a ne deklarisano, pa se dogodine ne može očekivati dobar rod, rekli su danas poljoprivrednici

Za kilogram semenske je potrebno između 3 i 5 kilograma merkantilne pšenice

Ove godine je definitivno da kvalitet neće biti izvanredan, objašnjavaju stručnjaci

Poljoprivrednike u Srbiji najviše muče višak mleka i mlečnih proizvoda na zalihama, kao i pad cene pšenice koji je došao iz Evrope, izjavila je ministarka poljoprivrede napominjući da su dogovorene mere usmerene na prevazilaženje tih problema

U Srbiji pšenica predstavlja jednu od najvažnijih poljoprivrednih kultura. Ipak, rat u Ukrajini uzrokovao je globalne poremećaje na tržištu, pa su tako i silosi u našoj zemlji još uvek puni, uprkos tome što se bliži nova žetva.

Prethodne jeseni pšenicom je u Srbiji zasejano 720.000 ha ili 25% više nego lane. Ratari su uglavnom primenili svu potrebnu agrotehniku, pa pšenica u ovom trenutku izgleda kao retko koje godine u ovo vreme.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета