Мушмула – заборављено воће погодно и за органску производњу

Foto:Pixabay

Foto:Pixabay

Мушмула – Мушмула је воћка коју смо заборавили. Скромна је и може се узгајати без употребе заштитних средстава.

Плодови се користе као свежи или се прерађују у укусне пекмезе, ликере, ракије.

О овој воћки коју можемо узгајати све до хиљаду метара надморске висине.Мушмула – заборављено воће високе нутритивне вредности
Повољни климатски услови нашег подручја и незасићено тржиште органске хране, главни су разлози за гајење овог дефицитарног воћа на већим површинама.

Мушмула (Меспилус германица) вишегодишња листопадна јабучаста воћна врста, успешно се гаји у многим земљама Средоземља, са широким ареалом распростирања све до 1.000 м надморске висине.

У нашим крајевима, мушмула је слабо заступљена у производним засадима и на већим производним површинама.Углавном се гаји на окућницама у виду појединачних стабала, или на мањим површинама у аматерским засадима.Обзиром на самооплодност, период касног цветања, и скромне захтеве према плодности земљишта, ова воћна врста може се узгајати без употребе средстава за заштиту биља, што је сврстава у ред воћака погодних за органску производњу.Најбољи резултати у погледу технологије гајења, постижу се на плодном, растреситом и умерено влажном земљишту са просечном количином падавина изнад 620 мм годишње.За правилно формирање круне и редовно плодоношење, неопходно је саднице након садње прекратити на висину од 60-70 цм.Резидба у роду своди се на уклањање оштећених грана и проређивање круне у циљу поспешивања обрастања грана родним гранчицама и цветним пупољцима.

Мушмула благотворна за цео организам
Плодови мушмуле сазревају крајем октобра и почетком новембра месеца.За потрошњу у свежем стању плодови се беру после првих мразева, када угњиле, јер тада постају укуснији, меки, сочни и губе трпкост.У обичном складишту могу се чувати 2 до 3 месеца, а у хладњачама и знатно дуже.Могу се користити и за различите видове прераде као што су: производња воћних паста, мармелада, ликера, ракија и др.

Плодови мушмуле садрже бројне лековите састојке: шећере, органске киселине, пектине, витамине Б и Ц, ароматичне материје итд. који својим антибактеријским и антивирусним ефектом благотворно делују на цео организам. воће погодно и за органску производњу.

Извор:agrosferavocarstvo-i-vinogradarstvo

Мушмула – заборављено воће погодно и за органску производњу

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.

Zbog krize u Ukrajini i pada izvoza, poljski farmeri tvrde da su pred bankrotom, a posebno se skreće pažnja na niske cene kojima se jabuka otkupljuje od uzgajivača i visoke cene proizvoda u prodavnicama.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета