Bakterijsko sušenje maline: Sačuvajte kraljicu voća od propadanja

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Bakterijsko sušenje maline izaziva biljni patogen koji napada zasad maline, ulazi u biljku i razboljeva je. Simptomi se javljaju u proleće ili u jesen, naročito uz veliku primenu azotnih sredstava.

Pseudomonas syringae izaziva na malini karakteristične simptome u toku proleća u vidu mrkih pega na lišću, lisnim peteljkama, internodijama i vrhovima kako jednogodišnjih tako i mladih izdanaka. Pege se šire i dobijaju zagasito mrku boju, i takve se proširuju na vaskularni sistem. Svi izdanci žbuna mogu da se zaraze i propadnu.

Ova štetočina je gram-negativna bakterija sa polarnim bičevima. Kao biljni patogen, može da zarazi širok spektar vrsta i postoji kao preko 50 varijeteta.

Usled preterane upotrebe azota koji stimuliše rast osetljivih izdanaka, ova bolest se može javiti i u jesen, a zimi se obrazuju rak-rane na mladarima i granama. Prisustvo bakterijskog eskudata ukazuje da su simptomi izazvani ovom bakterijom, a ne nekim drugim patogenom.

Mere borbe i suzbijanje

Mere borbe su slične kao kod A. Tumefaciens. Stepen suzbijanja bolesti do izvesne mere postiže se primenom bakarnog sredstva bordovska čorba (za 100 l dvoprocentne bordovske čorbe potrebno je 2 kg plavog kamena i 0,8 kg negašenog ili 1,2 kg gašenog kreča) koji deluje na principu odlaganja pojave primarnih izvora zaraze na izdancima. Preparati na bazi bakra se koriste u jesen sa ciljem da se zaštite tkiva na mestima povreda nastalih tokom opadanja lišća. Ovakvo tretiranje se preporučuje i u rano proleće, ali treba pripaziti na vreme primene da preparati ne bi delovali fitotoksično. Ova tretiranja bi značajno mogla da smanje brojnost epifitne populacije bakterija, koje imaju važnu ulogu u epidemiologiji bakterije P. Syringae. Međutim, eksperimentalno je dokazano i da preterana i nekontrolisana upotreba bakarnih preparata može dovesti do rezistentnosti sojeva bakterije. Korišćenje nematocida (za uništavanje nematoda kao vektora) takođe je mera koja se preporučuje za hemijsko suzbijanje P. Syringae.

Suzbijanje ove bolesti podrazumeva integralni pristup koji uključuje primenu agrotehničkih, mehaničkih i pomenutih hemijskih mera zaštite. Agrotehničke mere podrazumevaju korišćenje zdravstveno ispravnog sadnog materijala i rezidbu voćaka.

Agroinfo.rs

Bakterijsko sušenje maline: Sačuvajte kraljicu voća od propadanja

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Po proizvodnji maline Srbija je u 2022. godini ostvarila treće mesto na globalnom nivou, odmah iza Rusije i Meksika.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

U sredu popodne olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom zahvatilo je delove opštine Topola kada je zasadima naneta velika šteta.

Pokrajinski sekreterijat za poljoprivredu dodelio je 60 ugovora za sufinansirеnjе nabavkе oprеmе za zaštitu od grada u voćnjacima i vinogradima u AP Vojvodini, na površini od 140 hеktara ukupne vrednosti 53,8 miliona dinara.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета