Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Pored već poznatih klupskih sorti poput pink lejdi, kanzi, džez, junami, opal, na gotovo svakom sajmu jabuka pronaći ćete široku ponudu novih sorti koje tek treba da postanu prepoznatljive i zauzmu svoje mesto na tržištu.

Dobijene su ukrštanjem dosad gajenih sorti jabuka s otpornim sortama crvenog mesa. Razni oprašivači i druge vrste jabuka (naglašavamo vrste, ne sorte!) imaju male plodove, crvenog mesa, ali su obično vrlo trpki i kiseli.

Samo ime je dobila po tome što je skroz crvene boje, kako njena sama kora tako i meso. Plod joj je sa crvenom korom i crvenim mesom. Jestiva je, a ujedno i ukrasna.

Uzastopnim pokušajima dobijeni su plodovi dobre veličine i oblika, kao i mesa više ili manje crvene boje. Crvenoplodne sorte jabuka imaju pored pozitivnih svojstava i negativnu stranu  kiselog su ukusa.

Crvenoplodne sorte daju soku nužno potrebnu kiselost i antioksidativni potencijal, što je jako bitno. U proseku imaju 30-40 odsto više antioksidansa od ostalih jabuka.

novosti.rs

Jabuka - Red love Era

Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.


Повезане вести

Ova priča je zasnovana na izjavama onih kojima se ovo dogodilo i obistinilo. Neko će odmah reći, ma to je bez veze. Možda, ali tako je bilo. Ovako ide.

Sve više odustajanja od bavljenja poljoprivredom, što zbog neisplativosti skoro pa nikakve državne pomoći tako i zbog zagađenosti čitave atmosfera. Tako je i ova porodica odustala od svog prelepog voćnjaka, 500 kom. stabala Jabuke završavaju ,više nije moguće da OPSTANEMO

Zasad jabuka podigao je otac mladog voćara iz sela Blaznava kod Topole Vladimira Pantelića, a on je ostao na selu i nastavio tu proizvodnju. Savremeni zasadi uz primenu navodnjavanja i pokriveni protivgradnom mrežom doneli su Panteliću i više nego dobar prinos ove godine, ali ulaganja su bila jako velika.

Spretniji berači se sa vlasnikom dogovaraju o zaradi po ubranom kilogramu, pa njihova zarada zavisi od umeća, brzine ruku i od toga koliko ko može da podnese rad na visokim temperaturama.

Prema ranim prognozama, cena maline će ove godine ići i do 800 dinara po kilogramu, dok su najavljivane dnevnice za berače i do 8.000 dinara. Iz Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji kažu da su ovi iznosi dnevnica nerealni.

Verovali ili ne, ovo egzotično voće koje dolazi iz Afrike, a zove se kivano, može se uspešno gajiti i u našim uslovima. Seje se krajem aprila, početkom maja, nije preterano zahtevna, a uspeće čak i u saksiji.

Речник израза за људске особине и карактере

Временска прогноза

Курсна листа

Анкета